Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #22  
Vanha 22.08.2013, 17:32
lavanelikko lavanelikko ei ole kirjautuneena
RIP
 
Rekisteröitynyt: 10.04.07
Sijainti: Tampere, .
Viestit: 1.171
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Tomppaa_ Näytä viesti
Itse olen ihmetellyt sitä samaa, että miksi ei kiihdytyskaistalla voi painaa sitä helvetin kaasupoljonta ja antaa mennä. Toinen erittäin yleinen ja vittumainen piirre on vasemmalla kaistalla ajo. Jos itse säätää vakkariin vaikka sen 107 ja antaa mennä, niin jossain vaiheessa takaa lipuu vierelle joku idiootti joka jää siihen junnaamaan ja tyypillisesti omalla kaistalla edestä tulee kuorkki tai jokin muu hitaampi matkaaja ja pitäisi kaistaa päästä vaihtamaan ohituskaistalle mutta vieressä junnaa tämä teiden valtias. Silloin joutuu jarruttamaan ja säätelemään myöhemmin vakkarin taas uusiksi. Erittäin ärsyttävää kun sitä tapahtuu usein.

Toinen mielenkiintoinen seikka on jota tapahtuu tuusulanväylällä paljon on se että ensin ajetaan sataa, ja yhtäkkiä vedetään liinat kiinni ja ruvetaankin junnaamaan neljääkymppiä. Liittyy tuohon liittymistä tuloon ilmeisesti. Tämän tilanteen yleisin aiheuttaja lienee ohituskaistalla oleva tulppa joka ei osaa siirtyä oikealle kaistalle?

Noin 2kk olen asunut uudellamaalla ja erittäin vahvasti olen tullut siihen tulokseen että täällä päin ei autolla osata ajaa. Onneks työmatka on vain 3km ja sekin tuusulan pikkuteitä. Vetäisin varmaan itteni narun jatkoks jos joutusin ajamaan helsingin keskustaan joka aamu ja illalla pois.
Eipä toi ramppikäyttäytyminen ole missään muualla sen parempaa Toimii omasta mielestä ja kokemuksesta parhaiten juurikin pääkaupunkiseudulla verrattuna muuhun Suomeen
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
hiluxin nosto max_58 Tekniikka & Jutustelu 28 11.02.2014 12:11
Nopeusrajoitusten lasku. Ooppeli Chit-Chat 17 11.07.2012 21:21
Nosto-ovista joppeoo Chit-Chat 12 09.03.2012 00:51
Nopeusrajoitusten alentaminen elhapero Chit-Chat 4 28.09.2010 19:01
Myyty Nosto Pörö O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 29.10.2009 21:02


Sivu luotu: 07:22 (GMT +2).