Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 23.04.2011, 00:06
Rytari:n Avatar
Rytari Rytari ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 28.09.04
Sijainti: Parkano, Finland.
Viestit: 5.346
Perusasetus

ei vielä... huomasin just kuvasta että varretki on väärinpäin

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 23.04.2011, 08:52
temmi_hoo temmi_hoo ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 28.01.11
Sijainti: Jokikunta, Vihti, Suomi
Viestit: 553
Perusasetus

Korvasit kahet tukivarret yksillä Y-malleilla, eli nyt tästä tuli vähän niinku Range tai HDJ tai joku muu? Muuttuuko caster kovin paljoa liikeradan puitteissa eli onko tästä muutoksesta isommin haittaa? Katoaako Death Wobble? Oliko tällä tarkotus ajaa perusajoa maantiellä kovinkaan paljoa?

Akseli on Dana 30 vahvistettuna ihan hyvän näkösellä virityksellä?

Tää topic kuuluu mielenkiinnolla seuraamiini, onhan itelläkin XJ.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 23.04.2011, 10:07
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.459
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja temmi_hoo Näytä viesti
Korvasit kahet tukivarret yksillä Y-malleilla, eli nyt tästä tuli vähän niinku Range tai HDJ tai joku muu? Muuttuuko caster kovin paljoa liikeradan puitteissa eli onko tästä muutoksesta isommin haittaa? Katoaako Death Wobble? Oliko tällä tarkotus ajaa perusajoa maantiellä kovinkaan paljoa?
Noi on mun vanhat varret/ alustapanssari mihin ne tulee kiinni. Pari vuotta noilla ajoin, kun säätää oikein niin ei se ajettavuus ainakaan originaalista huonone.. oikeastaan ihan päinvastoin. Lisäksi kun korotetusta autosta on kyse, niin noilla pitkillä tukivarsilla tukivarsien kulma loivenee oleellisesti -> ajomukavuus paranee huomattavasti ja kiipeää kivien ylikin helpommin.

Casterin voi säätää aika vapaasti haluamakseen, toki radius- armeilla casterkulma muuttuu joustoliikkeen mukana, mutta ei sillä ole mitään oleellisesta merkitystä tien päällä ollessa. Tietysti kolmelinkki + panhardi olisi aina parempi, mutta suomen lainsäädännön takia hankala toteuttaa.. pitkillä tukivarsilla kun xj:n etpäähän et kahta ylälinkkiä saa oikein mahtumaan.

Death wobleen vaikuttaa enemmän ohjaus, mutta toki noillakin on merkitystä. Ja siitä ei tarvitse kärsiä kun toteuttaa ohjauksen oikein, kuten myös alustan säädöt oikein
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 23.04.2011, 12:45
temmi_hoo temmi_hoo ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 28.01.11
Sijainti: Jokikunta, Vihti, Suomi
Viestit: 553
Perusasetus

Sehän vasta hienoa ois jos tuplakolmiot sais rakentaa, ihan niinku isoMMaalimman kivikiipijöissä ja monstereissa ja muissa...

Eihän se casterin muutos joustoliikkeen matkalla mitään ihan mahotonta voi olla, sumuisten saarten kierrejoustoissahan on yksittäiset pitkittäisvarret ja panhardi.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 23.04.2011, 17:14
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.459
Perusasetus

Taakse mahtuu tuplakolmiot kierrejousilla ihan mukavasti, ja tuolta samaiselta lafkalta niitä on saatavana. Myös leimaaminen onnistuu koska on XJ:hin tarkoitettu. Etupäähän ei saa nelilinkkiä mitenkään järkevästi pitkillä varsilla.. ja joka tapauksessa panhardin vaatii, koska ei niitä saa oikein fiksusti kolmionmalliin.

Kyllä noi jakarivarretkin ihan hyvin toimii, mutta kolmi-/ nelilinkillä pystyy vaikuttamaan anti-squattiin/ brake diveen, ja sitä kautta myös siihen kuinka paljon keula tahtoo "keventää" jyrkissä nousuissa. Ja lisäksi tietysti voi kontrolloida akselin liikerataa paremmin; onko pystysuora, kaaren mallinen vai jotain siltä väliltä.. paljonko sillä sitten on väliä näissä vehkeissä on toinen juttu, mut kiva niitä on laskentaohjelmalla pyöritellä

Sinänsä vähän sama juttu kun maasto/ dh- pyörien single-pivot vs. erilaiset linkkipohjaiset perän toteutustavat. Eroja on niin toiminnassa kuin tuntumassa, ja jokseenkin kaikki voidaan toteuttaa hyvin tai huonosti
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 23.04.2011, 22:03
Rytari:n Avatar
Rytari Rytari ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 28.09.04
Sijainti: Parkano, Finland.
Viestit: 5.346
Perusasetus





meinasin vallan unohtaa ottaa kuvia näistä, tuli aika close-up kuvia, kertokaa millasia halutaan niin käyn sitte ryömimässä


pohjaanlyöntikumit edessä on nyt alkuunsa ainakin tommoset mallia motonet, katotaan miten niillä pärjää


kuva ei anna oikeutta mutta pirusti on vinossa apparin puolelle ja koeajolla monttuun ajaessa kuuluu järjetön pamaus jostain takaa samalta suuntaa, tiä sitte pohjaisko toi jousi vai mitä, täytyy vähän tutkia lisää.


yhtään tykkää noista vakio ohjausvarsien nivelten kulmista tällä hetkellä, ei ainakaan kauheesti tarvi urheilla tommosilla...


tähän loppuu vakiojarruletkut edessä


muistin sentään laittaa periin ja laatikkoon öljyt ennekun starttasin, laatikolle vaihdoin isomman jäähdyttimenkin syylärin eteen ja tuli vaihdettua vesipumppu kun se juorus ongelmasta pikkuhiljaa.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 23.04.2011, 22:55
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.459
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rytari Näytä viesti
Sulla on aika lyhkäsen näköisenä noi tukivarret.. suosittelen kasvattamaan akseliväliä alkuperäisestä jonkun 30-40mm, tulee lisää tilaa renkaille.

Alkuperäiset ohjauskilkkeet kannattaa todellakin heivata kuuseen mahdollisimman äkkiä, ne ei tiedä kuin suuria ongelmia varsinkin tuolla korkeudella.. Mulla tuntuu ZJ:ssä jo 45mm korotuksella siltä että ohjaus ei toimi pätkääkään

edit: aijoo, ja leikkaa nyt ihmeessä noi etulokareiden lirpakkeet maskin alapuolelta mäkeen
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan Käyttöauto max.700€ R4p1d0 O/M/V Ajoneuvot 3 12.05.2010 18:00
Ostetaan käyttöauto teamosmo O/M/V Ajoneuvot 1 01.12.2009 21:01
Myydään käyttöauto x 2 osatauno O/M/V Ajoneuvot 4 06.11.2008 17:02
Ostetaan Käyttöauto max 1500€ kuningaskulkuri O/M/V Ajoneuvot 11 04.10.2008 09:46
O: Käyttöauto panzer O/M/V Ajoneuvot 7 28.01.2008 21:16


Sivu luotu: 10:58 (GMT +2).