Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #16  
Vanha 17.11.2014, 22:32
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Poskettoman suuret paineet?


Olisiko "kaiken varalta" paineenrajoitin viritetty/otettu pois? että paine varmasti riittää kuumalla koneella? siis jos pumppu ei jaksa pumpata kuumana kuin esim. 2 kg/cm, niin ylipaineventtiilin asetuksella ei ole merkitystä, onko se 4- vai 12 kg/cm2.
Minulle on jostain jäänyt mielikuva, että turboillekkin on maksimiöljynpaine, mitä saa syöttää, samoin kuin monimetallilaakeriliuskoille? ja se oli yllättävän pieni, mielikuva että oliko jotain 6-7 kg/cm2 ???

Ja AINA, kun kone lyödään lämmittämättä pakkasesta (-15c) käyntiin normaaliöljyillä, suodattimen ohivirtausventtiili päästää öljyä ohi suodatinelementin. (siis jos perinteinen maasturi, keskipakosuodattimet eri asia)
-> siis ainut, mikä erottelee epäpuhtaudet, on se verkko siinä imusuppilossa
siis esim. hiekkapuhallushiekka menee läpi, toki öljypumppu parhaansa mukaan koittaa jauhaa pienemmäksi

Tuli tuo asia opittua kantapään kautta; piti meloa kauniina kevät kesä iltana 10 metrinen vanha rautahinaaja tilastomelalla laiturin päähän... siis omistaja oli vaihtanut 10w/40 öljyt ja suodattimen, mistä puuttui tuo ohivirtausventtiili, vaikka olisi pitänyt olla... -> saatiin ilmattua kone, ja käyntiin, ja päätettiin heittää lenkki Oulun edustalla... Kun kierrokset nousi tyhjäkäynniltä hiljaiselle marssinopeudelle, niin suodatin poksahti, siis maalattu kuori irtosi kierreosasta prässäyksestä... suodattimen sisuskalut oli "yhtenä myttynä" ja esti öljyn kierron. ja öljynpaineen rajoitinventtiili oli vissiin suodattimen jälkeen, kun 2 suodatinta poksautettiin, ja kun vaihdettiin ohivirtausventtiilillä oleva suodatin, niin kesti sahata kaasu pohjassa käyntiin/rajoitinta vasten.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 10:57 (GMT +2).