![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Tämähän on ensimmäinen suikkeli minkä omistan ja nythän tähän vasta tutustutaan, jotenka varmasti tulen kyselemään aika "tyhmiä." ![]() Eli siis eteen napalukot. Tuolta Offroadtarvikkeessa näyttäisi olevan napalukkosarja 259€, jotenka varmaan sellasen hommaan sit sieltä... Tankilla on panssari jo valmiina, mutta eteen olen aatellut moottorille tehdä väsätä panssarin. Onko miten tympeä vaihtaa tuo ristikko tuonne kardaaniin?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Eikö siinä siis ole napalukkoja ollenkaan vai automaattiset vai mitä?
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
http://www.offroadtarvike.fi/verkkok...ent_view/45547
Eli tuolta napalukot aattelin hommata,niin saa molemmat eturenkaat pyörimään yhtä-aikaa. Vai olenko väärässä?? |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Kuvan perusteella kiinteät "napalukot" joten et saa vetäviä pyöriä yhtään enempää noilla manuaalisilla napalukoilla.
Nyt sulla ei saa pyörännapaa "irroitettua" vetoakselista ajossa.Eli etuvetoakselit pyörivät aina kun auto liikkuu vaikka jakolaatikko olisikin takavedolla. Manuaalisella napalukolla jos free (auki) asennossa ei vedä etupyörät lainkaan vaikka kytkisit jakolaatikosta nelivedon päälle. Vasta lock asento välittää voiman etupyörille. Eli nuo kiinteät "napalukot" ovat sama kuin manuaali napalukko lock asennossa. Edit: Napalukko ja tasauspyörästön lukko ovat kaksi ihan eri asiaa.
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O Viimeksi muokannut bluevan : 12.03.2012 14:20 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Eli ei kannata käyttä rahoja niihin mahdollisesti rikkoutuviin osiin.
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Paitti jos haluaa ajaa rallatella esim kesäisin pelekällä takavedolla niin ei etukardaani ja vetarit suotta pyöri.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Sitten voi mun mielestä ajaa vaikka Ford Fiestalla.
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Aaa... No nyt selviyty mulle muutama uus asia taas. Eli ei ole järkeä hommata nuita manuaalisia napalukkoja vaan säästää rahaa ja hommata tuo tasauspyörästön lukko tuohon. (Ehkä)
![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Suikka Sj 410 ja SOA | spede80 | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 23.11.2008 21:10 |
Myydään Suikka 410 | panzer | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 22.07.2008 21:56 |
m: suikka sj413 -highroof- | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 31.07.2007 16:41 | |
M: suikka 410 -83 | suikkeli | O/M/V Ajoneuvot | 20 | 01.12.2006 21:05 |
M: suikka sj413-87 | HannuNurminen | O/M/V Muut | 2 | 22.04.2005 19:46 |