Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 03.03.2009, 19:01
J_Lanttola:n Avatar
J_Lanttola J_Lanttola ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 18.10.08
Sijainti: Tuuri
Viestit: 53
Perusasetus

Jotain on taas tapahtunut, eli molemmat takakulmat on paikattu, kori on pultattu runkoon, neliölamppusen keulapelti ja akkukotelot on hiekkapuhallettu, hitsattu ja maalattu sekä asennettu ja takatilan asennuksia vähän värkkäilty.

Taakse tulee 1,5kw kompura jolle virtaa syöttää invertteri, eli tarvittaessa huoltohommissa saa paineilmaa ja virtaa vaikka rälläkälle. Invertterille virta tulee 12v 90ah akulta joka tulee etupenkkien taakse.
Myöhemmin on tarkoitus asentaa myös 12 laruri, mutta leimalla käytetään nyt eka vain akku täyteen ladattuna.
Takalattiaan on tarkotus laittaa etupenkkeihin asti tasanen vaneri jonka saa avattua etureunasta, eli tuo syvennys jää työkalulaatikoksi. Katotaan nyt onnistuuko





Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 04.03.2009, 21:59
J_Lanttola:n Avatar
J_Lanttola J_Lanttola ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 18.10.08
Sijainti: Tuuri
Viestit: 53
Perusasetus

Nyt on takatilassa vaneri, akulle tein pohjaan muutaman sentin syvennyksen siten, että lattian saa tasaiseksi etupenkkeihin asti. Syvennyksen kohdalta vanerista tulee avattava siten, että sinne jää työkaluille tilaa alle. Laatikon etuseinäkin on jo valmis, luukkujen kannet vaan puuttuu enää ja kompuran kiinnikkeet sekä akun kiinnitysrauta.
Tilaa jää pituussuunnassa 190cm, eli sopii vaikka nukkumaan perällä jos tarve vaatii.
Sitten vaan 33" pyörät, etuvalot ja syyläri sekä lokarilevikkeet kiinni ja leimaa anomaan
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 06.03.2009, 20:33
J_Lanttola:n Avatar
J_Lanttola J_Lanttola ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 18.10.08
Sijainti: Tuuri
Viestit: 53
Perusasetus

No niin, nyt on savut otettu koneesta eka kertaa "huollon" jälkeen ja hyvin käy

Akku, kompura ja invertteri on pultattu kiinni ja muuta pikku nysväilyä. vaneri vaan loppu kesken niin niitä laatikon kansia en saanut tehtyä.
Enää ei tunnu niin epätoivoselta



Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 07.03.2009, 23:57
Heikki L:n Avatar
Heikki L Heikki L ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.09.04
Sijainti: pornainen, Finland.
Viestit: 2.692
Perusasetus

tutun näkönen akku! itelläkin joka autossa tommoset.
Kuinkas paljon tommosesta inventteristä joutuu köyhtymään?

Olis ajatuksissa siirtää kaikki akut tonne missä sulla on nyt tuo yksi.
KEvenis sitte tonnikeijun keulakin vähän eikä murrokset olis niin kovilla.
Nyt akut on kontissa liinoilla tilaa viemässä
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 08.03.2009, 13:32
Lanttola Lanttola ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 13.07.05
Sijainti: Tuuri, Finland.
Viestit: 139
Perusasetus

Kai munkin pitää välillä tätä päivitellä ettei luulla että tämä nyt aivan yhden miehen projekti on...

Invertterin hintalapussa oli 238e, en tiedä onko samaa mallia enää hyllyssä mutta ainakin joku 2,5kw näytti olevan hintaan 350e.

Uudemman mallin keulapelti tosiaan hiekkapuhallettiin ja sen jälkeen siinä oli vielä hitsattavaa jonkun verran, varsinkin kun noita alapuolen kiinnityspultteja oli katkennut 4 kpl, nehän on sellaisia missä on hitsattu mutteri palkin sisällä. Kaksi lähti pois kun hitsasi mutterin kiinni pultin jämään mutta kahden ympäriltä piti rälläköidä pala pois ja hitsata uuden mutterin kanssa pala peltiä tilalle.

Hiekkapelleistä piti valita kahden pahan väliltä, ruosteinen ja suora tai ruosteeton ja lommoinen, tähän nyt sitten tuli se lommoinen joka on nyt suurinpiirtein oijottu. Niin ja puskuriin piti ostaa uusi pääty mutta tulikin sitten ostettua koko puskuri kun oli päädyt niin hyvin kiinni ja hinta oli sopiva. Puskurin virittelin vielä 5cm vakiota ylemmäs korinkorotuksen takia.
Tuossa on keulan osat sovituksessa:



Niin ja uudenkarhea syyläri otettiin tästä tuohon vihreään ja tähän tuli ihan tuliterä. Ulommat umpiot tuli myös uusittua.

Alempi peräluukku oli jostakin syystä tässä vielä hitsaamaton, mutta yhden paikan siihen joutui laittamaan rekisterikilven ruuvin kohdalle. Alareunalle riitti pintaruosteiden hiekkapuhallus. Huutokaupasta tuli aikoinaan ostettua lasikuituiset takaluukut, mutta kun tuo alempi on niin hyvä niin lasikuituinen on nykyään tuossa vihreässä ja ylempi on tulossa tähän kun kerkiää, nykyinenkään ei ihan toivoton ole mutta varmaan siitä hitsattavaa löytyy jos menee tökkimään. Tuosta näkee väriäkin mikä autoon on tulossa:




Viimeksi muokannut Lanttola : 17.03.2009 21:03
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 08.03.2009, 23:05
Lanttola Lanttola ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 13.07.05
Sijainti: Tuuri, Finland.
Viestit: 139
Perusasetus

Tässä tämän päivän saldoa, eli työkalulootaan kyhätty kansilevyt.


Jää tuonne nyt aika hyvin tavaratilaa, ei ihan pakettiautosta mene mutta melkein...
Tuossa ja joissakin muissakin kuvissa näkyy nuo jonkun hienosti tekemän paikkaukset lokasuojien etupäässä takapenkin kiinnikkeiden kohdalla. Tuota oli joku edellinen omistaja hitsauttanut jossakin firmassa kun oli mukana oikein 800 euron kuittikin hitsaustyöstä. Siitä huolimatta ei ollut mennyt katsastuksesta läpi takarungossa olleiden pari ruostevaurion takia. Eikä kyllä ollut muutenkaan noista paikkauksista paljon iloa, voi kun laitoksen olisikin saanut ostaa hitsaamattomana 800 e halvemmalla...

Mutta olkoot nyt nuo paikkaukset kun kuitenkin pyöräkotelon puolelta ovat sen näköiset että pysyvät kiinni...

Viimeksi muokannut Lanttola : 17.03.2009 21:03
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 17.03.2009, 21:01
Lanttola Lanttola ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 13.07.05
Sijainti: Tuuri, Finland.
Viestit: 139
Perusasetus

Tämäkin olisi tänään leimattu, eli kilvet saatu ja katsastettu huoltoautoksi. Varusteiksi tuli työkaluloota ja invertteri, eli kompurankin saa joskus ottaa tilapäisesti pois jos mieli tekee. Perävaunun massaksikin tuli nyt 3500kg entisen 2140kg sijaan, pienen neuvottelun jälkeen kylläkin kun ei koukusta ollut mitään dokumenttia olemassa mutta kyllä se sitten kuitenkin riittävän vahvan näköinen oli. Muuten meni reissu hyvin mutta ohjaustehostimen remmi (uusi) katkesi jostakin syystä. Pumpun hihnapyörä aavistuksen vemppaa mutta muuta vikaa ei kyllä löydy, tiedä sitten oliko remmissä vika.

Hommaa on kyllä viime- ja tällä viikolla ollut jonkun verran kun hitsattavaakin löytyi vielä apukuskin jalkatilasta 3 reikää ja hienosti paikatusta apukuskin puolen kynnyksestä toiset kolme. Takapuskuri piti viritellä kiinni tuohon uusittuun takarunkoon ja sähköissäkin oli vähän selviteltävää.

Kuvia ei ole tähän hätään pistää mutta jospa niitäkin huomenna saisi räpsittyä.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hj:n korin/rungon puslat TexasCruiser Tekniikka & Jutustelu 20 27.02.2009 17:15
sj410:n korin ja rungon väli kumit juice Tekniikka & Jutustelu 5 04.06.2008 15:35
rungon/korin ehjäystä mimmoset pohjamyrkyt? Tekniikka & Jutustelu 5 10.02.2008 16:17
HJ:n korin ja rungon välinen kumi karza Tekniikka & Jutustelu 2 22.12.2007 19:57
o:korin ja rungon väliin korotuspalat tiku83 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 04.09.2006 15:18


Sivu luotu: 00:28 (GMT +2).