![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Jos torppa sattuu olemaan järven rannalla ja siinä on osuuskunta vieressä niin silloin on ihan perusteltua patistella liittymään siihen ainakin jätevesien osalta. Vaan on noita kaiken maailman säästäjiä. Yksikin rakentaja otti kunnan runkolinjasta pelkän vesiliittymän vaikka ojaa piti kaivaa jokunen sataa metriä ja laittoi sitten umpikaivon jätevesille... liittymä oisi maksannaa jotain 1500 egen paikkeilla ja kun oja oli jo auki niin ei se viemäriputkikaan oisi enempää maksanu kuin se pytty...no kukin tyylillään.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#3
|
|||
|
|||
![]()
kyllä näin on, että kunnalliseen jätevesiverkostoon on liityttävä jos sellainen alueelle rakennetaan. Niskoittelusta seuraa uhkasakkomenettely. Voinee olla, että jos haluaa mennä pitkän kaavan kautta, niin aika monta vuotta mnee ennen kuin on liittymä tontilla kun oikein hankalaksi asian laittaa.
Tuolta linkistä vaan etsimään porsaanreikiä ja viilaamaan pilkkuja,,, http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantas...0010119?search[type]=pika&search[pika]=vesihuoltolaki TT |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Tästä oli kerran juttua Rakennusmaailmassa, että tähän muistioon oli lipsahtanut vähän liian tarkkoja euromääriä.
Kukaan ei vielä käsittääkseni ole tämän perusteella hankintaa riitauttanut mutta ajatusmallia: http://www.keskiuudenmaanymparistoke...l?sivu_id=2045 Tämä PDF: Muistio jätevesiasetuksen perusteluista Sivu 4 "Tämä tarkoittaa käytännössä myös sitä, että vesihuoltolaitosten toiminta-alueita ja siten viemäriverkostoon liittymisvelvollisuutta ei tulisi ulottaa alueille, joilla viemäriverkoston rakentamisen kustannukset tulevat kiinteistön omistajalle selvästi ympäristönsuojelun vaatimukset täyttävän kiinteistökohtaisen jätevesiratkaisun kustannuksia korkeammiksi." Siis jos kohtuuttomat kustannukset niin ei tulisi tehdä verkostoa. Sivu 15 "Tällöin jätevesijärjestelmien tehostamistoimien rakennuskustannusten voidaan arvioida olevan keskimäärin noin 3000 - 4000 euroa" Elikkä vähän mutkan kautta voi näistä päätellä, että yli 4000€ on liian paljon liittymispakkoon. Rakennuslupa ei voi mennä lain ja säädösten yli eli ihan sama mitä siinä lukee jos se on lakeja / säännöksiä vastaan. Onnea matkaan!
__________________
- eskimo kaenuusta |