Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 09.12.2013, 22:22
molliollikolli molliollikolli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 20.06.05
Sijainti: Aura
Viestit: 389
Perusasetus

Meillä on ljssä hj akselit katsastettuna ja mersun moottoria ollaan menossa muutoskatsastamaan joten auto kyllä saadaan leimaan joten sinällään ihan sama miten kisojen järjestäminen päätetään toteuttaa, kunhan niitä nyt vaan järjestetään. Viimevuonna ajettin muut cuppi kisat paitsi ensimmäinen ja retro päälle.Kisojen järjestäminen onnistui meidän tiimin mielestä paremmin kuin ennen. Eikö viimevuotinen systeemi ollut ihan toimiva, autot katsastettuna tai trailerilla siirto, kyllä traileri miehet saa varmaan hiukan neuvoteltua etteivät mene kaikki samoille alueille (jos trailerisiirto autoja paljon kilpailun järjestäjä arpoo aloitus alueet niille?).

Jos halutaan lisää turvallisuutta eikö kilpailukatsastukseen voisi lisätä hiukan tarkkuutta ja tarkastella tarkemmin jarrut,valot ohjauslaitteet sun muut. Turvallisuudesta näissä sääntö muutoksissa varmaan kuitenkin on pääasiallisesti kyse.

Proto luokan autoja ei saa missään nimessä jättää pois kisoista, itse ollaan ajettu modia puoli tosissaan jo muutama vuosi ja kyllä silti on useasti pakko jäädä katsomaan miten protot menee ajamalla paikoista joissa itse vinssattu tunti. Paljon enempi nähtävää yleisöllekkin on jos edelleen paljon rakennetut autot pääsevät ajamaan.

Safari luokan idea on mielestäni mennyt pilalle koska eikös se ollut tarkoitettu uusille kilpailijoille niin sanottua halvempaa/helpompaa aloitusta varten, safarissa ajaa pääasiassa ne kellä yksi kisa lähellä ja ei aikomustakaan ajaa cuppia kokonaan. Eikö parempi olisi että olisi kausikortti jolla ilmoittautuu jokaiseen kilpailuun kaudella ja maksaa sen ennakkoon ja se olisi hiukan halvempi, siinä suosittaisiin niitä kilpailijoita jotka ajaa monta kisaa. Kilpailu aikaa ei saisi lyhentää ainakaan paljoa koska ei jaksa täältä turun vierestä lähteä juukaan/kajaanin tai muualle kauas 8h kisan takia.


Tässä nyt hiukan mun mielipiteitä ja toivon vaan isosti että kisoja saadaan edelleen järjestettyä.

Mielipide on kuin persreikä, jokaisella on omansa.


Olli Hakala
Team Mutanuijat
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
suunnistus cup???! Rekisteröimätön Chit-Chat 6 19.01.2011 23:59
Suunnistus CUP 2008?? Tapahtumat 24 30.11.2007 11:52
Suunnistus Cup 2007 Killman Tapahtumat 16 06.10.2007 19:52
Suunnistus-CUP ilmoittautumiset Paavo Tekniikka & Jutustelu 20 15.05.2007 07:03
Off-Road Suunnistus-CUP Paavo Tapahtumat 193 06.09.2006 08:01


Sivu luotu: 22:59 (GMT +2).