![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
juu kevyemällä varmaan toimiskin mut tolla virityksellä on jo painoo..5mm levy ja 2200mm leveys korkeus tais olla 700mm ni painaahan se ![]() Hain tänää 2kpl työntövarsia ni täytyy laittaa niistä rajottimet,kiinnitys sit vaan auton runkoon. eiköhän sen levyn käännönki saa jotenki viritettyä..
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Kattelin tänään paikallisessa varaosapuljussa awd:n vinssiä, 135€ hintaa, mahtaiskohan ajaa asiansa perälevyn nosto/lasku hommassa vai löytyykö jostain edukkaampiakin?
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Tuossa awd:n vinssissä oli ohjurirullat, pitkällä kaapelilla kaukosäädin ja mitälie "herkkuja". Vetovoimaa luvattiin 1360kg. Mutta taitaapa tuolla motonettiläiselläkin pärjätä..
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
kuulu tuohon motonettiläiseenki kapula. tosin siinä ei oo kovin pitkät johdot mutta ite heitin kuikkaa sillä ohjaimella ja laitoin vaihdekeppiin vipukatkasijan jolla käytetään auraa.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Eli motonettiin. Onko ehdotuksia mistä teen levyn?
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Kevyempänä:
iso painesäiliö/paksu muoviputki Raskaampana: 12mm Ponttilevy. Ei ole mikään oikea aura, vaan puskulevy. Toimii myös maansiirtokäytössä. taivahan vanhoja kuvia: ![]() Viimeksi muokannut Viipo : 06.01.2012 02:06 |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Siis jatkoin niitä alkuperäisiä "paksuja" piuhoja, jotka tulee siihen kapulaan, ja kun auraan, vedän sen johdon kiepille sivupeiliin, ja sitten ikkunasta se kapula roikkumaan sisään... ei mikään maailman kätevin tapa.. ![]() Eli siis siihen tarvii vissiin jonkunlaisen releen, että voisi sisään vetää ohuella kaapelilla ohjauksen, ja siihen joku vipukatkaisija...ilmeisesti semmoinen 3-asentoinen (1-0-1) palautuva?, tai oisko parempi kaksi pientä painettavaa, niinkuin esim. traktoreissa etukuormaajan ohjaimessa.? Mutta siis minkälaisen releen tuohon tarvii? kyseessä siis motonetin pikkuvinssi, joten virrat ei älyttömiä. |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
![]() |
| Luokat |
| aura, diy, maasturi, puskulevy |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Kokemuksia Kiina ym, Mönkijöistä | HiluMiks | Chit-Chat | 30 | 20.09.2014 22:44 |
| Myydään kylpyhuoneeseen altaita ym. kuvia | osatauno | O/M/V Muut | 9 | 25.08.2011 12:23 |
| Kokemuksia palalukoista Aussie ym.. | Nalle | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 01.11.2009 10:55 |
| kuinka profiiliin kuvia ym? | T.T.T | Chit-Chat | 10 | 29.05.2006 15:52 |
| Truckworld, tekniikkaa, kuvia ym... | HEKULIINI | Linkit | 4 | 02.08.2004 17:31 |