![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Kuvahan oli multa eli ei topikin kaverilta, hioin lappulaikalla viistettä lisää ja toi kytkeminen on tärkeetä vaikka sen tuntee vaijerivetoisessa aika hyvin. Sitä ei tiedä rajoittaako joku kytkentää, yleensä revin vipua kunnolla ja pidän vetoa myös renkaiden pyöriessä hetken. Valo ei toimi mutta tarkoitus sekin korjata. Mullahan on nollabudjetti ja 100€ holkista olis sikahinta.. En tiedä mitä se on.
__________________
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it. |
|
#2
|
|||
|
|||
Joo, huomasin että ei ole aloittajan kuva....Lainaus:
nuo holkin hampaiden alkuperäiset viisteet näkyy tuosta holkista vielä, ja ainakaan suuremmaksi noita viisteitä ei kannata hioa, sillä jos alkupeäinen viiste vaikkapa tuplataan, niin tuota hammasta "kaatava " voima kasvaa, koska kuormituspiste siirtyy kauemmaksi hampaan tyvestä. Ja jos hampaan kylki olisi kulunut viistoksi, niin sen saaminen oikeaan kohtaan kaikissa 5 hampaassa on aika työlästä kotikonstein, (ainakin perämoottorin vaihteistossa ).Tuolla perästä kurkistavassa siirtohaarukan akselissa on "jousikuorma", siis tuo vivusto menee lukkoasentoon, vaikka haarukka on vasta jousikuormalla paunumassa kiinni asentoon, sama myös aukaisun suhteen. Merkkivalo kertoo sitten suoraan haarukasta, onko lukossa vai ei, kannatta korjata, voi säästää perän täystuholta. Mutta tuo nollapudjetti on hyvä peruste olla uusimatta, ei muuta kun huolellista käyttöä, ja pidä vivusto liukkaana, voi aivan hyvin kestää vielä toiset 25v. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
No vika löytyi, se siirtohaarukan pulttihan sieltä oli katkennut, mahtaako olla kovat talkoot irroittaa tuo pätkä. Täytyy pistää uusi pultti tilaukseen. Kiitoksia neuvoista.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Pura tuo siirtäjä irti, mutta ole varovainen tuon haarukan kanssa, ilkeä onkia kohdalleen kun tipahtaa alareunaan.
On helpompi rempata irrallaan. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Kohtuu varmuudella lipeää kriittisellä hetkellä. Uudet osat tilatu korsumäen autolta.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Jos olen ymmärtänyt oikein niin se siirtäjän tanko lähtee kokonaan pois kun irroitan sen 4pultilla kiinni olevan laipan murikan kyljestä? Tuossa kohtaa se siirtäjä sitten holahtaa sinne banjon pohjalle? En viitsinyt ruveta purkamaan enne kun saan sen pultin, saa samalla sitten vaihtaa peräölpätkin. Se voimansiirtoholkki vai mikälie oli kaikinpuolin ehjännäköinen, eli sen puolesta pitäisi elpyä kyllä, aiempaan hoojiihin kyselin tuota holkkia ja hinta oli muistaakseni 160€.
Viimeksi muokannut axu87 : 19.12.2012 17:09 |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Muistelen yhtä toista siirtäjää . Tuossa hj-61:n peräremontissa on kaiken A ja O pistää lukko kiinni, kun ottaa vetoakselin irti. Ja sinunhan ei tarvi irroittaa vetoakselia, ainakaan tuon korjauksen takia? Siis edelleenkin ulkomuistista;nimenomaan tuo perän sisään menevä laippa sopii lähtemään, myös takaa, kun irroittaa nuo 4 pulttia, jotka on noin 10cmx3cm etäisyydellä toisistaan. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Vitaran takalukko | hami | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 11 | 06.06.2012 21:00 |
| cruiserin takalukko | lazze1 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 09.10.2008 20:40 |
| HJ61 takalukko probleema | puuhapate | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 13.05.2007 23:57 |
| sj410 takalukko | severi | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 11.04.2007 22:13 |
| HJ:n takalukko??? | Nippe | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 18.05.2004 13:42 |