![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Viimeiset hitsailut runkoon, eli uusi takapoikkipalkki paikalleen ja pakoputken kiinnikettä ym. pienempää. Ennen sinkkiin vientiä sovittelin takapuskuria ja vetokoukun aihiota paikoilleen, että myöhemmin ei tarvitsisi enää porailla reikiä käsiteltyyn pintaan. Ajatuksena on laittaa tuo 2" koukunkiinnitystumppi latalla rungon ja puskurin välistä, sekä tukevalla rhs-palkilla runkoaisoihin kiinni. Rakenne tulee olemaan pitkälle sama kuin aiemmassa Kovilin koukussa, paitsi että nupin tilalla tuo jenkkimallin irtokuula. Vielä viimeinen puhallus.. ..ja sinkkiä pintaan. Pultinreiät tukin pulteilla + kuumakestotiivisteliimalla kierteiden suojelemiseksi. Kikka toimi muuten ihan hyvin, mutta hölmöyksissani pyörittelin osan pulteista liian syvälle, joten pulttien kierteet tukkeutuivat rungon sisäpuolelta eikä meinanneet irrota millään.. Poralle ja kierretapille oli siis käyttöä kuitenkin Sinkityksen jälkeen runko painaa 178 kg, joten hintaa jäi lopulta vajaat 350 € + 800 km kärrin kanssa ajelua. Joku aiemmin sanoikin, että kaikki hiotut hitsisaumat tulee selvästi sinkkikylvyssä näkyviin. Tosiaan vaikka saumat hioinkin ihan tasaiseksi ettei käteen tuntunut mitään, näkyy ja tuntuu saumat sinkin jälkeen selvästi, ihan kuin tuohon sauman kohtaan olisi tarttunut paksumpi sinkityskerros. Mitään merkitystähän tuolla ei sinällään oo.. Varovainen hiekalla puhallus, epoksi pohjalle ja musta uretaani pintaan suunnitelmissa seuraavaksi.
__________________
BJ75 SLCK #274 Viimeksi muokannut Jull : 15.05.2021 15:06 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Hyvältä näyttää, tekemisen taso on kova. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Joo, nyt tulikin mieleen, kun sinkitysfirman pomo puheli, että piin määrällä teräksestä on merkitystä miten tuo sinkitys yleensäkin onnistuu..
Google löysi inssityön "Kuumasinkitysajan vaikutus kalvon paksuuteen", jossa mm. todetaan: "Sinkkipinnoitteen kasvunopeuteen vaikuttavat sinkkikylvyn kannalta kastoaika, kylvyn lämpötila sekä kylvyn koostumus. Teräksen kannalta kasvunopeuteen vaikuttaa teräk- sen koostumus ja mikrorakenne, pintaominaisuudet sekä kappaleen koko..... Kokeissa on havaittu että sinkkipinnoitteen kasvu riippuu kylvyn lämpötilasta sekä kappaleen pii- pitoisuudesta..." Eli hitsisaumassa eri määrä piitä, joten kalvon paksuus eri verrattuna rungon teräksiin.. Ihan selevä juttu
__________________
BJ75 SLCK #274 |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Osatäydennystä Dubaista. Enimmäkseen nippeleitä, JIS-pulttia ja -mutteria, letkulemmareita, pyöränpultit, orkkis J75 antenni ym. Tärkeimpänä nuo tukikumit että pääsee moottoria kiinnittelemään valmiiseen runkoon. Varalle otin 12H-T:n kannentiivisteen kun niitä vielä saa, tiedä milloin lopettavat alkuperäisen valmistuksen.
Ausseista on tulossa suoraan paikalleen käypäinen HJ75:n kupari/messinkisyyläri, jossa on putkilähdöt oikeilla paikoillaan H-konetta varten ja yksi lisäkennorivi 3B-moottorin jäähdyttimeen verrattuna. HJ75:n ylä- ja alavesiletkut oottaa jo hyllyssä, joten (teoriassa) jäähdytyspuoli pitäs alkaa olla bolt-on, kunhan tuo syyläri kotiutuu, tai no tuulitunnelin joutuu muokkaamaan entisestä.. Jarrutehostin/sylinteripaketti ei näköjään ole enää parhaassa hapessa. Pääsylinteristä löytyi hapottelun ja lasikuulapuhalluksen jälkeen orkosta sen verran, ettei tuo uusilla kumeilla korjaannu varmaankaan. Tehostimen kunnon voi kuvasta todeta ![]() Ihan turhaan tuon jarrupääsylinterin sipistelin siis, mutta kytkimen pääsylkystä saa varmasti toimivan korjaussarjalla. Tuommoisia monttuja oli syöpynyt muutamaan kohtaan jarrusylinteriin: Onneksi Aisin/Advics -kampetta löytyy vielä ihan kohtuuhinnalla tilalle. Nuohan pitäisi olla melkolailla samaa tavaraa, mitä tehtaallakin on asennettu:
__________________
BJ75 SLCK #274 |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Ehjä tuo näyttää olevan, vaan ei kyllä ilkeä tuommosena paikalleen laittaa. Saa tuota varmasti oiottua, mut kuulostellaan nyt ensin, mitä ausseista vastaavat..
__________________
BJ75 SLCK #274 |
|
#7
|
|||
|
|||
|
No niin näkyvässä kohdassa, kuin olla voi
__________________
BJ75 SLCK #274 |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Sivulla 16 ihan kuvan kera. |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Runko sai lopulta maalipinnan. Ensin kevyt hiekkapuhallus, sitten epoksia pohjalle ja uretaanimaalia pintaan.
Seuraavaksi akselit maaliin ja kääntöpäiden kasaus, että saisi taas vähitellen rungon pyörien päälle.
__________________
BJ75 SLCK #274 |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Hienon näköstä tulee.
Jarrutehostajaksi ois voinu laittaa hdj80:n kakskalvosen kun alkuperänen on ykskalvonen. Menee bolt on ja saa lisää jarrutehoa.
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur |
|
#11
|
|||
|
|||
|
Oli mulla tuo Hdj:n tehostin harkinnassa, vaan sattui nuo osat sopivasti tyrkylle niin tilasin. Pitää tehdä tuo muutos jälkikäteen, jos tuntuu ettei meinaa kunnolla pysähtyä. Ylitehokkaat jarruthan tuossa ei kyllä oo..
__________________
BJ75 SLCK #274 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Bj75 pakettiauton "kovat" takapenkit | Erion | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 12.06.2018 08:51 |
| Nopeusmittarin vaijeriin "" T-kappale"" Hodarin automaatin päivitykseen | BJ-40/76 | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 26.04.2015 22:05 |
| Ostettu 35",36" tai 37" renkaat 15" reiällä ja 10", vähintään -44 et japsijako vanteet | Dectane | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 19.01.2013 15:02 |
| "nysäakseli" miten virheetön sen tarvii olla?edit, entäs "hubi"? | lacrits68 | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 17.04.2011 17:00 |