![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Tänään tuli naputeltua pellinpaloja takakulmiin, pystytukien viereisiin reikiin pokkasin 1,5mm peltiä että pysyy tuet/ tulevaisuuden kaaret varmasti korissa kiinni. Sisälokarit pitää varmaan silpoa pois kokonaan ja laittaa uutta sisälokripeltiä ihan ulkopeltiin saakka että tulee vahvat kyljet, nyt pintapeltiä ei tue keskeltä mikään, alkup. ulommat sisälokarit ilmeisesti mädäntyneet jo aikoja sitten pois. Sinne jää kyllä ikävä hylly mihin paska ja suola pääsee muhimaan, mutta ei niitä poiskaan viitsisi jättää. Lainaus:
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Kovasti on laiskottanut, mutta hiukan sentään tuli potkittua muulia eteenpäin, enää ei kura lennä takakoppaan:
Seuraavaksi paikkaamaan runkoa, kumityynyjen reiät on hiukan kasvanut vuosiensaatossa, kuten tossa näkyy akselin yläpuolella. Repelin vielä kiinni olevat tyynytkin auki ja tunkattiin koppaa pattinkien verran ylöspäin, eli seuraavaksi etolaan nylontanko ostoksille, jos ei jaksa väkästää rauta mulikoita tyynyjen päälle. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Jaahas. Hitaasti, mutta epävarmasti etenee tämäkin rojekti. Ei tullut lähdettyä sitten talvisotaan Muulilla, työ asiat haitanneet liikaa puuhailuja.
Eilen tuli taka-akseli puhalluksesta ja heti lensi spartalainen sisään: Sitten entisöin kumityynyt uuteen uskoon, apuna vesijohtoputkea, vanhaa kumiletkua, paljon erilaisia prikkoja, pultteja ja muttereita, ja tietenkin sorvattiin pakolliset nylonpulikat... Kun kori oli taas rungossa kiinni, niin perä alle ja testailemaan joustoja, iskarin kiinnityksiä/liikeratoja ja muuta jännää pelkän norran kanssa. Alustavasti näyttäisi tulevan n. 30-40 cm liike akseliin, jos kardaani ei ala rajoittamaan liikaa.Tossa max sisäänjousto kaljun 35:sen kanssa, ja lokarin leikkauksen suunnitelmat: |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Muuli pääsi etuvetoisena haukkaamaan happea välillä. Perä tulee varmaan toistaiseksi asettumaan suurinpiirtein tuolle tasolle, ainakin siihen saakka että uudet etujouset saapuu ja joku laittaa ne paikalleen. Noi 3kolmoset alkaa näyttämään jo vähän pieniltä, tavoitekoko olisi 35-36 kummit myöhemmin. Hiukan pitää varmaan jättää pyrstö kuitenkin pystyyn kun toi takaylitys on aika pitkä, Koukku lentää pois jossain vaiheessa, mutta nyt siitä on kätevä tunkkailla ja nostella runkoa.
Seuraavaksi alkaa kova pohdinta tuleeko kumi, vai isommat alkuperäisen oloiset pelti levitykset lokareihin. Eihän peltisissä mitään järkeä ole, kun läjään ne kuitenkin tulee kolhittua, mutta ei kai tässä muutenkaan mitään järkeä ole ![]() ![]()
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Tämä kuulostaa hyvälle
Viimeksi muokannut Stech : 04.03.2013 00:59 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Taitaa tulla kokonaan uudet takakyljet väännettäväksi autoon 1,5mm pellistä, vanhat pyöränkaaren vaihdot tehty sen verran ripeällä kaavalla, että en taida niitä pakkeliojia jättää kylkiin. Helpompi vaihtaa koko kyljet, kun alkaa korjailemaan niitä. Uudemmasta F sarjan voortista saisi hieman leveämmät lokarin levitykset helpolla, säästäis hiukan vasaran heilutusta verrattuna suorasta takomiseen.
Tänään pääsin hiukan karkaamaan muulin kimppuun ja kaverikin tuli jeesaamaan. saatiin "Long travel shock bar" koe-asennettua ja 2 vanhaa ranchoa pääsi koeriippumaan tukevasti asennettuina: Tosin eipä tämän hetken mänty jouset paljoa iskareita kaipaa (ainakaan tuplia), mutta ehkä tilanne vielä joskus muuttuu. Helmapalkki haki paikkansa mahdollisimman ylhäältä osana vanhaa kynnystä: Kyljen julkisivu tulee alareunasta päättymään siihen mihin oven alareuna nyt päättyy, palkin rinnalle tulee vielä putki, tai ehkä jopa toimivat sivuputket, kuten tossa aikaisemmin toivottiin. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Päivitellääs taas välillä.. Kaikkien projektien lomassa olen hiukan koettanut kyniä myös muulia. Tommoset "U.I.A" (ulosjouston interaktiivinen assistentti) jousen kiinnitykset nakertelin, kun vahingossa rupesin pohtimaan miten revolverisakkeleista saisi tukevammat. Ainakin jenkki palstoilla tuntuvat haukkuvat niitä huojuviksi jne, ihme temppuja tekeviksi keksinnöiksi? No tommoset tuli nykästeltyä, aika näyttää miten toimivat. Sisälle tulee vielä jouset tehostamaan ulostyöntöä, ja lukituspultti kylkeen, jolla ne saa lukittua vauhdikkaammassa ajossa.
Ja tietenkin rasvanippa. Tossa normaali ja ristiriipunta asennossa mulikat: Testisovitus autoon, aika alas tulee jousi takapäästä, pitää varmaan chopata riipuketta ja nostaa mulikoita pari senttiä ylöspäin rungossa, uuvet kuivankelinkummitkin tul hankittua kun halvalla sain, oikein römi vanteille laitoin: |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| M: Range Rover "pepe de mule" | imported_offroadjouni | O/M/V Muut | 0 | 21.01.2003 08:33 |