![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
![]()
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
En mie oo kuskin taitoja tai bisnes taitoja/sponsorien hankkimistaitoja kyseenalaistanu, mie vaan tykkään enempi ku nolla budjetil väsätää jossai kämyses tallis, ite töitten jälkee ja eukko lähtee ku ei ukko oo ikinä koton eikä rahaa oo ees kaurapuuroo yms. eiks se yks ladogan voittaja autokii ollu jostai kämyselt autotalli alueelt ? Tarvii varmaa ikuna mitää juukast kysellä :-)
Viimeksi muokannut Calmari : 23.01.2014 20:57 |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Ja jos jotain osia tarviit niin saa soittaa. |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Älähän nyt ei kai tossa nyt sentään osta ja pulttaa osaa kaikki ole, jotkut tekee sitäkin ja sit kehuu kuinka on rakennettu rahalla ja vaivalla, vaan en kyllä ite näe sitä rakentamiseksi. Se on enemmänkin tuninkia ainakin mun mielestä ![]() Ja onhan se mielenkiintoista seurata hieman uudempaa laitettakin, etenkin jos kuvia alkaa tulemaan runsaammin ![]()
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Etenkin jos tää kelpais suomen natsikatsastajille
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Meidän kilpuri aloitettiin justiinsa sieltä toisesta päästä, 83-mallinen reikänen Mersun raato, mutta kun ei millään perse kestänyt ostaa 08- mallista 500:sta G:tä aihioiksi. Sitä ei voi ikinä vaihtaa harrasteautoa ( eikä käyttöautoja) kun ei mistään muusta mitään ymmärrä, eikä ole varaosiakaan kuin yhteen automalliin.
Ehdottomasti lisää kuvia, ettei mene eka päivä afrikassa perse pystyssä Hiluksin alle zoomaillessa. |
#7
|
|||
|
|||
![]() Toisilla riittää taito ja ehkä aikakin rakentaa vanhemmastakin uutta vastaavaaLainaus:
![]() ![]() Viimeksi muokannut Byrocrat : 24.01.2014 12:35 |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Hienoa tyota molemmissa projekteissa.
![]() Katteus vie kalatkin vedesta ja ehka monet projektit tehdaan nykyisin "hiljaisesti" juuri sen (arvostelun) takia. |
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
hä ja kaikki kirjoitukse ovat muistin varaisia,eli ei kovin luotettavia koska yleensä en illalla muista mitä aamulla söin vai söinkö ollenkaan. Ja omituiset sanat saattaapi johtua tän noupädin kosketus näppäimistä, ku tulee näitä harha/viereisiä kirjaimia |
#10
|
|||
|
|||
![]()
En tuota oman kommenttini järkevyyttä osaa arvioida mutta liekkö tässäkään mitään järkeä ?
|
#11
|
||||
|
||||
![]()
mikä ihmeen tapa on yleistymässä palstalla, siis tämä kummallinen mutiseva arvostelu, jossa aihe kyseenalaistetaan ??
jokainen täällä rakentaa vehkeitään omalla tavallaan, omilla kyvyillään ja ansioillaan, eikä sen pitäis aiheuttaa mitään kummempaa närää eikä rankomista - jollei mitään hyvää keksi toisten projekteista, niin ei tarvii kirjoittaa mitään, ellei kysytä erikseen ... ei oo eka rakentelutopic jossa havaittavissa jonkinasteista outoa hiertämistä - perisuomalaista kateuttako ??
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#12
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
X2 Todella ärsyttävää lukea kaiken maailman narinoita toisten tekemisistä. Jokainen omalla tavallaan harrastaa.. |
#13
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#14
|
||||
|
||||
![]()
Pitkään mietittiin että kistä aihiosta tätä kilpuria alettais tekemään, päädyttiin sitten tähän uudempaan Hiluxiin seuraavista syistä:
-3,0 dieseli moottori valmiina ja sitä on helppo virittää, tarvitsee vain tehoboxin, isomman coolerin ja pakoputken. Tämän jälkeen tehoja pitäisi olla noin 250 hp ja 550-600 Nm -ei ruostevikoja joiden korjaukseen ei oikein ollut aikaa ja jos niille tuntihinnan laskee niin äkkiä tulee muutama tonni lisää hintaa -samasta mallista on tehneet monet muutkin kilpureita noihin aavikkokisoihin niin voi olla että jos tarvii jotain harvinaisempaa varaosaa niin se on mahdollista saada lainaan. -kaikki sähköt ovat tehtaan jäljiltä ja johtosarjat aika uusia niin niissä tuskin ilmenee paljon vikoja -ilmastointi valmiina, tarvii syödä paljon vähemmän Saharan hiekkaa kuin viime vuonna, voi ajaa ikkunat kiinni ![]() -nyt tästä selvitään niin vähällä työllä muutosten suhteen että ero hieman raaempaan aihioon on rahallisesti helposti 10 tonnia. Joten ei tämä kovin paljon kalliimmaksi tule kuin mitä joku 5-10 tonnin aihio.... Mutta keittiöremontti kotonani kyllä siirtyi taas parilla vuodella ![]() |
#15
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Tuareg Rallye 2013 kuulumisia | myllis | Tapahtumat | 99 | 15.06.2013 13:35 |
TUAREG Rallyyn tuttuja nimiä menossa | Patu925 | Tapahtumat | 45 | 06.03.2013 20:06 |
Tuareg rallyyn katsojaksi | JV73 | Tapahtumat | 2 | 05.02.2013 17:25 |
Hiluxin rakentelua | -71 | Maasturiprojektit | 10 | 06.04.2008 15:00 |
Vieläkö tuareg loggaa | pee | Chit-Chat | 23 | 20.02.2005 23:20 |