![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Vuosia maasturista haaveilleena olen lopultakin viikonloppuna menossa katsomaan yhtä katsastamatonta HJ61:stä, olis lähellä ja hintapyyntökin melkein kohillaan.. Jotain jenkkiharrastajana autoista tiedän, maastureiden kanssa en ole ikinä ollu tekemisissä ja etenkään dieseleiden joten: Mihin pitää kiinnittää huomiota katsoessa/koeajolla? Kori siinä on rapea ja runko epäilyttää, mistä kohtaa tuo runko pukkaa lahoamaan tyypillisesti? Vaihteistoa varmaan pitää ainakin kuunnella, kuuluuko ylimääräistä? Miten tuo konepuoli, 600tkm mittarissa ja lukenut, että nuo kilsat on kriittiset männärenkaille, oireileeko ne mitenkään, ennenkuin on moottorissa täysremontti? Ja samoin turbo? Miten lukot + vaihteisto pelaa teoriassa, hyvä tietää ettei ihan noviisilta vaikuta, ku menee paikan päälle![]() Kiitokset vastauksista!
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Jos uskallat ajaa 100kmh vitosella eikä vongu mistään ja vaihde pysyy päällä moottorijarrussa niin laatikko voi olla ok tai ei. Jakis hukkaa öljynsä eli joko se on fiksattu tai tehty ns hullunkierto päävaihteistoon. Koeajolla on vaikea todeta toimiiko jakis hyvin, lukkojen valot sais toimia ja todeta että lukoissa on hampaat tallessa. Romua kun ostaa niin ei tarvi kuvitella että myyjä kertoisi vioista. Turbo vuotaa öljyä ja tekee savutusta ,se ei niin paha kun että se tulee katkenneista ja jumittuneista männänrenkaista. Vaikea todeta ilman vertailukohdetta. Jos ajat 10km yli 80kmh niin savua ei saa näkyä, mulla turbo vuotaa öljyä muttei savuta yhtää ajossa. Aika onnenkauppaa, joku harrastaja lähinurkilla voisi auttaa? Voit kontata auton alle ja ravistella kartaaneita ja niiden laippoja, niissä ei saa olla olennaista välystä. jos on milli eikä äännä niin voi kestää kauan, jos ihan holjat niin hyvä jos pääse kotio.
__________________
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Noissa on parempi kun varaudut ihan kaikkeen, jotain hajoo ennemmin tai myöhemmin..
![]() Ostat mieluisen kopaltaan, siitä sit lähet rakentelee. Noilla kilometreillä jokapaikassa on enemmän tai vähemmän välystä ja ääntä. Valmistaudut henkisesti että männänrenkaat on loppu niin ei tuu pahamieli ![]() Hyvällä tuurilla ajelet pitkään ilman mitään, se on vähän itestä kiinni mitä haluu tehdä. Mut tosiaan kattelet vähän kaikki läpi ja tinkaat sen mukaan jaksatko laitella.. |
![]() |
| Luokat |
| ensimmäinen, maasturi, uusi |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ensimmäisen maasturin osto | Snafu | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 03.10.2013 06:52 |
| maasturin hankintaa | pete4x4 | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 12.09.2012 17:31 |
| Maasturin hankintaa | Nerd-O | Tekniikka & Jutustelu | 75 | 20.08.2012 13:49 |
| Harkintaa !! | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 18.08.2004 19:14 | |