![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Kyllähän näitä turais vaikka jokapäivä jos ei olis kyseessä myös käyttöauto. Bensapumppu vaihdettu ei mitään iloa, bensanpaineen säätimestä alipaine pois ja epätasaisuus vähän parani. Alku "yskimisten" jälkeen ajamalla kaverin luo vain pikku nykimistä havaittavissa matkaa kuitenkin varmaan 10km. Bensanpainesäätimen testaus ja toimii, sytkän tarkistus ja 33 ast ennakkoa???. Sitten kesken mittauksen pam ja äkkisammutus sen verran kaveri keskes huomata että samalla oli loppunut myös kipinä. Sitten bmw puola rinnalle patentti johdoilla eikä mitään apua sama epätasainen käynti ja välillä sammuilu. Alkuperäinen puola takas toimintaan ja enää paukkaa putkessa ja kun saa käyntiin kestaa korkeintaan yhden polkaisun kierroksia sitten sammuu. Nyt sitten seisoo siellä kaverin pihassa sen projektien tiellä per..le.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Enimmäseen tässä on ehdoteltu vikaa tonne jakajan suuntaaan. otat nyt sen jakajan käteen tarkistat kaikki sille tulevat johdot ja liittimen, mittaat mitä mitattavissa on.
http://www.therangerstation.com/tech...iagnostic.html |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Nyt on sitten jakaja käynyt pöydällä tutkittavana, samoin johdot ja tfi palikka mitattu linkin ohjeiden mukaan. Näistä ei vikaa löytynyt, pieni koeajo ja toimii mutta lämmetessään alkoi "yskiä" tyhjäkäynnillä. Kun alkaa nuo keinot loppumaan eikä "ihmeparantuminen" oikein käy järkeen niin mitäs seuraavaksi?.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
vaihdoitko Hall Effectin?
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Kaveri rassaili joutessaan kun kerran sen pihaan hyytyikin, meidän molempien mielestä jakaja on liian siisti ollakseen alkuperäinen ei varsinaisesti ole edes likainen ulkoa eikä sisältä. ensimmäisessä avauksessa vähän rapsuttelin niitä kontaktipintoja mutta ainoastaan pyörijässä oli pientä "karstaa". Osia ei ole vielä tilailtu kun ei ole vikakaan vielä varmaa ja bensapumppu tuli jo turhaan ostettua, toisaalta ei ne osat olis tänne peräkylille edes loppuviikosta tilattuna kerenneet(ja tuon lontoon takia koko hall efekti on vähän kysymysmerkki). Kohta lähetään taas pidemmälle koeajolle jos kaveri sillä tänne meille asti pääsee.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
nuo liittimet ja maadoitukset on just niitä mukavia, samoin kuin noi komponentit kuten hall effect, kun lämpö nousee alkaa pätkiminen, kymänä mittaillessa kaikki on ihanasti kunnossa
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Varmasti kaikki koneen maadotukset kunnossa , omasta ronkosta oli puolan suuntaan menevässä nipussa 2maajohtoo poikki ja muutamasta hankautunut kuori puhki.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ilma Recaro tietäjiä? | Repro | Chit-Chat | 6 | 08.05.2013 22:59 |
| pesukone tietäjiä?? | k81 | Chit-Chat | 45 | 27.10.2012 18:11 |
| VW kaksoismassavauhtipyörä tietäjiä onko...? | vannika | Chit-Chat | 5 | 06.07.2010 07:48 |
| Myyty alut 15x7" 5pulttinen jako ford bronko | toyota4x4 | O/M/V Renkaat ja vanteet | 4 | 29.12.2009 17:15 |
| V8 Tietäjiä? (Veneen moottori) | Nemi | Chit-Chat | 14 | 14.08.2009 08:33 |