Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #30  
Vanha 28.06.2021, 17:07
Jull Jull ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.08.05
Sijainti: Lieksa
Viestit: 654
Perusasetus

Osatäydennystä Dubaista. Enimmäkseen nippeleitä, JIS-pulttia ja -mutteria, letkulemmareita, pyöränpultit, orkkis J75 antenni ym. Tärkeimpänä nuo tukikumit että pääsee moottoria kiinnittelemään valmiiseen runkoon. Varalle otin 12H-T:n kannentiivisteen kun niitä vielä saa, tiedä milloin lopettavat alkuperäisen valmistuksen.

Ausseista on tulossa suoraan paikalleen käypäinen HJ75:n kupari/messinkisyyläri, jossa on putkilähdöt oikeilla paikoillaan H-konetta varten ja yksi lisäkennorivi 3B-moottorin jäähdyttimeen verrattuna. HJ75:n ylä- ja alavesiletkut oottaa jo hyllyssä, joten (teoriassa) jäähdytyspuoli pitäs alkaa olla bolt-on, kunhan tuo syyläri kotiutuu, tai no tuulitunnelin joutuu muokkaamaan entisestä..






Jarrutehostin/sylinteripaketti ei näköjään ole enää parhaassa hapessa. Pääsylinteristä löytyi hapottelun ja lasikuulapuhalluksen jälkeen orkosta sen verran, ettei tuo uusilla kumeilla korjaannu varmaankaan. Tehostimen kunnon voi kuvasta todeta






Ihan turhaan tuon jarrupääsylinterin sipistelin siis, mutta kytkimen pääsylkystä saa varmasti toimivan korjaussarjalla.




Tuommoisia monttuja oli syöpynyt muutamaan kohtaan jarrusylinteriin:




Onneksi Aisin/Advics -kampetta löytyy vielä ihan kohtuuhinnalla tilalle. Nuohan pitäisi olla melkolailla samaa tavaraa, mitä tehtaallakin on asennettu:





__________________
BJ75
SLCK #274
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Bj75 pakettiauton "kovat" takapenkit Erion O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 12.06.2018 08:51
Nopeusmittarin vaijeriin "" T-kappale"" Hodarin automaatin päivitykseen BJ-40/76 Tekniikka & Jutustelu 7 26.04.2015 22:05
Ostettu 35",36" tai 37" renkaat 15" reiällä ja 10", vähintään -44 et japsijako vanteet Dectane O/M/V Renkaat ja vanteet 1 19.01.2013 15:02
"nysäakseli" miten virheetön sen tarvii olla?edit, entäs "hubi"? lacrits68 Tekniikka & Jutustelu 5 17.04.2011 17:00


Sivu luotu: 00:36 (GMT +2).