![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Projekti ollut hieman jäissä. Pikkuvikoja ilmennyt ja niitä korjailtu. Tekniikan puolella muuten ok mutta vaihdelaatikko alkanut temppuilemaan menee jumiin. Vika ilmennyt pariin otteeseen ekalla kerralla piti purkaa loota ja ettii vikaa mutta mitään ei löytynyt. Tokalla kerralla keppiä riuhtomalla rupes toimimaan. Ohjaustehostin oksensi kerran tiiviste rikon takia ja käynti ongelmia ilmamassamittarin takia. Viimeisempänä yksi startti rikko. Mutta nyt alkaa paketti kestämään pikkuhiljaa ja lisää metsä kilometrejä tarkoitus ajella. Perjantaina käytiin tehodynossa jarruttamassa huipputehot ja säätämässä sekä kuristamassa moottoria. Huipputehoiksi saatiin 95hv ja 146Nm 5000rpm. Lopulliseksi teholuvuksi jäi 67hv 105Nm 4900rpm. Eli eiköhän se siitä . Seuraavaksi työn alle joutuvat perät joihin tulee paineilma lukot sekä pyörän koteloiden avartaminen edessä jotta saadaan 31" pyörimään orkkis autossa kunnulla.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Voisit joutessaan laittaa laput näkösälle isommista tehoista, tai pistä privaan tai spostiin...
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Jotakin pitäisi ruveta tekemään ettei taas tulisi kiire.
Seuraavana vuorossa ilmalukot, safariteline, työvaloja, lisälämmitin, etupyöränkoteloiden avarrus, 31 10,5 kumit. Safariteline pitäisi seuraavaksi valmistaa, tarkoituksena joka kulmaan xenon työvalot sekä ajorampeille teline ja vararengas katolle. jotain peintä hahmotelmaa suoritettu Polttoainepuolelle tuli yksi lisäsäiliö jottei pumppu hörppäisi ilmaa niin helposti. Yksi pumppu tuhottiin tuon ongelman vuoksi. Kaikkihan sen tietää ettei tuo suzuki ole talvella kaikkein lämmin paikka joten lisä lämpöä tarvitaan. Parhanmillaan autossa ollut -28c kun ulkona oli -25c. Joten Eberille etsitään paikka autosta. Sekä lämppärin kenno on nyt putsattu luonnon eri materiaalista. Siitä se projekti taas lähtee eteen päin. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Onko sulla siel esipumppua? Itselläni on kyl hyvin järjestelmä pelannu, ei voi moittia.
__________________
Juho Haapakorpi Kaukas 4x4'n ski |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Esipummpu löytyy. Eli nakunaku pumppu työntää lisäsäiliöön, ruiskupumppu imee lisäsäiliöstä sekä paluulinja kiertää lisäsäiliön kautta tankkiin.
|
|
#6
|
||||
|
||||
Missäs tämä makaa?
Kilpa-auto,jolla ei kilpailla,ei edes harrasteta.
Joko on peli pelittämässä ensi vuoden kisoihin? Jos ei,niin myö poikkkeen,ostetaan ralliauto,jooko? Mikä on oikeasti tilanne? |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Ei meinaa keretä harrastamaan saati kilpailla. Autokin on nipussa senkun vääntäisi avaimesta ja lähtis ajamaan. Katotaan nyt mitä aika tuo tullessaan tuommoinen ralliautokin on hakusessa kun vaan löytyis sopiva aihio.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Moottorin vaihto Range 3.5: kaasari -> EFI | Masu | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 17.11.2007 00:12 |
| gd240 moottorin vaihto? | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 17.09.2007 14:46 | |
| Moottorin vaihto ja muutoskatsastus | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 13.02.2007 09:15 | |
| Toy Zuki rojekti, tekniikan vaihto ja SOA | EeTee | Tekniikka & Jutustelu | 29 | 07.11.2006 09:50 |
| Kuorma-auton moottorin vaihto yms. | Peltonen | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 17.12.2004 10:49 |