![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Tässä vaiheessa kaikki huutavat, että vaihda bossi paikoille... Kyllähän se kuulostaa toki seksikkäältä ja hienolta, mutta saman kokoiset 9.5 mm elementit siinäkin (PES4A95) on kuin isommasa minimecissä. Lisäksi Bosch A-pumppu on huomattavasti kalliimpi rakentaa ja ostaa. Bossi ei myöskään sovi paikoilleen ilman sepittämistä. Jos vaihtaa 411D-sarjalaisen hammaspyöräkotelon, etukannen, ja muita osia, niin kyllähän se onnistuu. Mutta nuokaan osat eivät ole bolt-on, eli työtä piisää. Mielestäni 411B-sarjalaiseen ei kannata haikailla Bossia, ei maksa vaivaa. Jos haluaa leikkiä hurjaa, niin 9.5 mm Minimeciin löytyy tarvittaessa hard-core osia. Niitä käyttävät pullinki miehetkin, ja kyllä keulii. Ei kyllä enää kestä jeepissä mikään voiman siirron osakaan enää silloin. Tuon pikku-minimecin voi päivittää isommaksi, onnistuu kyllä asiansa osaavalla pumppumiehellä. Sinuna ahtaisin ensin tuolla pumpulla, ja lisäisin vähän syöttöä. Ja sitä pumppua vähän aikaisemmalle. Ei kannata alkuun ahnehtia, kokeilee miltä tuntuu. Svitseri S100 toimii myös, vaikka ihan joku uudemman 420 DS/DSR/DSRE:n ahdin. Ja sitten pieni varoitusen sana ennenkuin heittäydyt ahneeksi. Tuossa puimurin koneessa on ns ahtamattoman männät. Palotila on pienempi (eli isompi puristussuhde), ja eri muotoinen. Lisäksi ylimmäisestä puristusrenkaasta puuttuu vahvikeurat. Kovalla riivaamisella ylin rengas nousee männän päälle. Mutta järki päässä nämäkin männät kestää.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#2
|
||||
|
||||
|
tiipe mie kyselinki jo savulta jos vois lähtee kattomaan lähempää sitä sen mörkö jeeppiä.. vähän niiku teollisuus vakoilua
![]() kiitos sisua oot kyllä korvaamaton tän auton rakentelussa! juu emmie rupee toimivaa pumppua vaihtamaan. saa luvan riittää nuo ohjeet miun virityksille. ja jos joskus tehoa kaipaa ni löytyyhän tuolta tallista bensa v8 voimaa... ja sille annetaan sitten vähän remmillä apuja... nyt ois vanha puimurin vauhtipyörä, vauhtipyörän kotelo, laturi, startti ja vähän muuta irto rompetta purettu maalauksen tieltä. pitää muuten punnita kui helvetisti se v-pyörä painaa .. nii ja öljypohjan tiiviste meneee uusiks ku purin v-pyörä koteloa ni olikin osa öljy tilaa.
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Kuulema paikallisessa ammattikoulussa oli joku tehnyt asiakkaan autoon kytkinremontin ja homman lopuksi kaatanu kytkinkopan täyteen öljyä.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Toisaalta jos ei mikään parempi pumppu mene suoraan ni sovittelee jonkun budjettipumpun turbollisesta traktorista, kuorma-autosta tms. Asiaa ymmärtämättömästä kuulostaa yksinkertaiselta ?? Mites esim hj 61 pumppu jos hyödyntää vaan ne neljä pyttyä, eikös niitä oo viritelty tuottosammiksi.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Mutta kuten totesin, tuosta nykyisestä pumpusta saa kyllä suht helposti rakentamalla hyvä tuottoisen pelin.6 sylinterisen ruiskutuspumppu ei käy, ei oikein mitenkään. Kuutosen pumppu ruiskuttaa 60 asteen välen, nelosen pumppu 90 asteen välein. Yhden pytyn ruiskutushetken sillä saa kohdalleen. Nuo edellä olevat asteet ovat sitten ruiskutuspumpun kierroksia, sehän pyörii puolet kampiakselin nopeudesta.CAV:llä oli myös iso pumppu, Majormec. Niitä käytettiin isoissa Leylandeissa, ja Rolls-Roycessa. Tuttuja vanhojen sisujen nokilta.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#6
|
||||
|
||||
|
paljos tommone kone jaksaa kiertää rikkomatta paikkojaa?
putjettipuhallin ![]() http://cgi.ebay.com/ebaymotors/T04E-...ht_4638wt_1165 ...pari tankillista sahannu tommosel ja toistaseks toimii
__________________
WUOKSI OFFROAD |
|
#7
|
||||
|
||||
|
valmetin raktoreissa kuulemma 4000 kierroksee asti ruuvattu ja kestänny 10000h. Ja sit myyty etiäpäin. En sit tiiä kuin legendaa se on.
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Toisaalta jos ei mikään parempi pumppu mene suoraan ni sovittelee jonkun budjettipumpun turbollisesta traktorista, kuorma-autosta tms. Asiaa ymmärtämättömästä kuulostaa yksinkertaiselta ?? Mites esim hj 61 pumppu jos hyödyntää vaan ne neljä pyttyä, eikös niitä oo viritelty tuottosammiksi.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| KeTTu TyTöT : 76" 2 D Portal axle cherokee | young n dum | Maasturiprojektit | 551 | 17.04.2016 07:39 |
| KeTTu TyTöT : 6X6 V8 DIESEL | young n dum | Maasturiprojektit | 68 | 30.12.2014 05:04 |
| KeTTu TyTöT : Tela Elmeri | young n dum | Maasturiprojektit | 35 | 05.01.2014 12:02 |
| KeTTu TyTöT : DATSUN Princess cab | young n dum | Maasturiprojektit | 39 | 20.05.2013 08:13 |
| KeTTu TyTöT Jeep / VALMET | young n dum | Maasturiprojektit | 358 | 28.10.2012 19:59 |