Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 29.09.2011, 12:04
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja temmi_hoo Näytä viesti
Koko offroadiin ja trialin lajiin keltanokkana vasta tutustuvana kirjottelen...

Ite en siis kilpaile missään lajissa, vasta harjottelen maastoajon alkeita ja kehittelen käyttisjeejeejeepistä jotain metsässäkin pärjäävää ajokkia. Trial saattaa kyllä kiinnostaa joskus kunhan nyt ensin oppis kävelemään.

Uusia kilpailijoita tuskin tulee mitenkään muuten kun sitä kautta, että ihan omalla vakioautolla tai isin paheerolla pääsee vähäsen koettamaan.

Jos niitä kisaajia muuta kautta halutaan, pitäis olla jotain sen suuntasta seuratoimintaa, mitä kautta pääsee ajamaan jollain rakennellulla pelillä. Tänne sitten täytyy ihan kaksin käsin ja kaappariovin haalia porukkaa jäseniksi eli ei oo helppo reitti tämäkään.

Montako uusia jäseniä ja lajista halootapitävää offroadseuraa tiedätte? Jos olisitte Pertti Perustavis, osaisitteko löytää sen nykyisen seuranne tai kerhonne tai tallinne? Olisko sinne tervetullu joku uuno kyselemään tyhmiä ja vaatimaan apua? Joka ei osaa hitsata edes heppiin eikä pysy kiintolenkit käsissä?

Maastoauton rakentaminen oikeasti maastossa könyämistä kestäväks ei oo ihan niin saippuahalpaa, että sitä ihan kokeen vuoks kovin moni lähtis tekemään. Vielä vähemmän, jos ei satu mihinkään seuraan jo valmiiksi kuulumaan vaan on ihan oikeasti maallikko.

Eihän se _osaavalle_ hirveen kallista ole ottaa purkaamonperältä joku vanha lintta ja tehä siitä trailerilla raahattava kurakruiseri, mutta tää ei ehkä oo se alottajan vaihtoehto, eikä sen varaan kannata laskea.

Paljon hyviä pointteja tuossa kirjoituksessa.



Soitella saa ja kyläänkin saa tulla, kun soittelee etukäteen:

Jare Salonen, 040-5272785, Loppi




PS. Aikoinaan kun olin alle 15v kun halusin offiin mukaan, niin ei ollut edes nettiä, mistä tietoa hakis, eikä ollu kännyköitäkään, joten jos sattui tietämään jonkun maasturi hepun nimen, jolle halus soittaa, niin piti vielä toivoa että se on kotona Että ei se niin helppoa ollu silloin aikoinaankaan se aloittaminen

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 29.09.2011, 12:35
veijon-esso:n Avatar
veijon-esso veijon-esso ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.08.06
Sijainti: Vantaa
Viestit: 2.550
Perusasetus

[QUOTE=
PS. Aikoinaan kun olin alle 15v kun halusin offiin mukaan, niin ei ollut edes nettiä, mistä tietoa hakis, eikä ollu kännyköitäkään, joten jos sattui tietämään jonkun maasturi hepun nimen, jolle halus soittaa, niin piti vielä toivoa että se on kotona Että ei se niin helppoa ollu silloin aikoinaankaan se aloittaminen[/QUOTE]

Me poljettiin aikanaan fillareilla serenaan kattomaan offikisoja! :-) Oli ollu mainos varmaan VM lehdessä. Varmaan autonäyttelyissä tehtävä esittelytoiminta on nykypäivänä aika tehokasta, autojen lisäks tietty videoita safareilta ja kisoista tykillä tai isosta screenistä ja jos vielä demo-ajelua pystyis järjestää pihamaalla niin aina paremipi. Toi demotus lienee hankalinta toteuttaa, muttei mahdotonta kuitenkaan.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 29.09.2011, 13:59
Racingrabbit:n Avatar
Racingrabbit Racingrabbit ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 27.01.04
Sijainti: Sastamala
Viestit: 4.017
Perusasetus

Itä-Suomen Maastoautoilijat (IMA) yhdistyksen toiminta on ymmärtääkseni hiipunut olemattomaksi.
Yhdistys on varmaan vielä olemassa jollain "pöytälaatikossa",mutta toimintaa sillä ei ole ollut muutamaan vuoteen.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
maailmanloppu 2012 HV Chit-Chat 5 18.01.2009 14:30
TRIAL KISAT 2008 Tapahtumat 0 25.09.2007 10:28
Trial CUP kisat kaudelle 2007???? Jare Tapahtumat 13 25.11.2006 11:20
trial-kisat Tapahtumat 3 17.10.2003 18:30
Tallinnan Laululavan trial -kisat 15.2.2003 imported_offroadjouni Tapahtumat 0 15.01.2003 19:03


Sivu luotu: 21:51 (GMT +2).