Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 18.11.2012, 19:58
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.061
Perusasetus

Yksi selkeä ajatus on jos renkaat ei kunnolla pidä, niillä ei ole syytä yleisellä tiellä ajaa talvella vaikka olisi mitä merkkejä renkaassa.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 18.11.2012, 20:58
JariKoo:n Avatar
JariKoo JariKoo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 10.03.08
Sijainti: Siilinjärvi
Viestit: 213
Perusasetus

Meikäläinen tökkäs ens lumilla insat alle ja ajattelin että jospa sitä tulis toimeen kun hissukseen ajelee... Tiedossa oli että eihän ne talvirenkaat ole mutta kaikkee pitää kokeilla. Mutta oli se kuitenkin yllätys että miten paskat ne on,oikeasti! Saman päivän iltana ruuvasin nastarenkaat alle enkä vaihda insoja kuin korkeintaan metsään mennessä tai sitten vasta ens keväänä...
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.11.2012, 19:51
jesse89 jesse89 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.01.12
Sijainti: Pennala Suomi
Viestit: 479
Perusasetus

itse huomasin sellaisen ilmiön että kun oli kitkanastat viime talvena aika kalliitkin edellinen omistaja ostanut niin auratulla tiellä oli pito parempi mutta heti auraamaton tie niin ei mihkää edes neliveto päällä toisin kuin nuo mutiaiset ja jos renkaat tuntuu liian liukkaalta niin hei saahan niitä rengas paineita laskea
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 22.11.2012, 08:31
Krisse:n Avatar
Krisse Krisse ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 22.03.09
Sijainti: Kotka
Viestit: 1.105
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jesse89 Näytä viesti
kitkanastat
Mitä ne o? Oon joskus mainoksissakin nähnyt ton termin ja ihmetelly.
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi
(perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f)

wonk.sytes.net/76s/
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 22.11.2012, 18:30
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.354
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Krisse Näytä viesti
Mitä ne o? Oon joskus mainoksissakin nähnyt ton termin ja ihmetelly.
Olisko nastoitettu oikea talvirengas? Semmoinen missä on myös lamelleja.

Jos jonkun mutikan nastoittaa, niin siitä ei varsinaista tarvirengasta tule.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 23.11.2012, 09:34
Bullet Bullet ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.02.06
Sijainti: Kolla
Viestit: 72
Perusasetus

Noita nimityksiähän voi kuka tahansa keksiä niin paljon kuin huvittaa ja sitten jotkut vain jäävät elämään. Kuten ns. "kitkarengas". Kaikissa renkaissahan on kitkaa niiden ja tienpinnan välillä. Vierintävastuksesta alkaen. Renkaiden pito-ominaisuudet vaihtelevat kumiseoksen ja kuvioinnin mukaan, mutta mitään erillistä kitkarengasta ei ole olemassakaan. Voihan sitä tietenkin ottaa jonkin pidon rajan ja alkaa sitä paremmalla pidolla olevia nimittää vaikka kitkarenkaiksi, mutta nimitys on harhaanjohtava. Kuitenkin muutaman vuoden ikäisillä renkailla pito huononee melkoisesti kumin kovettuessa, joten vaikkapa kolme vuotta ja sitä vanhemmilla renkailla ajettaessa on sekin pidettävä mielessä. Siinäkään ei mitään yht'äkkistä rajaa ole, vaan kumiseokset vanhenevat pikkuhiljaa.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 09.12.2012, 20:39
Porvoon Hilma Porvoon Hilma ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.12
Sijainti: Sipoo
Viestit: 2.426
Smile

Kaivetaan tämä rengasjuttu esiin lumesta.

Nyt on sitten kokemusta noista Insoista muutaman sata kilometriä. Kiillotetulla risteysalueella pyrkii Hilun perä irtoamaan (takavedolla ajettaessa) ja nousemaan rinnalle. Nelivetoisena menee huomattavasti paremmin.

Lumisella tiellä ei ole mitään pito- tai veto-ongelmia etenkään nelikolla ajettaessa. Sitten ihan perusmaantiellä, jossa on paljas asfaltti mutta pikkasen jotain hilettä pinnassa, tuntuu pitävän ihan hyvin. Metsässä menee hyvin, ihan siihen asti kunnes loppuu maavara.

Loppupäätelmä: Insa Sahara on jonkinmoinen talvirengas nelikolla ajettaessa lumisella tiellä tai metsässä. Ei parhaimmillaan jäällä.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 18.11.2012, 21:08
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.261
Perusasetus

Jos nuo insat on edes yhtään samanlaiset kuin fedimat niin niillähän pärjää ihan mallikkaasti. Mutikat ny on ihan legendaarisen paskat,ilmeisesti, en ole niillä ajanu.

Eli anna mennä ja jos alkaa jännittämään niin sitten talvikumia alle. Nii ja ne napikset kannattaa olla kytkettynä niin löytyy vetoja aina kepistä kun tarvii.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 18.11.2012, 21:27
RIPAX RIPAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 24.04.09
Sijainti: vihti
Viestit: 2.255
Perusasetus

Totta puhuvat.


Emmää ny oikeen menis mihinkään leiriin,itte oon ajanu M+S renkailla 10 vuotta mut en viitti enää. Nelivedolla pääsee ja riittävällä turva välillä pärjää,yhtään kolaria en oo ajanu. Tie liikenteessä muistan yhden kerran ku ei meinannu päästä mäkeä ylös,piti nuohota ojanpenkkoja et pääsi ylös. Tosi on seki kun varsinki ruuhkassa joku mulkku aina tunkee eteen. Tänä talvena oikeen törsään ameriikan malliin ja ostan ihka uudet nastarenkaat,en viitti enää kytätä kaikkia eteen/taakse tunkijoita ja kusi sukassa kaheksaakymppiä motarilla. Jos et tykkää jännityksestä ni hommaa nastarenkaat,ja unohda ulkonäkökysymykset. Itellä on sen verran tiuhat välitykset et ei ollu helppo löytää sopivan kokosta rengasta. Loppujen lopuksi sopivaa ei löytyny ja melkeen sopivaa oli kaikki kaks vaihtoehtoo.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä.
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
mutarengas, stron, talvirengas


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Lunastus vai ei battis Tekniikka & Jutustelu 23 18.02.2008 12:52
Takuuseen vai ei? Nerd-O Chit-Chat 33 31.10.2007 20:55
ohjausiskari vai ei?? Tekniikka & Jutustelu 6 27.06.2005 10:49
Astinlauta vai ei Kupla Tekniikka & Jutustelu 3 02.03.2004 19:38
Vetokoukku vai ei? Modified Tekniikka & Jutustelu 17 08.02.2004 11:06


Sivu luotu: 16:32 (GMT +2).