Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.04.2012, 16:25
1Chevy80 1Chevy80 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 14.04.08
Sijainti: Ulvila
Viestit: 256
Perusasetus

Hmm.. mitäs iloo tosta on, osaakos mega säätyä tuon anturin mukaan.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MrOnion Näytä viesti
Lainaan topikkia ja kysyn onko kellään hajua mistä saisi kohtuu hintaan näitä E85 antureita? Saisi mitattua alkoholipitoisuuden ja lämpötilan.



Tekisi kovasti mieli kokeilla omassa megalla ohjatussa katuautossa kun lähin asema olisi vielä tuossa 4km päässä.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.04.2012, 19:34
Tapsala Tapsala ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 08.12.08
Sijainti: Tampere
Viestit: 648
Perusasetus

Edellä mainittiin boxista suuttimien johtojen väliin, niin siitä on sellastakin versioo et ohjaamoon tulee nuppi mistä säädetään, et paljoko suurinpiirtein on viinaa tankissa suhtessa bensaan, niin sen mukaan se boxi pidentää suuttimien aukioloaikaa. Sit viä kun pyöräyttää sytkästä hiukan lisää ennakkoa niin hyvä on...
__________________
-MMC-
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.04.2012, 20:43
MrOnion MrOnion ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 21.08.11
Sijainti: Espoo
Viestit: 15
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 1Chevy80 Näytä viesti
Hmm.. mitäs iloo tosta on, osaakos mega säätyä tuon anturin mukaan.
Megassa on juu tuki tuollaiselle anturille. Eli se antaa määrätyn taajuista pulssia riippuen alkoholin määrästä polttoaineessa.

Säädöissä on mahdollista laittaa minimi ja maksimi arvot jonka mukaan suuttimet ja sytytys sitten muuttuu alkoholipitoisuuden mukaan.

Jenkeistä noita GM valmisteita saa reilu 300 taalaa + verot. Kukaan ei varmaan tuo suomeen? Marmoritiskillä hinta on varmaan enemmän...
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 11.04.2012, 23:39
smgt:n Avatar
smgt smgt ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 10.01.12
Sijainti: kajaani
Viestit: 1.696
Perusasetus

kaveri osti 9-3 saapin ja netistä tilasi alle 7€ kaapelin.
vakiona 150 heppaa oikeella bensalla ja nyt re85:lla yli 200
80-120 nyt menee reippaasti alle 4s
__________________
Kun taitamaton laittaa haluttoman tekemään tarpeetonta, tuntuu vähän siltä, että turha työ menee hukkaan!
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 12.04.2012, 06:26
H&K:n Avatar
H&K H&K ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.10.05
Sijainti: kuusisto, Finland
Viestit: 2.623
Perusasetus

Kaveri on ajanu nyt parisen kuukautta vanhalla 240- sarjan kaasarivolvolla tällä flexifuel- bensalla ilman mitään ongelmia.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 12.04.2012, 08:01
mikaelt:n Avatar
mikaelt mikaelt ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.11.08
Sijainti: Mikkeli, Otava
Viestit: 1.282
Perusasetus

Jokin aika sitte jo tuolla XJ topikissa samaa asiaa kyselin, en ole vielä uskaltanut kokeilemaan...Jossain ruåtsin foorumilla muistaakseni oli juttua Jeep Cherokeesta joka oli pidemmän aikaa ollut ajossa E85 litkulla.

Itellä oli ajatus että jos vaihtas isommat suuttimet/paineen säädin ja tekis MAP anturin huijauksen/säätö potikan ja vaikka lambdan mittarilla vielä että voi seoksia säädellä tankkauksen mukaan.
- Ajatuksena siis se että tehojakin olis vielä tuon modauksen jälkeen sekä on vielä säädettävissä jos ajelee oikeellakin bensalla.
__________________
----------------------------------------------

Team Tostanoin Facebookissa

www.maasturistit.fi
www.etsama.com
------Offroad team Over the Hill---------------
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 12.04.2012, 08:20
ankkuli ankkuli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.11.08
Sijainti: Hyvinge
Viestit: 160
Perusasetus

tuttava ajanu jonkun aikaa -00 Grand Cherokeella 50/50 seoksella ja kuulemma hyvin kulkee.

oma -99 mallinen kauppakassi VW vain parantaa juoksuaan, kun on kolmannes E85:ttä tankissa

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Tarkkana kannattaa olla, ettei aiheuta (kalliiseen) autoon konevauriota. Jos heittää kylmästi E85 tankkiin niin sytytysennakko ja seossuhde on poskellaan.
totta joo, lisää polttoainetta tarvitaan paljon. tosin vähänkin fiksumpi moottorinohjaus sytyttää laihalle mennessä vikavalon herkästi ennenkuin isompia vaurioita tulee. sytytysennakko tuskin aiheuttaa murheita, kun nakutuskestävyys joka tapauksessa paranee. ennakkoa ei ole mikään pakko lisätä, mutta voi, jos haluaa, näin ymmärsin.

Viimeksi muokannut ankkuli : 12.04.2012 08:28
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 12.04.2012, 12:20
mapl84 mapl84 ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 31.10.11
Sijainti: Porvoo, Finland
Viestit: 6
Perusasetus

Nyt on ajeltu kaksi täyttä tankillista ilman mitään muutoksia autoon. Käynnistäminen on pidentynyt, mutta lähtee käyntiin toisella yrittämällä tai viimeistään kolmannella... Muuten käynnissä en ole erikoisempia huomannut, rakettihan tää Discovery II V8:lla ei ole ennenkään ollut, kulutuksen noususta en vielä mainitse mitään kun muitakin muuttujia on ollut näillä tankillisilla (renkaat jne).

Eli kun kulutusta on normaalisti lähemmäksi 20l/100km niin tällä RE85 saa polttoaine laskua tasattua kyllä ihan hyvin, vaikka kulutus pari litraa nousisikin.

En sitten tiedä miten vaikuttaa pitkässä juoksussa kun eihän tällaista saa laittaa autoon kun se hajottaa moottorin.

Bioadapteria olen ajatellut hankkia joka pitkittäisi suuttimien aukiolo aikaa mutta katsotaan nyt kun kelit lämpenee tarviiko sellaistakaan.
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 21.04.2012, 20:03
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.072
Perusasetus

Tankkasinpa minäkiin hetken mielijohteesta RE85:sta meitin kolmosauto Ventoon, hyvä testialusta kun ei oo juur mitään rahaa kiinni. Varttitankki oli jäljellä ja 15 litraa lurautin joukkoon eli n. 50/50 suhteeseen. Hyvin pelaa, en huomaa mitään bensalla ajeluun. Pitää kokeilla raakana seuraavan kerran.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Onko kukaan rikastunut vepele Chit-Chat 24 08.03.2006 22:05
onko kukaan? lantikka Tekniikka & Jutustelu 2 22.07.2005 20:34
Onkos kukaan kokeillu turbonaattorii??? HEKULIINI Tekniikka & Jutustelu 34 29.06.2005 21:01
Onko kukaan leimannu??? bj45lava Tekniikka & Jutustelu 1 26.03.2004 18:33
Onko kukaan nähnyt? Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 13 03.12.2003 20:20


Sivu luotu: 21:17 (GMT +2).