![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() OT: Siinä menetettiin tuosta puljusta aimo annos "maalaisjärkeä" lahden taakse. ![]()
__________________
Juho Haapakorpi Kaukas 4x4'n ski |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Joo, sanos muuta. Nykyään tuntuu että siinä laitoksessa ei kukaan tykkää autojen rakentelusta, mieluiten kieltäisivät kaiken muuttelun. Paavolan aikaan poikkeusluvatkin heltisivät paljon helpommin/järkevämmin perustein.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Suomessa auton rakentelia on sen verran kovan luokan kriminaali, että kyllähän sellanen toiminta pitää saada kitkettyä pois.
__________________
Juho Haapakorpi Kaukas 4x4'n ski |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Sinänsä uskomatonta että asia voi olla niinkin paljon yhdestä ainoasta ihmisestä kiinni. Täten siis ilmoittaudun vapaaehtoisesti tuohon pestiin. Mitä koulutuksia tarvitsen?
![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Eniten ihmetyttää se, että muualla EU:n alueella rakennetut ja muutoskatsastetut autot
eivät enää kelpaakkaan Suomen viranomaisille. Joku auton tekniikasta enemmän ymmärtävä (ja harrastava) olisi hyvä saada tuonne kynänpyörittäjien joukkoon puhumaan järkeviä. Kyllähän lisäisi osaltaan tuloja lisääntyneiden muutoskatsastusten ja poikkeuslupien anomisien muodossa... ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
..kuten voidaan Matinkin kohdalta todeta? Ihminen joka tietää näistä asioista paljon ja kiinnostaa oikeasti jeesata harrastajia, mutta jos ei AKE:lta lupia tiettyihin asioihin heru niin minkäs voit
![]() Olen kyllä täysin samaa mieltä siitä että AKE:en tulisi saada sopiviin virkoihin sellaisia henkilöitä jotka oikeasti ajattelisi jotain, eikä vain hankaloittaisi asioita. En voi mitenkään ymmärtää sitä, että miksi Suomessa ei voida hyväksyä järkevästi ja hyvin toteutettuja muutoksia (on se sitten moottori, alusta, rengas, akselisto), jotka eivät millään muotoa vaaranna liikenneturvallisuutta. Useimmissa länsimaissa se on täysin normaalia toimintaa eikä aiheuta muuta kuin tuloja valitolle/ katsastuslaitoksille. Ymmärrän täysin että päin persettä tehdyt muutokset ei kelpaa, mutta jos esim. rengaskokoa kasvatettaessa vaihdetaan parempiin jarruihin yms., niin ei luulisi olevan ongelmia. Tosin rengassäännökset on ainakin joissain Euroopan maissa ja USA:n osavaltioissa jopa Suomeakin tiukemmat, eikä periaatteessa mitään rengasmuutoksia alkuperäiskokoihinn sallita. Se kuinka tarkkaan sitä sitten valvotaan käytännössä on asia josta en tiedä mitään. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Soan leimaus BJ:hin | Setä | Tekniikka & Jutustelu | 21 | 04.09.2009 12:33 |
Turbon leimaus BJ:hin? | Setä | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 19.08.2009 20:13 |
SOA hj60 leimaus? | nizzan | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 26.12.2006 22:41 |
suzukin soa:n leimaus | Poor | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 27.11.2006 22:48 |