![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Tulipa vaan mieleen että onko sielä kumminkin toyotan oma F-sarjan moottori? Päällepäin on samannäköinen kuin chevyn suora 6... Leimaamisessa ei pitäis olla mitään ongelmaa kun vertailumoottoreita löytyy mallistosta ainakin 4.2l 2f moottori.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
niin onhan se saman näköinen pata suurinpiirtein joskus itselläkin ollut fj40 niin siitä muistele.n
Mutta kun rekisteriotteessa vielä lukee että:autoon vaihdettu chevroletin moottori no menen sitä vaan pitkästä aikaa katsomaan hankinta aikeissa ja kiinnostaisi laittaa kasi sinne jos se helposti onnistuisi eli jos kytkin koppaan kävisi. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Suorakutonen ja pikkulohko käyttää samaa kaavelia, eli pitäisi sopia suoraan lootaan ainakin pulttien puolesta, kytkimestä en sitten tiedä sopiiko pikkulohko-Toyota keskenään.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
minkä kokonen se kutonen on... 230 ja 250 ja 292 on ainaki chevyn omalla jaolla.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
muistaisin että 4 litranen eli olisko 250 sitten.Mistäs sen ulkoapäin tunnistaa minkä kokoinen motti se on onko jossain joku numerosarja vai miten?
|
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
http://inliners.org/casting/numbers.html |
#7
|
||||
|
||||
![]()
no nyt on numerot katseltu lohkossa on numero 366855 eli tuon listan mukaan Chevy/Buick/olds/pontiac 250cid vm.66-84
minkä kasi tuohon nyt sit vois käydä siinä on adapteri toyotan vaihteiston ja chevyn kaavelin välissä. Viimeksi muokannut pasi1 : 20.11.2013 22:11 |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Chevrolet's third-generation inline six was introduced in 1962 (two years after rival Chrysler introduced its Slant Six), and was produced through 1988. Although the exterior dimensions were similar to the previous stovebolts, this generation was lighter and had a different cast-in bell housing pattern. Manual transmission bellhousings, automatics, and starter motors became interchangeable with both small block and big block Chevrolet V8s. The cylinder dimensions were shared with Chevrolet's contemporary small-block V8, as well as with the "153" inline-four.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu chevyn 305cid v8 | jaskapa | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 21.09.2013 19:09 |
isuzun moottorin vaihto | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 07.05.2010 21:39 |
Myydään / Vaihdetaan 6.2 chevyn moottorin osia + th 700 | Rekisteröimätön | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 05.12.2009 23:10 |
moottorin vaihto patrolliin | JV73 | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 15.03.2009 20:11 |
M: 16"nastarenkaat chevyn vanteilla /vaihto | cam68 | O/M/V Renkaat ja vanteet | 10 | 09.11.2006 18:49 |