Jotta uusi harrastepeli (vm -61 Unimog 404 S) saisi jonkinlaisia suuntaviivoja, täytyypi esittää muutamia kysymyksiä:
-Sovelletaanko kuorma-autoihin samoja moottorin vaihtoa koskevia asetuksia, kuin henkilöautoihin?
-Onko työkoneeksi rekisteröimisestä päästy yksimielisyyteen, tai onko jollakulla oikeasti varmaa tietoa aiheesta? Lähinnä siis se käyttö muuhun kuin työhön liittyvään ajeluun kiinnostaa.
-404 Unimogin vaihteisto (6+2) ei Ämerikkalaisten foorumien mukaan kestä suuria tehoja tai jatkuvaa suurta nopeutta. Mikä mahtaa olla tässä tapauksessa suuri teho ja kuinka kauan/lujaa pitää ajaa ennen kuin laakerit kärähtävät?
-404 Unimog tietous kaikissa sen muodoissa kiinnostaa juuri nyt enemmän kuin koskaan. Vastaanotan kiitollisuudella kaiken mahdollisen (mielellään kirjallisen, esitelmänkin saa tulla pitämään) datan ko. ajokkia koskien. Korvaukset tulevat tietenkin olemaan tähtitieteelliset.