![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Kellään ylimääräsenä tollast sinistä monitoimirele hardelliä mikä noissa kuvissa näkyy. On sitten sellanen kikare että tekee vaikka mitä ![]()
__________________
Neljä pyörää joista suuri osa mustia ja pyöreitä. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Mitä se tekee / Mihin sitä tarvii?
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Se ohjaa valoja ja hehkuja ja kaikkee muutakin jollain tapaa....Otat sen pois niin on pelkkä nappihehku ja valot ei toimi kun katkaisijasta. Virallisesti on valomuistinrele kai nimeltään varusteena vain scandinaavia autoissa.
__________________
Neljä pyörää joista suuri osa mustia ja pyöreitä. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Tuon releenhän tilalle käy ihan joku 24vdc kelajännitteellä oleva monitoimirele misä useat kärjet joita pystytään ohjaan veto tai päästöhidastetusti...ja säätään niitä ohjauksia.
__________________
Voima uupuu, mutta ääntä löytyy! |
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() |
#6
|
|||
|
|||
![]()
5 pytty kun ei ollut mukana .. sen jälkeen avattu siitä pumpun päältä se liitos.. ei mitään ihmeellistä näkynyt.. ainettakin oli ylärajalle asti,..
aattelin vaihtaa 5 ja 6 keskenään.. vedin vissiin liian tiukkaan eilennän paluupuolen mutterit kun sain sen putkihässäkän sököksi,, (saa tarjota jos jollain ylimääräsenä..) no vaihtelin suuttimet ja jätin paluu puolen irti.. .. käymään 6 pimeenä.. eli siis vika siirtyi.. mutta suutn putken kun avaa nyt tuntuu tulevan tasasesti ainetta jokaiseen.. mutta kutosesta ei tullut ylivuodosta ainetta ollenkaan pihalle tosin ei paljoa muistakaan.. päätin rohkeena avata sen "rikkinäisen" suuttimen.. siellä ei ollut dieseliä kun nimeksi.. putsailin ja puhaltelin yms.. laitoin kasaan .. käynti ehkä hiukan parantui ja jotain vaikutusta on kun avaa putken, muttei vieläkään tuu ylivuodosta mitään ?? ja kaikista hauskinta, että nää on irrotettu patroliin koneesta (vaparista) niin kärki numero oli bdn0sd21.. eli taas eri kun mitä vanhat ja mitkä tilatut kärjet.. .. nää "uudet suuttimet" oli toimivat, mutta mistä niistäkään tietää.. ja Mäkin aloitin lauantain siinä vaiheessa kun ne paluu linjat män paskaks.. kun oliskin rahnua ni veisin kiusallaa ihan koko auton pajalle,että laittakkaa kuntoon, mutta taidan jatkaa sitä lauantain viettoa.. ![]() ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
sd21 on sd33 mosaan sopivat suuttimet. Oli turbo eli ei. Sinulla on suutin paskana jos vika siirtyi.
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
heip.mistähän mahtais saada gr patrolin 39.2mm imuventtiilit suomesta,luettelot tarjoaa 39.00.
|
![]() |
Luokat |
patrolli |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
HILUX- kysy ja vastaa- palsta | KepesJokke | Tekniikka & Jutustelu | 5058 | 03.09.2025 20:22 |
Mitsubishi L200 -kysy ja vastaa- | Jouni_S | Tekniikka & Jutustelu | 332 | 01.04.2023 15:38 |
Jeep Wranglerien kysy ja vastaa-Ketju | hoojii | Tekniikka & Jutustelu | 227 | 15.08.2020 20:03 |
Kysy Piinalta, Piina tietää! | piina | Kysy Piinalta | 0 | 02.11.2005 22:21 |
Tuhosinko Bfg MudTerrainit?? ja helmaputkista kysy | sippis | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 02.04.2004 07:20 |