![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Aikaisempi kommenttini viittasi autoon tankattavaan dieseliin. Autojen tankin ovat niin pieniä, että tankatessa syntyvät pyörteet riittävät sekoittamaan tuotteet keskenään. Jos tämäkään ei riitä, niin auton heiluttelu varmaan auttaa asiaa. Tankatessa talvilaatua kesälaadun päälle tuote ei 'jää' pohjalle ja tankatessa kesälaatua talvilaadun päälle tuote ei 'valu' pohjalle'. Eli toistan edellisestä: pohjan kautta valuttaminen ei auta mitään. Farmisäiliöiden kohdalla tilanne on hieman toinen. Farmisäiliöt ovat useimmiten ulkona pihalla ja tuote altistuu helpommin lämpötilan vaihteluille, jolloin kertyy kondenssivettä, joka useimmiten tukkii suodattimet. Jos säiliö on jatkuvasti vajaana, niin vettä kertyy enemmän. Mainitsemaasi esimerkkiin en osaa sanoa mitään, kun et kertonut, millainen säiliö, mitä tuotetta säiliössä oli, kesälaatuista polttoöljyä vai värjättyä dieseliä 0/-10, -5/-15 vai -15/-25. Lisäksi ei käynyt ilmi, miten kesälaadut oli poistettu, pelkästään imemällä vai tyhjennettiinkö/pestiinkö säiliö ja koska se viimeksi oli puhdistettu/tarkastettu ennen viimeistä täyttöä. Esimerkkitapauksena voi mainita tilanteen, jossa on kesälaatuista polttoöljyä ja päälle laitetaan talvilaatuista polttoöljyä. Kesälaadun same on -3 ja suodatettavuus -10. Jos lämpötila ulkona on -15, niin talvilaatu voi olla tosi kylmää ja täytettäessä uusi tavara kylmentää säiliössä olevan tavaran ja tuote jämähtää heti. Itse tuotteissa ei ole vikaa mutta yhdessä ne aiheuttavat mainitun ongelman. Labrakokeissa molemmat tuotteet erikseen näyttävät ihan ok:lta. Nämä ovat juuri niitä hys-hys -juttuja, joista pitäisi puhua, koska kaikki eivät ota näitä asioita huomioon tilatessaan tavaraa. Kuvitellaan, että päälle laitettu talvilaatu automaattisesti korjaa öljyn sekoitussuhteen mukaisesti. En tarkoita tällä kommentilla että sinä tai sukusi/kaveripiirisi ei näitä asioita tietäisi, vaan useimmiten ongelmana ovat olosuhteet, ei itse tuote. Toinen usein huomiotta jäävä asia on säiliön puhdistus. Säiliön omistaja tilaa vuosikaudet yhdeltä toimittajalta tavaraa ja yhtäkkiä tulee ongelmia viimeisen täytön jälkeen. Polttonesteissä on aina kiinteitä epäpuhtauksia ja ajan myötä ne valuvat pohjalle ja jossain vaiheessa sitä on kertynyt niin paljon, että uutta tavaraa tuotaessa mömmö pyörteilee ja nousee pohjalta tukkien suodattimet. Virheellisesti kuvitellaan, että uusi erä on aiheuttanut sen. Tuohon sekoittuvuuteen vielä: Teoriassa mainitsemasi ongelma on olemassa (ja varmaan käytännössäkin). Ylätäyttöiseen farmisäiliöön puretaan talvilaatua ja pyörteilyä ei synny kunnolla. Jos laadut eivät pääse sekoittumaan voi syntyä tilanne, jolloin alempana on enemmän kesälaatua ja vähemmän talvilaatua. Tämäkään ei ole tuotteen vika, vaan varastointiolosuhteiden. Tässäkään tapauksessa kesälaatu ei 'valu' pohjalle, vaan on siellä jo valmiiksi. LRV8
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Ihan hyvä asia, että jonkun auton ongelmasta poikii laajempaakin asiallista keskustelua kyseiseen ongelmaan liittyen.
Rivien välistä voi moni vähemmän kokenut poimia tiedonjyväsiä myös omien ongelmien ratkaisuihin... ![]() Njoo, toi eri laatujen sekoittuvuusongelma on ihan oikea ongelma live-elämässä. Oikeastaan ongelmaksi sen tekee tilanne, että asiakas ei saa talvilaatua riittävän ajoissa, koska sitä ei yksinkertaisesti toimiteta milloin tahansa. Jos lokakuulla on säiliö tyhjä ja haluaisit seuraavan satsin jo talvilaatuna, ja sitä ei toimiteta, niin sitten on vain otettava kesälaatuna jonkinverran, että pärjää sinne marras-joulukuulle, kunnes talvilaatua alkaa taas saamaan. Lisäongelma tulee siitä, että asiakas ei saa haluamaansa järeää talvilaatua, vaan hänelle toimitetaan sitä light-versiota, joka sattuu sillä hetkellä olemaan tuotannossa... ![]() Farmisäiliöthän asennetaan jonkinverran kallelleen tyhjennyspropun suuntaan, jotta sieltä voi kesällä laskea vedet ja pohjakurat pois. Voisihan sieltä tietysti laskea sen kesälaadunkin pois ennen talvilaadun tankkaamista, mutta kun se perhanan Talvi yllättää joka vuosi... ![]() Farmisäiliöstähän ei tankata samana päivänä kun sinne on tuotu tavaraa, juuri tuon pohjakuran sekaantumisen takia. Sama asia kannattaa huomioida autoa tankatessa: Eli jos näet tankkiauton lähtevän huoltoaseman pihasta, niin ei kannata mennä sille asemalle saman päivän aikana tankkaamaan kuraa autonsa tankkiin. Huoltoaseman säiliöstähän se suurin moskamäärä sinne oman auton tankkiin tulee. Jos suodatin on usein tukossa roskien takia, niin silloin tankki on tyhjättävä ja huuhdeltava kunnolla. 99.99%:sti vuosien varrella esiintulleiden suodatintukosten syynä on ollut tuo kesälaadun parafinisoituminen (koska vanha kesälaadun polttoaine ei ole sekoittunut kunnolla hiljattain tankattuun talvilaatuun). Se sähkölämmittimellä (siis auton/koneen omasta akusta toimiva) varustettu suodatinjalka auttaa tähänkin ongelmaan. Toi on varmaan ihan totta, että jos noi eri laadut vaan pääsevät kunnolla sekaantumaan tankkausvaiheessa, niin ne eivät sitten enää erkaannu toisistaan. Jos näette jonkun dieselistin ajelevan sik-sakkia huoltoasemalta poistuttaessa, niin älkää soittako puhallusratsiaa paikalle. Todennäköisesti hän vain sekoittaa tankissaan olevia kesä- ja talvilaatuja sekaisin...
|
|
#3
|
|||
|
|||
Joka talvi..
Itsellä enemmän ja vähemmän samoja ongelmia,omistan sellasen kolmepyttysen 750cc diesel traktorin ja se on kranttu polttoaineesta,ymmäerrettävästi kun on pienet röörit.Tänä talvena taas perinteinen savotta kun nafta oli semmosta ihraa.Lämmittelin ja diesel 100 ja pentsiiniä ja 2t öljyä ja ei perkele,aina vaan hyytyy.No lopuks sain koneen talliin ja liemet pois ja uutta talvilaatua tilalle.Sen jälkeen toimi ku junan vessa,tätä episodia paasasin eräälle löpö-insinöörille ja haukuin kaikki nesteen pomoista lähtien,epäilin bio löpön osuutta asiaan jne...insinööri epäili löpön joukossa olevan vettä.Kuulemma löpöön sekoittuu tietty määrä vettä joka sitten jäätyy pieniksikiteiksi tukkien suodattimet.Eli vaikka aine olisi talvi laatua ja vaikka siihen sekoittaisi mitä jäänestoa tai mitävaan,se ei sulata jo muodostuneita jää kiteitä.Eli polttoaine kun kyllin kauan happanee jossain tankissa joka kerää ilmasta kosteutta jäähtyessään/lämmetessään se vesi osittain sekoittuu löpöön.Tähän seokseen taas ei sekoitu mikään.Tässä mun tarinassa opetus oli se että jos aine kerran vesittyy ja jäätyy sitä ei saa pois muuta kun sulattamalla ja huuhtelemalla koko järjestelmä,itse aineeessa ei ollu mitään vikaa.Tää mun konekin toimii moitteettomasti vaikka kuinka kovassa pakkasessa kunhan sielä tankkiin ei ole luikerrellut MITÄÄN muuta kun ehtaa TUORETTA dieseliä.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Hoojii hyytyi eilen kaupasta tulessa, 2 kertaa 10km matkalla joutu pysähtyyn. Tankkasin viimeks ABC asemalla kait sieltä tullu jotain kesälaatua tankkiin perkele.
Tein sitte suodattimelle tollasen karvalakin: Mahtaako tosta mitään apua olla, mutta ainakin yritin
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Noista jään estoista vielä sen verta.
Uusiin commonrail, ym. korkea paine ruiskutus moottoreihin ei saa laittaa lisä aineita. Ja on muutenkin helvetin tarkkoja epäpuhtauksillekin, että suodattimet kannattaa vaihtaa suositeltujen kilometri määrien mukaan, eikä vasta sitten kun se on tukossa. Tuosta voi tietysti olla useaakin eri mielipisettä, saako korkeapaine ruiskutukselliseen moottoriin laittaa mitään. Mutta ainakin Caterpillarilla on täys kielto!!
__________________
http://s1269.photobucket.com/user/Je...?sort=2&page=0 |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Eihän se loppuusa hyvin kummanen olis värkätä "patruuna" jossa kiertäs jäähdytinneste ja polttoaine putki. Kyllähän sen koneen/auton yleensä käyntiin saa mutta ajon aikana alkaa ne ongelmat,tässä vaiheessa jäähdytin neste on jo aika lämpöstä ja monet ongelmat ois voitettu
Perkkele pitikö ruveta sellainen rakentelemaan.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
14 vuotta on tullut ajettua Bertalla kaikilla keleillä.
Suodatin on tullut vaihdettua joka syksy,ja aina on varasuodin matkassa. 2 kertaa olen jäänyt jäätämisen takia "tielle".Molemmilla kerroilla oli syy tankin pohjalle jäätynyt vesi eli niistä selvittiin tankin tyhjennyksellä. Jäänestoa enkä mitään muutakaan litkua ole koskaan käyttänyt jäätymisen estoon enkä käytä.Koska... Vesi ei sekoitu dieseliin(pääsääntöisesti) mutta... Vesi sekoittuu alkoholiin(jäänesto) ja alkoholi sekoittuu dieseliin,kuten myös alkoholi/vesi seos. Vesi ei mene suotimen läpi vaan tukkii sen,mutta alkoholi/vesi seos menee. Eli juuri se aine mitä varten kaikki vedenerottimet ja suotimet on, pääseekin syöttöpumppuun jossa se sitten tekee niitä tuhojaan. Jos miulta kysyttäisiin niin kriminalisoisin esim. tuon Diesel 100:sen myynnin. Ja jos nyt joku sanoo että mie ainankin olen käyttänyt aina jotain lisäainetta niin siitä vaan,mutta dieseli ei tarvi mitään muuta tankkiin kuin puhdasta oikean laatuista dieseliä. Jos on ongelmia niin tankki ja linjat tyhjäksi ja uudet suotimet ja dieselit niin pitäisi taas toimia. Ja joissain laitteissa todellakin ajoviima jäähdyttää suotimen niin ettei talvilaatukaan meinaa toimia ,mutta sellaiseenkin vaikka suikale routamattoa ympärille niin sekin auttaa.Tai sitten jonkinlainen lämmitys. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
itekin olen hj:lla ajellu 5v ja suodatin vaihdettu joka syksy. Nyt ensimmäinen vuosi kun ongelmia, ekoilla paikkupakkasilla teki saman. Silloin vaihdoin taas suodattimen ja laitoin vähän bensaa mukaan.
Nyt Hyyti sitte taas, syytän abc;n dieseliä ja laitoin ton folio villan just sitä varten. |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
10 pistettä! Olen täysin samaa mieltä. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Hilux 3.0 D-4D | snr | Chit-Chat | 2 | 15.10.2008 17:46 |
| M: Hilux | Mhilux | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 10.04.2007 05:58 |
| HJ60 lantikka hyytyi. Apua? | Tekniikka & Jutustelu | 60 | 10.03.2007 00:44 | |
| Naperosta katosi sähköt & meno hyytyi... | vputila | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 02.08.2006 19:16 |
| Jeepin akku hyytyi. Startissa se vika oli. | HEKULIINI | Chit-Chat | 7 | 26.04.2005 08:05 |