Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 30.03.2009, 21:29
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.463
Perusasetus

No joo, kuten sanoin niin 242:een on hankalempi saada aftermarket palikkaa ja varaosia ja ovat siis myös kalliimpia. Mutta kestää sen kyllä pitäisi jos vain on alunalkaen loota hyvässä kunnossa (valm. ilmoitus on ~1200-1400Nm vääntömomentin kesto jatkuvana). Kuluvia osiahan on toki kaikissa ja ketjuvälitteisen lootan huonoin puoli on tietysti ketjun venyminen. Tiedä sitten.. kyllä ainakin jenkkilän puolella on kalliokikkailussa kestänyt 242:tkin melkoisen hyvin vaikka ajetaan 35"-36" renkailla. Itselläkään ei ole ongelmia ollut kummassakaan, ainakaan vielä.

Sitten jos/ kun (?) joskus hajoaa, niin tilalle tullee 231 välitettynä yms. tarvikehilppeillä varustettuna.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 05.04.2009, 12:51
asvirkku:n Avatar
asvirkku asvirkku ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.09.08
Sijainti: Bern
Viestit: 47
Perusasetus

Jotain saatu aikaan renkaita odotellessa - keulaan hinauskoukku. Saas nähä kestääkö köykämiinipatentti - ei ollu muutakaan matskua käsillä väkertämiseen.



T MBO
__________________
--
WJ Overland, Team Leisure & Hunt, Suisse

Viimeksi muokannut asvirkku : 28.03.2011 23:30
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 08.04.2009, 21:14
asvirkku:n Avatar
asvirkku asvirkku ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.09.08
Sijainti: Bern
Viestit: 47
Perusasetus

Kun kattelee tätä palstaa niin eihän tää oo ees rakentelua, mutta kukin tekee mitä osaa...

Jotain saatu taas aikaseks, alkaa hiljalleen olla tän kesän kuosissa:



__________________
--
WJ Overland, Team Leisure & Hunt, Suisse

Viimeksi muokannut asvirkku : 28.03.2011 23:31
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 09.04.2009, 16:42
asvirkku:n Avatar
asvirkku asvirkku ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.09.08
Sijainti: Bern
Viestit: 47
Perusasetus

Lokasuojan levike kumi


Jaahans, mikäs se sieltä kurkkii!



Homma meni sitten lokasuojan levikkeiden metsästämiseksi koska tarkoitus ei oo kuunnella vittuilua katsureilta eikä kytiltä. Kattelin että kumiset ois hyvä kun en mihinkään Bushwackereihin ala nyt fyrkkaa leipomaan kiinni. Tarjokkaita löytyi hillittömän surffaamisen jälkeen seuraavasti
http://www.jarimaki.fi/ (jotkut 3,5cm levittävät)
http://www.cros4wd.com/ (Flexy Flares 3,5cm tai 55 cm)
http://www.usparts.fi/ (Pacer, 58mm)
http://www.korjakumi.fi/ (Korja-Kumi, 59mm)

Ajoin Vantaan Teollisuus-Etolaan ja siellä oli Korja-kumia hyllyssä ja poistin sellasen setin. Kaiken maailman kumilistoja ja muita kouruja siellä pyörittelin, mutta arvio oli että niistä tulisi aika karseet.

Rekkaperävaunujen kouruja olisi ollut Traileri-Varusteessa muttei mitään kumilirpakkeita (http://www.trailcon.fi/). Fixuksessa oli vain roiskeläppäkumia.

Kapeet oli joko kalliimpia tai oli toimitusaikaa, enkä tarvi koko 59mm levitystä. Joten suunnittelin. että rälläkkä soi ja kumi palaa. Lokariin suunniteltu Korjan lirpake kuitenkin näyttäisi istuvan ja kaartuvan hyvin perusominaisuutena. Jos tämä olisi ollut bolt-on keikka niin sehän olisi ameriikan sääntöjä vastaan!

Tää voi mennä korkeintaan vituiksi,

T MBO

EDIT: Vuoden tämän päätöksen jälkeen katsuri vittuili sittenkin noista kurkkimista. Ostin K-Raudasta jotain mustaa liimattavaa kynnyslistaa ja vedin reikälattarautarimalla poppareilla paikalleen. Avot, makso 20e.
__________________
--
WJ Overland, Team Leisure & Hunt, Suisse

Viimeksi muokannut asvirkku : 13.06.2011 00:36
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 09.04.2009, 19:45
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.463
Perusasetus

No BUshwackereita ei tod. kannata laittaa, paristakaan syystä. Ensinnäkin, maksaa ihan helvetisti ja ei oikein kestä varsinkaan kylmissä oloissa. Toisekseen, 31" kumit näyttää aivan naurettavan pieneltä niiden kanssa. Oikeastaan vasta 35" on sellainen koko joka alkaa näyttämään sopivalta Bushwackereiden sisällä.


Tuo kumilirpakeratkaisu on ihan hyvä, joustaa, näyttää ihan fiksulta ja kelpaa katsureille. Edessä sitten kannattaa noiden 31" renkaiden kanssa ja tuolla alustalla vähän trimmata kaaria ja siirtää levikkeitä ylemmäs, muuten raapii metsässä kiinni kun on vakaaja auki. Nimim. kokemusta on. Ja vaikka asennusohje sanoo että tuo jarruputken oikaisu/ siirto alemmas riittää, niin ei se riitä. Mulla oli ~10cm orkkista pidemmät jarruletkut ja putket uusittu/ siirretty reilusti alemmas niin silti meinasi äärijoustoissa loppua letkusta vara kesken. Suosittelen testaamaan ennenkuin menet metsään möyryämään.


..nää jenkkien "bolt-on" paketit taitaa yleensä olla jotain ihan muuta kuin bolt-on
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 12.04.2009, 12:01
asvirkku:n Avatar
asvirkku asvirkku ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.09.08
Sijainti: Bern
Viestit: 47
Perusasetus

Oli kaunis ilma ja sattu oleen parempi kamera käsillä niin nappailin pari kuvaa, on nuo aiemmat kaikki jotain hätäsiä kännykkäkamerasutaisuja. Mitään muutosta ei oo keritty tekemään vielä.





Tällasen tilasin saksasta... tajusin vasta jälkeenpäin että kaikilla pupuilla on silinterihattu päässä, tään on oltava jonkun saapin tai volvon suoran "ruotsalainen juna" -kutosen merkki?


+ 3hp Essonbaaritehoo:


Korvasin mädäntyneet orggis High-Fidelity 2-tiekajarit ehjillä 2-tie Hetzeillä eteen ja taakse.



Tässä pari kuvaa näistä Kumho Road Venture KL-71 31x10,5-15 kumeista. Ovat kyllä tosi hyvä ajaa kadulla, äänettömät ja hyväpitoiset. En oo vielä mettään kerinny ku muutama homma pitää fiksata ensin.



Satuin lukemaan aurinkolipan ohjeen, selvisi vihdoin tämä palstan jeeppin kaatuilun syy. Suora käännöshän menee jotakuten näin "Vahvistamme epäilysi siitä, että Jeep on toden totta erilainen "auto" kuin mikään muu. Emme ota mitään vastuuta mistään jos tällä ajetaan muuta kuin hiljaa ja suoraan. Kun olet katollaan, lyö itseäsi palkinnoksi ohjekirjalla päähän".
__________________
--
WJ Overland, Team Leisure & Hunt, Suisse

Viimeksi muokannut asvirkku : 28.03.2011 23:32
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 13.04.2009, 04:15
HJ60:n Avatar
HJ60 HJ60 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 18.06.04
Sijainti: Rovaniemi, Finland.
Viestit: 2.344
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja asvirkku Näytä viesti
Tällasen tilasin saksasta... tajusin vasta jälkeenpäin että kaikilla pupuilla on silinterihattu päässä, tään on oltava jonkun saapin tai volvon suoran "ruotsalainen juna" -kutosen merkki?

No mutta eihän siinä vois olla mainintaa sylintereistä, jos ei ne ois päässä. Muuten se ois vaan sex bunnies.
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
bilstein, cherokee, kumho kl 71, rubicon express, xj


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
xj & yj = "Rolling Jeep ja MacGyver kioski jeep" tare Maasturiprojektit 504 03.09.2015 06:35
Myydään Jeep cherokee,2"korotus,31"renkaat, 1700e patroloffroad O/M/V Ajoneuvot 0 02.01.2009 19:37
Myyty Jeep TML vateet 15".lev10" -44et, jako 5x4,5" UUDET Kimpsu O/M/V Renkaat ja vanteet 0 23.09.2008 11:18
Ostetaan Jeep Cherokee XJ 15" vanteet (4kpl) asvirkku O/M/V Renkaat ja vanteet 2 05.09.2008 06:43
Jeep Grand Cherokee "WJ" Nex Tekniikka & Jutustelu 3 15.01.2008 18:39


Sivu luotu: 05:16 (GMT +2).