Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #21  
Vanha 07.12.2014, 15:16
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Vormula77 Näytä viesti
Massat ym on hankalia puhaltaessa. Niitä ei ylipäätään kannata puhaltaa pois kun eivät tahdo irrota. Jollain muulla menetelmällä massat ja vaseliinit pois ja sitten puhalletaan maalit pois. Paksuimmat ruosteetkin kannatta poistaa mekaanisesti muuten puhaltaessa tulee reikiä turhan paljon. Puhaltaessa 11-13mm suuttimella ilmaa kuluu ainakin 8 kuutiota minuutissa.
Tuossa olen puhaltanut omasta -77 w123 Mersusta varsin ikävää PVC massaa pois - harmaa tai punainen alue on puhallettua, harmaa väri tulee Zingasta ja punainen Wurth Rost Stop:ista.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...hja%202012.JPG

Tuossa on juju se, että olen kohdistanut puhallussuihkun sopivan viistosti juuri massa rajaan. Tavanomaisimmista kotteroista vastaavat alueet on kohtuulliset hyvin lähtenyt puhtaaksi kompressorilla, josta irtoaa max. 2 kuutiota ja viiden millin puhallussuutin - pisin mitä markkinoilta löysin.

Jos suutin olis päälle kymmenen milliä, sopiva puhalle ja painetta tarpeeksi, veikkaan ettei paskan irtoaminen ole ongelma vaan kun meinaa irrota liikaa myös sieltä mistä ei pitäs - siis jos ei tarkasti näe mitä tapahtuu.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan Hj:n rungon jatkeet (vinssiä varten) PH75 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 09.01.2013 21:47
Korjauspeltien maaleista ja liitoksistakin... pee Tekniikka & Jutustelu 44 21.12.2011 20:09
Videotykin putsaus pk-seutu? Heering80 Chit-Chat 1 26.07.2011 14:49
Hapettuneiden alumiini vanteiden putsaus? tare Tekniikka & Jutustelu 25 10.11.2010 16:09
Kokemuksia näistä maaleista Tekniikka & Jutustelu 4 15.06.2006 08:49


Sivu luotu: 11:38 (GMT +2).