![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Aamulla huomasin, että viileällä koneella ei tee tuota rykimistä. Kuumalla pätkii, myös lähes täyskaasulla. Olennaista on nopea kaasun painaminen ja että kierrokset hakeutuvat sinne 3250 kieppeille, myös auton täytyy liikkua, paikaltaan lähtiessä ei tee tuota. Ongelmaa ei ole ilmennyt myöskään jos kierrokset ovat lähteneet kelautumaan alle 3000:sta tai yli 3500:sta pykälän vaihtumisen jälkeen. Jotenkin perstuntumalla minusta vaikuttaa että laatikko arpoo siinä kohdalla silloin tai sytys sekoaa jotenkin. Liekkö tuo edes mahdollista? Jakajan osat tarkistettu, olivat ok. Pitää vielä uusia sytysjohdot ja seurata oliko vaikutusta.
|
|
#2
|
|||
|
|||
:)
Oisko alipainetta tankissa, tai pensa letkut tukossa. kokeile ajaa ilman tankinkorkkia
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Itellä oli vähän samaa vikaa mutta oli tankista imuputken ympäriltä loiskeluvy irti vaihdoin tankin kun se vuoti ja vika parani. Kokeile tankata ihan täyteen voi parantua.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Oma kokemus oudosta satunnaisesta sammumisesta (jatkui kai vuoden ennekuin löytyi, joku varmaan muistaa): Jakikselta nopeus ym anturilta tuleva johtonippu nirhaantui puhki jakiksen/laatikon ja korin välissä ja hälppi maihin kun kiihdytti eli kone laatikko jakis paketti käännähti. Ja siihen sammui aina, ei mitään vikakoodia. Ja startista samantien käyntiin ja matka jatkui. Löytyi sittenmyöhemmin ihan sattumalta.
Elikkä vika voi olla ihan missä vaan, ei välttämättä missään anturissa. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Tankin täyttö asteella ei ole merkitystä, yleensä tankkaan täyteen ja ajan merkkivalon syttymiseen saakka ja oire aina päällä. Tuo johtojen nirhaantuminen laatikon läheltä on hyvä vinkki, pakkivalo ei tahdo monestikkaan syttyä. Voisi hyvinkin viitata tuonne.
Kyllä on Hondien jälkeen melko orpo olo Jeepin kans. Niissä ne ongelmat tiesi heti jos jotakin oireili, näissä, lukemani perusteella, vika saattaa olla missä vaan ja aina tarkan diaknoosin saamiseen pitäisi olla töpselin päässä. (eikä pelkästään tämän minun ongelman perusteella)
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Kato huvikseen linkin perästä ohjetta jos englanti taipuu: http://koti.mbnet.fi/~lampitl/kuvia/Jeep/AW4_manual.pdf Viimeksi muokannut Timo_L : 01.05.2009 11:18 |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Kiitos! Jos laatikossa vika, tuon linkin ohjeilla varmasti korjaantuu. Pitää perehtyä paremmin, kun aikaa enemmän. Jopa tuolta selvisi kuitenkin se oikea tapa tarkistaa laatikkoöljyn määrä.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| xj & yj = "Rolling Jeep ja MacGyver kioski jeep" | tare | Maasturiprojektit | 504 | 03.09.2015 06:35 |
| Cherokee XJ "Pimp my Jeep" -Projekti | asvirkku | Maasturiprojektit | 64 | 13.06.2011 14:02 |
| Myydään / Vaihdetaan 15" x 12" Beadlock MOGIN jaolla vaihdetaan Jeep 6-pulttisiin... | PasiK | O/M/V Renkaat ja vanteet | 3 | 25.02.2009 22:36 |
| Myydään Jeep cherokee,2"korotus,31"renkaat, 1700e | patroloffroad | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 02.01.2009 19:37 |
| Myyty Jeep TML vateet 15".lev10" -44et, jako 5x4,5" UUDET | Kimpsu | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 23.09.2008 11:18 |