Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #4  
Vanha 24.06.2013, 00:45
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

Taitaapa tuo toimia tuo kuvanmukainen kytkentä. Ainoa että ohjauksen käyttö vinssatessa syö vinssistä voiman kun vinssimoottorin paluulinjaan tulee vastapaine. Kahteen suuntaan käytettäväksi tarkoitetulla moottorilla ei pitäisi tulla muuta ongelmaa. Kannattaa toki selvittää onko vinssimoottorille ilmoitettu suurinta sallittua vastapainetta.

Yhteen suuntaan käytettäväksi tarkoitettu moottori nimittäin sylkee tiivisteet ulos tuolla kytkennällä.

Tuo paineenrajoitin toimii siten että paineen noustessa rajoittimen asetettuun lukemaan päästää paineöljyä paluukiertoon. Normaalisti tuollaisessa järjestelmässä paine ei nouse noihin lukemiin kuin maksimikuormituksella.
Vakiopainejärjestelmä on sitten ihan tapaus erikseen, yleensä vaatii säätyvätilavuuksisen pumpun.
__________________
Joku tahtoo vaihtaa nimeään, jos se siihen jää tiedetään,
Se joku tahtoo olla ihminen,
Minä en!

Timo Rautiainen & Neljäs sektori
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hydraulisylinterillä tehostettu ohjaus offroadjouni Tekniikka & Jutustelu 91 30.04.2018 20:06
Ostetaan Discovery I Tehostettu ohjaus-simpukka bj75 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 28.05.2013 12:07
Ostettu Omegan tehostettu ohjaus simpukka karvanoppa O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 11.07.2010 19:58
Ostetaan o: hilux tehostettu ohjaus Turboic O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 13.09.2009 09:25
Ostetaan isuzu trooper taka jarrusatula ja tehostettu ohjaus simpukka mettäsika O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 06.01.2009 13:18


Sivu luotu: 21:48 (GMT +2).