Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.11.2011, 20:02
tonikki tonikki ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 17.09.11
Sijainti: Kajaani
Viestit: 436
Perusasetus

Ite ruuvinastoja tuossa joku aika sitten netistä selailin, niin tuntuvat olevan lähelle euroa per kappale joka paikassa, eivätkä muistaakseni olleet tieliikenne hyväksyttyjä. Tuo 10 senttiä kappale kuulostaa jo järkevältä.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.11.2011, 21:15
BryGgi BryGgi ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.12.08
Sijainti: p-savo
Viestit: 1.444
Perusasetus



tuollalailla leikkasin vitaran alla olleet fedimat, helpottui kyllä talvella ajo, ja kesällä en kerenny ajaa kuin hiukan syksytä mudassa noilla, että miten olis sitten kuluneet. hyvin on prjänny ilman nastoja kun ei mee ihan jokapaikkaan täysiä aivot narikassa. eikä noita kilometrejä niin paljoa itselle kaupungeissa edes tule että nastoja tartteis.. vielä
__________________
[O]=TOYOTA=[O]
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 26.11.2011, 17:07
Mase:n Avatar
Mase Mase ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 27.07.11
Sijainti: Yläne
Viestit: 1.523
Perusasetus

Renkaat pitäisi "saipata". Saippaus terät leikkaa muutaman millin välein viiltoja renkaan pintaan partakoneen terän lailla, joten kitkaa lisääviä teräviä kulmia tulee renkaaseen paljon lisää. Viillot ovat aika matalia jottei renkaat murenisi alle, mutta murtuvat silti helposti terävää vasten sutiessa. Kuorma-autojen renkaissa tätä on aikoinaan käytetty kun kesävetopinta on muutettu talvikäyttöön. Suuressa maailmassa saipataan rock crawling renkaita lisäpidon saamiseksi. Mahtoikohan jollain tamperelaisella pinnoittamolla olla saippauskone? Siinä on kierretankoa muistuttava spiraali terä joka pyörii ja samalla leikkaa renkaaseen viillot ja pyörittää sitä.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Renkaan leikkaus cruiseri Tekniikka & Jutustelu 71 03.04.2021 14:13
tsl leikkaus Jani E Tekniikka & Jutustelu 5 10.04.2008 16:42
Mahalaukun suurennus(leikkaus) VonLeka Chit-Chat 8 23.04.2006 17:17
renkaan et Yleiset 4 21.02.2004 16:19
leikkaus bono Jokes 0 24.11.2002 15:08


Sivu luotu: 20:47 (GMT +2).