![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Tuli selailtua kans noita hifi-hommia, mutta valitettavasti monet on maks. 50mm^2 kaapelille ja sitten jotain turhia 10mm^2 lisäpaikkoja. Yksi malli Autostudiolta olisi oikeaan suuntaan, mutta hinta on sitten tosiaan tuplat IhanKaikistaHuonointa-kaupan tuotteeseen. ![]() Kyllä se varmaan valinta kallistuu tuohon IKH:n HD-kenkään, eiköhän siihen saa vinssin 70 ja startin ja poppivehkeiden 35mm^2 kaapelit jotenkin tinailtua hallitusti. Ripakopallinen hyviä liittimiä ja 75watin welleri niin alkaa virta kulkemaan!
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Puristaminen on parempi liittimien kestävyyden kannalta kuin tinaaminen. Tina tahtoo irrota tärinästä.
__________________
Huono tie, parempi mieli. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Toki puristus, mutta lisäksi tina takaamaan 100% liitoksen. Tuskin nuo ihan niin tiukasti tärisee, että kunnolla lämmitetty juotos kovin nopeasti ratkeaa? Pitää vaan välttää tinan leviämistä liittimen alueelta itse kaapeliin, silloin ongelmia voi kyllä tulla.
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. Viimeksi muokannut JJ90 : 04.02.2012 21:28 Perustelu: Tämä siis khonkoselle vastauksena. |
#4
|
|||
|
|||
![]() Niin no...
Jos haluu säästää ja yksinkertastaa ni vetää sen 70mm2 kaapelin startille ja siit50mm2 vinssille ja haarottaa taas startilta tai vinssiltä auton omaan johtosarjaan ja niin edelleen. Tuskin tulee tilannetta et starttaa ja vinssaa samaan aikaan ja viel huudattaa rokki vehkeit. Ja 70mm2 kaapeli syöttänee niin paljon ku akusta ulos tulee,tai ainaki on tarpeen. Itel on hiluxin lavan pohjalla akku ja kone huoneessa haarotettu vinssille jne. Haarotus on enston pintarasiaan piilotettu (niitä mitä tupa sähkö miehet käyttää)ja kupariset liittimet tinattu. Joskus ku mittailin ni ei juuri minkäänlaista häviöö vaik ei oo ku 50mm2 hitsaus kaapeli akulta. Noist häviöist viel et Aditan sivuil on semmonen kätevä häviölaskuri,ei kaapeleissa kannata liioitellakkaan kun niist tulee vaan harmia mahdollisina vian/tulipalon aiheuttajina.
Viimeksi muokannut RIPAX : 04.02.2012 21:44 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
kunnon puikkokone | Blis | Chit-Chat | 5 | 09.10.2009 09:13 |
Kunnon hinausta..... | kaitsu | Linkit | 11 | 17.03.2009 20:15 |
kunnon moottori | hj | Chit-Chat | 3 | 07.10.2005 14:20 |
Mistä Vanhaan Rangeen kunnon penkit? | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 20.03.2005 19:08 |