![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Lautaspyörän kokoa tarkottaa. Ja hoojiissä on 9" perä. Jotkut puljut taitaa puhuu 8,5" mut vissii samaa tarkottaa. Patrollin alla 4,88 oli melko sopivan olonen välitys 38,5 pyörillä. Kestävyydestä en sano mitään muuta ku sen et ite vaihoin hojon akselit pois alta kahen safarin jälkee ku hajos takalukko, yks vetokeppi ja yks murros. ![]() Edit; puol tuumaa jäi mitat vajaaks ja viipo oli nopeempi. ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Kumpihan se nyt sitten on? Vai meenkö halliin ja mittaan ku takaperä on purettuna pöydällä ![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]() ![]() ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Itellä kanssa käynyt mielessä moinen swappi. Viipon mitat btw. Oikein. Miten samilla on patun omat kestänyt? Lukkoja ei ole ja sehän säästää varmasti paikkoja.. patun omiin kun ei oikein saa mitään järkevää.. vai mitä muuta sinne voisi tunkea?ps. Volvo ei ole vaihtoehto..
|
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Kyselen lisää.
Jos ja kun nyt lähdetään siitä oletuksesta että välitykset menee vaihtoon niin mikä on liikaa. Meinaan vain että kun vaihtamaan niin onko liian hurja ajatus jos laittaa kerralla esim tuon 5,29 vlityksen mitä esim GROS4WD on tarjolla?? Autossa kuten kuvassa näkyy on tällä hetkellä alla 35 kumit ja patun vakio välitykset. Ja aivan liian lujaa menee minun makuun. Autoon olisi tarkoitus jos kaikki toiveet toteutuu niin laittaa 38,5 kumit. Eli olisikko hajua miten laulaa vähäisessa maantie ajossa tuolla 5,29 välityksellä? Autolla tullaan pitämään kilvissä joten maantie ajoa tulee mutta tosi vähän. Vähäiset työ ajot n.40-50km päivässä mutta varmasti nuilla 35 kumeilla. Ja jos jonnekkin pohjoiseen on meno safaria ajamaan niin sitten ajetaan koko keksintä kuorma auton lavalle ![]() Heitelkää ideoita ku ei ole kokemuksia välitys hommista (lähinnä että kuinka paljon mikäkin välitys vaikuttaa, muistaen kuitenkin että metsä renkaat tulee olemaan 38,5 jas siirto renkaat 35) |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Ja sitten vielä että kun ootte vaihelleet välityksiä niin oletteko ottaneet välitys sarjan kanssa jotain tälläista vastaavaa??
http://www.cros4wd.fi/OrigamiDEAL/in...5,487,492&lang= Kannattaako tuommosen sarjan laitto vai vaihellaanko pelkät laakerit vai miten? |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
toyotan väljä perä | VonLeka | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 05.10.2014 02:32 |
Ostetaan toyotan taka perä kiire | Te€mu | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 02.01.2012 20:32 |
Infoa blazerista | Säätäjä_83 | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 23.09.2010 18:52 |
Toyotan perä? Mikä? | Angelo | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 02.12.2009 21:15 |
Pajero infoa | PaJeRo | Chit-Chat | 18 | 14.02.2005 22:26 |