![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Nostatehaan tätäkin ... Mika on vähän niikuin kummitus kakka eli hajusta ja äänestä päätellen jotain tuli pönttöön mut mitään siel ei näy... eli Mika on aivan varmasti dusannu kaikkee mahollista ennen pääsiäis reissua mut mitään ei missään (Palstalla) näy .... ...
__________________
Se, että olet vainoharhainen ei tarkoita sitä, etteivät ne kuitenkin olisi perässäsi. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Nyt vasta kelit sallii isommat remontit pohjolan tallissa ja siksi taas homma myöhässä. Autoa pikkuhiljaa fiksailtu ja purettu. Nyt lähössä just murikat irti ja laakerointiin. Viikonloppuna täytyy koittaa pakertaa tän parissa, jos ens viikon lopulla jo pääsis yrittämään leimaa. Koko ajan vaan tulee lisää fiksattavaa kun purkaa. Eilen löyty pyöräkotelosta reikä ja mitä lie vielä kun pääsee etuakselin kimppuun. Kaikki kulutusosat finaalissa. Vähän on määräaikaishuollot jääny heikolle.
Näkymä eiliseltä |
|
#4
|
|||
|
|||
|
etuakselin tukivarsien kiinnityspultit on menny nyt vääriin reikiin ku tuo akseli meinaa pullahtaa kaulan alta poijes
...vai liekkö tarkotuksella...
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Negatiivinen etuylitys on kätevä. Taakse pitää saada lähelle nollaa ja tulevaisuudessa akseli tulee siirtymään taakse. Akselivälin jos sais 260-265 niin alkais kiipeen ojia eri malliin. Nyt perä vielä 37" renkailla töppää tiukassa paikassa kii.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Etumurikan laakerit ekaa kertaa vaihdossa arbin laiton jälkeen. Välitys hyvässä kunnossa. Takamurikkaan sama juttu mutta sen välitys on niin kulunut että mielellään vaihtasin uuden ja laittasin vanhan välityksen nurkkakäyttöön. Välkkä on tulossa rockautosta ja tracking näyttää MIAMI,FL eiliselle päivälle. Olis varmaan pitäny ottaa Lipposelta niin olis varmasti ehtinyt reissuun. Nyt voi mennä aika tiukille huonolla säkällä. Takana on nyt varoiksi kasattu 4.88 avoin murikka jonka aikaisemmin kasasin.
Paine testi ennen paikalleen laittoa. Pyöränlaakereiden rasvaus on aina ollut sellasta ikävää hommaa. Nyt porasin napaan nipalle reiän. Tästä kun pumppaa sen verraan että alkaa tulemaan ulos niin ei varmaan mahdu vettä sekaan ja laakeri on varmasti rasvassa. Nippa pois ja pultti tilalle että saa vanteen paikalleen. Löyty leimarenkaatkin kun vähän kaiveli. Vielä on pikkasen tekemistä mutta jos loppuviikosta jo pääsis kokeilemaan leimaa. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
tällanen napanippa on hyvä juttu kun vaan muistais käyttää....mulla on ollut pikupin navoissa nipat muutaman vuotta ja kertaakaan en ole rasvannut laakereita sitä kautta, tosin ei sitä uiteta missään.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty BJ-40 Projekti | mss | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 05.06.2016 20:17 |
| Myydään Bj-40 projekti | kares | O/M/V Ajoneuvot | 16 | 19.03.2014 23:04 |
| Bj 40 projekti | _JT_ | Maasturiprojektit | 277 | 28.02.2013 22:09 |
| M: TOYOTA BJ-40 projekti | tepa78 | O/M/V Ajoneuvot | 12 | 15.03.2008 15:47 |
| Bj 40 -76 projekti | elhapero | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 04.03.2008 23:00 |