Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 15.03.2011, 00:35
Harde:n Avatar
Harde Harde ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 24.11.09
Sijainti: Espoo
Viestit: 119
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja valkoen Näytä viesti
En tiedä mikä vika siinä oli, mutta joku hyvin pieni kuitenkin, ettei mennyt päälle. Kyllä tuollaiset kaikki pitäisi helposti pystyä myös liikkeen toimesta korjaamaan, ettei aina pidä ostaa uutta. Vitum paskiaiset.

ANALOGIA TAKAISIN.
Myyjällä 2 vaihtoehtoa

1: Myy uusi --> provikkaa --> uusia osia omaan maasturiin
2: Käytä ruuvaria --> ei provikkaa --> ei uusia osia maasturiin

Kehä 3 ulkopuolella saattaisikin toimia että hyvälle jätkälle annetaan parikymppinen kouraan, kehä 3 sisäpuolella ei. onneksi useimmat muistaa edes kiittää.

T: Elektroniikkamyyjä

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 15.03.2011, 07:42
Offipiru:n Avatar
Offipiru Offipiru ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.07.05
Sijainti: Lahti-city, Finland
Viestit: 2.515
Perusasetus

Mul on ihan hyvä Beko putkitelkkari, kohta 10v.
__________________
__________________________________________________ _____________________________
Jos toimintasavu pääsee ulos, tulee se pussittaa.

Päiväkodissa sentään rehellisesti hakattii lapioilla jos vitutti. Nykyään ei enää saisi edes sanoa ääneen jos vituttaa.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 15.03.2011, 08:29
valkoen valkoen ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 12.03.11
Sijainti: Oulu
Viestit: 31
Perusasetus

Bisnesmiehet ovat tajunneet että sama raha mielikuvamarkkinointiin sijoitettuna antaa paremman tuoton ainakin lyhyellä aikavälillä kuin tuotteen laatuun panostaminen joten sitä samaa paskaa myydään kovempaan hintaan "laatumerkin" imagolla ja suurella mainosbudjetilla.

Toki tämä pitkällä aikavälillä ehkä johtaa brändi-imagon huononemiseen mutta siinä vaiheessa on jo "pikavoitot" kerätty plakkariin. Sitäpaitsi ainahan on näitä merkkiuskollisia hölmöjä jotka ostavat tiettyä merkkiä sen jälkeenkin kun sen laatu on romahtanut, joku MB pytyisi aika monta vuotta myymään vaikka mitä paskaa ennenkuin fanaattisimmatkin "mersumiehet" myöntäisivät ettei se enää ole mikään laatumerkki. Tämähän on ollut juuri autopuolella havaittavissa, ennen laadukkaina ja kestävinä tunnetut "perinteiset merkit" komeilevat usein vikatilastojen huippupaikoilla. Eli se laatutuotteen maine ulosmitataan muutaman vuoden tuloksen takia myymällä halvemmalla tehtyä sontaa niin kauan kuin se menee "vanhalla maineella" kaupaksi.

Ja most of all, se hinta. Sillä ne vanhat mersutkin kesti paljon sitkeämmin kuin muut: suunniteltaessa ei ollut hintakattoa, lopussa vaan sitten katsottiin mitä koko vehkeen valmistaminen tulee maksamaan. Kyllä niistä sitten asiakkailta rahaa pyydettiinkin.

Tavoitteethan tässä on muuttuneet, wanhaan hyvään aikaan joku mersu ei tosiaan ollut volyymitehdas, autoja tuli se mikä tuli ja niille harvoille oli ostajansa hinnasta huolimatta. Sitten keksittiin, että tämänmerkkisiä autoja pitää voida valmistaa sellaisella hinnalla ja konseptilla että joka perheenäiti voi päästä mersulla kauppaan. Ahneushan se siinä takana on.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 17.03.2011, 18:30
sjeeppi:n Avatar
sjeeppi sjeeppi ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 03.03.05
Sijainti: Böle, Sjundeå, Finland.
Viestit: 2.045
Cool

Ei näin


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Harde Näytä viesti
Myyjällä 2 vaihtoehtoa

1: Myy uusi --> provikkaa --> uusia osia omaan maasturiin
2: Käytä ruuvaria --> ei provikkaa --> ei uusia osia maasturiin

Kehä 3 ulkopuolella saattaisikin toimia että hyvälle jätkälle annetaan parikymppinen kouraan, kehä 3 sisäpuolella ei. onneksi useimmat muistaa edes kiittää.

T: Elektroniikkamyyjä
Se kolmas vaihtoehto on meillä käytössä, tehdään koneesta ilmainen kustannusarvio ja päätetään sitten vasta ostetaanko uusi vai korjataanko vanha. 90% kustannusarvioista päätyy siihen että vanha kone korjataan, se yksinkertaisesti johtuu siitä, että koneet varsinkin Makita merkkiset kannattaa korjata, varaosien edullisuuden vuoksi.
__________________
Quot homines, tot sententiae. Ne sutor supra crepidem
Koeta välttää halpoja kopioita
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Tuote esittely sjeeppi Chit-Chat 4 18.03.2011 04:19
Ostettu Suzukiin kestävä puskuri Tom-ppa O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 23.10.2009 17:02
Ostetaan 84 Hiluxiin Karjapuskuri ja Takapuskuri (kestävä). Ruivo O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 09.10.2008 22:14
Skodako kestävä ?? Ex_inkkari Linkit 4 22.01.2006 20:03
O:amerikan tuote 4x4 Humu O/M/V Muut 10 10.03.2005 21:26


Sivu luotu: 06:26 (GMT +2).