Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy
Noita kauppiaita kun jututettu, niin he eivät pidä enää mitään eroa öljyillä, kunhan täyssynteettinen ja viskositeettiluokka suht oikea. Eli ei pitäisi nykypäivänä olla paskan väliä mikä yhtiö öljyä kauppaa.
Tästä asiasta tiedän, että kohta tulee eriäviä mielipiteitä ja toki sana on vapaa 
Itse käytän 30v vanhassa hojossa motoxin (lienee motonetin lanseeraama merkki) öljyjä ja viskositeettia vaihdan hieman keväällä ja syksyllä.
Nuo motonetin öljyt kun nykyään täyttää useimmat MBn,Audin, sekä Vag-konsernin longlife-vaatimukset niin ei ne silloin voi täyttä paskaa olla, vaikka hinta alle puolet esim. siitä kalliista Teboilin Diamondista, joita moni pitää ainoana oikeana esim. juuri tuohon vanhaan Hojoon.
|
On niissä jotain eroja lisäaineistuksen ja viskositeettien paikkaansa pitävyyden kanssa. Kokeileppa joskus tuleeko se motoxi purkista pihalle ku on 20 raatia pakkasta. Mutta pääasia että ne öljyt edes vaihtaa, ei sillä merkillä niin väliä kunhan viskositeetti on oikea. 5w40 käy kesät talvet.