Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #26  
Vanha 24.10.2013, 19:36
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja triiit Näytä viesti
no nyhä alko kauhea vääntö,tarkkaa tilavuutta vaikea sanoa avaamatta,mutta hyvin lähellä 2,4l.ja miksi vaihtaa uudet lohkot,kun on just tehty kone?täytyyhän se ekana saada rikottua,mitäs järkeä sitä muuten olis vaihtaa?
Siis en kehoittanut vaihtaan, oli vain vihjeenä, että noita lohkoja voi olla työläs löytää, sitten jos alkaa mennä vedet ja öljyt sekaisin.

siis tuo noin 8mm lisää porausta on k.o lohkolle minusta aika paljon, väittäsin että ei onnistu. (siis sylinterin seinämät menee niin ohueksi, että eivät kestä rasitusta, itseasiassa voi paistaa valo läpi jostain kohtaan)
Jos sinulla on vanha kannentiiviste, niin kuvittele 2 sylinterin väli 8mm pienemmäksi, ja sylinterin/kannen pulttien väli 4 mm pienemmäksi....

Jos sinua kiinnostaa tarkka tilavuus, niin ota nokka-akseli pois, pyöritä esim. 1. sylinteri yläkuolokohtaan ja täytä tulpanreijästä sylinteri täyteen moottoriöljyä, ja sitten veivaan 1. alakuolokohtaan, (tai siis 2 yläkuolokohtaan), ja täytä mittalasilla sylinteri uudelleen täyteen öljyä; tuo määrä mitä meni yläkuolokohdan ja alakuolokohdan "väliin", on sen sylinterin tilavuus. siis jos on 2,4 litrainen 4 sylinterinen kone, niin silloin öljyä pitäisi mennä 600 cc (cm3)

Ja iskupituuden voi mitata esim. työntömitalla suoraan sylinterin suuntaisesti männän päästä esim. työntömitalla.

Muista poistaa oljy ennen käynnistysyritystä! (imaise enimmät pois esim. ruiskulla tms. ja loput lähtee ilman tulppaa suoritettavassa ensimmäisessä starttauksessa.

Auttaa vaan yritin, masentaminen ei ollut tarkoitus. Itse aikanaan noita juttuja joutu opettelemaan kantapään kautta, ja vieläkin muistan sen tunteen, kun homma ei mennyt oikein putkeen; meinasin epähuomiossa porauttaa 1500 ladan lohkon sapporon männille; kone oli kyllä 1600 ladan kone, mutta jo kerran porattu 1500-> 1600... -> Siis ajokuntoinen kone levällään, ja hakemaan uutta (muistakseni 2106 numerolla olevaa...)
ja tuossa ladassa tuo 200 cm3 suurennos vaati sen että jotain sylintereitä piti siirtää muistaakseni milli johonkin suuntaan.

P.S Ja onko tuo sitten varmasti 2 litrainen kone? Sapporossa oli 2,4 litrainenkin vaihtoehto.....

Mutta joka tapauksessa; onnea projektiin!
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Remmiahdin MiKo O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 14 03.06.2013 20:07
Ostetaan Remmiahdin Masi6r O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 30.01.2013 10:16
Ostetaan Remmiahdin henkkal O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 23.11.2012 03:21
Ostetaan O:Remmiahdin -tomppa- O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 17.11.2010 10:27
Ostetaan Remmiahdin Rekisteröimätön O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 23.09.2010 21:36


Sivu luotu: 02:21 (GMT +2).