![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Tutun näköistä. Miten arvelit korjata? Metalliepoksia ja putsauksen jälkeen nippuun takaisin?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Kemialliset metallivaihtoehdot kävi kyllä mielessä, mut purkamisen ja puhalluksen jälkeen, ei taida olla enää tuo laippa olla järkevästi korjattavissa.
Laipasta puuttuu siinämäärin materiaalia, että alkaa kestävyys olla kyseenalaista. Suunnittelin Billet osaa. Jospa uus lukkoservon pohjalaatta olis piilotettu tuon 130mm alumiinipyörön sisään ![]()
__________________
Montenegro offroad club #88 Montenegro racing 16 www.montenegrooffroad.com 6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Joku joskus kyseli tällä foorumilla, mitä Hiluxin rattiakselille on tehty korinkorotuksen yhteydessä?
Tällekin löytyi ajanmittaan vastaus: Ei mitään. Rattiakseli oli kiinni aukon alalaidassa ja läpivientikumi antanu periksi. Jalkatilassa reikä ulkomaailmaan. Tuohan tuolla on varsin kolkottanu, kun sopivassa nimismiehen kiharassa Rattiakseli osuu pellin reunaan. Tähän on varsin helppo ja nopea korjaus. Tuota mustaa läpivientipeltiä voi laskea kolmisen senttiä alaspäin ja porata tulipeltiin uudet reijät, jonka jälkeen akseli on taas keskellä läpivientikumia. Vähän oli tarkoitus alareunasta avartaa myös tulipellissä olevaa aukkoa, mut paineilmapistosaha otti sopivasti lopputilin ja täytyynee myös käväistä ens viikolla Toyotatiskillä kyselemässä uutta läpivientikumia.
__________________
Montenegro offroad club #88 Montenegro racing 16 www.montenegrooffroad.com 6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Katoppa vielä onko yli sentin spoorillaan alapäästä. Toisinaan arveluttavan huulilla jos ei tehdä mitään ja koria korotetaan. Jos Offivarusteen aikoinaan tekemä niin kyllä siinä jatkokappale on välissä.
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tuleepahan samalla tarkistettua.
__________________
Montenegro offroad club #88 Montenegro racing 16 www.montenegrooffroad.com 6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Juu, toisessa päässä paksumpi mollukka.
Tollanen (tänään kuvattu yhestä toisesta): ![]() Viimeksi muokannut -MaTTi- : 07.10.2020 21:23 Perustelu: kuva |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Hiluxiprojekti on ollu hieman tyhjäkäynnillä viimeviikkoina muiden kiireiden takia. Muutaman tunnin oon kerinny kumminkin silloin tällöin siihen uhraamaan.
Lattiamatto ja penkit pesty ja sisusta lähestulkoon kasattu. Rattiakselin läpivientikumi tuli Toyotalta ja tulee muuten kaikkine kuvassa näkyvine pelteineen??, eli kumi on pulttikiinnitteinen. Pari sopivaa sadepäivää sattu mukavasti syysloman aikaan, eli tällä viikolla ehti perehtymään lukkoservon korjaukseen, tai oikeestaan osien tuottamiseen. Billet palikka on nyt asennusta vaille valmis. Tuli tehtyä tuommoinen HD versio, eli nyhän siinä on varaa syöpyä pidempään, kuin alkuperäisessä. Sisäpuolen jyrsintäjäljestä jäi hieman ruma. Pylväsporakone ei oo parhaimmillaan jyrsimenä, mut vättävästi toimii kyllä. Ja piiloonhan nuo loppujenlopuks jää. Alla muutama tuotantokuva.
__________________
Montenegro offroad club #88 Montenegro racing 16 www.montenegrooffroad.com 6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Pienellä muokkauksella tulipellin läpivientikin osui kohdalleen. Pieni avarrus aukon alalaitaan ja reikiä muutama sentti alemmas. Tuli erittäin hyvä, ellei täydellinen. Lukkoservo kasattu ja koekäytetty. Uusi DIY-kansi vaati ulkopintaan vielä pienet poraukset. Reikä ohjuritapille, sekä upotus lukon siirtohaarukan akselin päälle. Servo paikalleen ja lukko TOIMII ![]() ![]() Olipahan melkoinen savotta korjata tuo käyttöservo, mut tulipa tehtyä. En ihan lähiaikoina tee tuota uudelleen ![]()
__________________
Montenegro offroad club #88 Montenegro racing 16 www.montenegrooffroad.com 6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Hdj kk laakerien pelastus paineakulla?? | Häänrik | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 13.08.2013 11:28 |
Hiace käyttäjille/faneille pelastus | Byrocrat | Chit-Chat | 20 | 02.06.2013 16:17 |
Suunnistuskisojen pelastus???????? | VooDoo Jeep | Tekniikka & Jutustelu | 147 | 29.10.2011 21:29 |
Käyttö/offipajero | Ryyppyde | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 10.11.2009 16:26 |
Toyotan pelastus/ Pylpyrä on hieno laite! | Höpö | Chit-Chat | 4 | 26.01.2007 00:09 |