Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.03.2010, 01:28
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.445
Perusasetus

Eipä ole ei noissa yleismallin valoissa.. meinasinkin just sitä että onko jostain vuodesta lähtien sellaiset valot pakolliset missä puolilla on väliä. Mutta ilmeisesti siis ei.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 09.03.2010, 08:03
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Ei ainakaan tule mieleen, että missään olisi kielletty.. Raskaan kaluston puolella on varmaan vieläkin "yleismallia", missäköhän kevyessä on/oli viimeisenä?
E-säännöt saattaa kertoa totuuden, esim http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs41-60.html Reg. 48 - Rev.5 ehkä

Tais siis totuushan tulee anonyymeiltä.
__________________
Harbor Cruisers
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 09.03.2010, 10:12
AlluK:n Avatar
AlluK AlluK ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 08.02.09
Sijainti: Tampere
Viestit: 936
Perusasetus

No uudessa Defenderissä on vieläkin "yleismalliset" ajovaloumpiot, jos nyt ymmärsi kysymyksen oikein.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 09.03.2010, 12:17
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.445
Perusasetus

No niin on ainakin ulkonäöllisesti myös mm. Wranglerissa, mutta ajattelin vain jos noihin on jossain välissä tullut joku valokuviohommeli, kuten niin monissa valoissa nykyisin on. No, katsellaan... kyllähän se leimasetä viimeistään kertoo että ei käy
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 09.03.2010, 13:06
HJ60:n Avatar
HJ60 HJ60 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 18.06.04
Sijainti: Rovaniemi, Finland.
Viestit: 2.344
Perusasetus

Kyllähän se valokuvio riippuu siitä kummalla puolella tietä liikenne on eikä siitä kummalla puolella autoa valo on. Eli pientareelle saa kuvio "nousta", vastaantulijan kaistalle ei.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 09.03.2010, 21:06
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.445
Perusasetus

No meinasin vaan tuolla eri puolen erilaisilla valokuvioilla sitä, että useimmissa nykyautoissa joissa ei ole yleismallin valoja niin vas. ja oik. puolen umpioiden valokuviot eivät todellakaan ole samanlaisia. Lisäksi se valokuvio riippuu vielä siitä onko auto tehty vasemman- vai oikeanpuoleiseen liikenteeseen. Siis, vasemman puolen umpiota on kahdella valokuviolla, kuten myös oikeanpuoleista. Ei ole ero pelkässä suuntauksessa alkuunkaan.

Siksi ajattelin, että jos tässä on tullut joku muutos pykälissä mitä taas joutuisi noudattamaan. Tai että esim. prätkän pienikokoisia pyöreitä etuvaloja ei saisi laittaa autoon kiinni kun valokuviossa on jotain outoa. Mutta tuossa kun lähemmin tarkastelin noita Jeepin alkuperäisiä neliskanttisia Hellan H4 umpioita niin ovat kyllä täsmälleen samanlaiset. Jopa parkkivalon paikka on molemmissa edestä katsottuna ajovalopolttimon oikealla puolella.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 19.03.2010, 23:58
sos:n Avatar
sos sos ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 16.01.06
Sijainti: Jyväskylä, Finland.
Viestit: 2.245
Perusasetus

mites mistä löytäs ledi etuvilkkuja ku niissähän ei vissiin saa olla heijastinta ni äärivaloista ei saa tehtyä ja taakse ostin motonetistä 9.5x9.5cm ledit joissa on parkit vilkut ja jarrut mut eteen tahtoisin vielä ledivilkut
__________________
hä ja kaikki kirjoitukse ovat muistin varaisia,eli ei kovin luotettavia koska yleensä en illalla muista mitä aamulla söin vai söinkö ollenkaan. Ja omituiset sanat saattaapi johtua tän noupädin kosketus näppäimistä, ku tulee näitä harha/viereisiä kirjaimia
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
VNT turboista ja niiden ohjauksesta? mikkoimp Tekniikka & Jutustelu 9 28.08.2009 21:35
Suzukin takavaloista MikkoS Tekniikka & Jutustelu 5 12.06.2009 15:17
takavaloista Tekniikka & Jutustelu 5 22.08.2004 21:40
panssaroinnin laillisuudesta kilpa käytössä? Tekniikka & Jutustelu 4 01.04.2004 15:00
Takavaloista ja vanteista. nepa Vuosimallit 1984-1996 0 20.08.2002 11:38


Sivu luotu: 07:21 (GMT +2).