Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Linkit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Linkit Off-Road -linkkejä ympäri maailman.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #13  
Vanha 10.06.2014, 16:54
PeJo PeJo ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 31.05.14
Sijainti: Siuntio
Viestit: 53
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sos Näytä viesti
En epäile, etteikö kestäs mutta tasainen veto ja "nyppäys" ni kestävyydeltään ihan eriasia, joku osais varmaan laskeakkin mitkä voimat kohdistuu, jos esim 2t painonen auto nyppää esim 5kmh ja 10kmh verrataen vinssillä, kun vedetään 5000kg voimalla
Tässä olisi laskin,

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu...carcr.html#cc3

2000kg painavalle autolle on törmäysenergia 10kmh vauhdissa ainoastaan 2.8t

Mutta, kokeileppa nyppästä natoliinalla. Kiinnitä liina tukevaan kohtaan, joka EI anna periksi. Sitten, neliveto päälle, ja nyppäse liinalle tarkoitetulla vauhdilla. Kokeile, onko vetopisteet siinä missä olivatkin ennen testiä.

Itse kokeilin vetopisteitä kiinnittämällä ketjun vetopisteeseen, ja toisen pään profiilitelineeseen. Kamaa arviolta 10t telineessä. Pakitin kaikki 6 metriä, jotka ketju antoi myötä, tämän jälkeen teline liikahti puoli metriä.

Vetopisteet saman näköiset kuin ennen testiä. Tosin, 24t kestävät nostolenkit, ja 16t sakkelit ja 20t ketjun ei pitäisi antaa periksi, kun nyppäsee reippaalla 2t massalla. Nuo hitsausluokat ei ole pahitteeksi, tietääpä että osaa hitsata, ja uskaltaa luottaa siihen.
Vastaa lainaten
 

Luokat
hinaus, naru, onnettomuus, vaijeri, vetopiste


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
vinssaus tien yli Rekisteröimätön Chit-Chat 19 06.02.2010 16:13
onnettomuus -hatsuni- Chit-Chat 6 25.10.2008 21:51
Vinssaus ankkuri! Gravedigger Chit-Chat 4 16.08.2008 19:06
Poitsun eka vinssaus Karhu67 Chit-Chat 4 06.06.2006 07:57
Kiinalainen vinssaus JanneBlomgren Chit-Chat 17 07.11.2005 18:43


Sivu luotu: 10:44 (GMT +2).