![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Millä noita kuvan mukaisia lukkorenkaita saisi vittuuntumatta asenneltua? Ei perse kestä ostaa 50e knipexejä yhtä laatikkoremonttia varten. Tavallisista lukkorengaspihdeistä yritin rälläköidä knipexin vastaavia mutta se rengas taipuu aina ylös-alas ja hirttää akseliin kiinni. https://www.knipex.com/index.php?id=...454&artID=1719 tämmöset on kaketi ne oikeat. Pitäs saada nuo lukkorengasta vastaavat pinnat niin just tasan suoraan ettei se sokka ala vääntyilemään. Pitänee koittaa vielä viilalla suoristaa niitä minun custom pihtejä.
Viimeksi muokannut Catrik : 07.02.2020 11:21 |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Om601 syöttöpumpun päällä on kirjan mukaan ylikuormitussuoja, minulta puuttuu tämä. Mitä kyseinen osa tekee ja käynnistyykö kone ilman sitä? Meinaan nyt ei lähe käyntiin kun ei saa dieseliä suuttimille saakka. Toinen kysymys vielä, moottorissa on kiinni hehkutusaikarele, miten tämä kytketään? Ulos tulee liitin missä 2 nastaa, suoraan virran kytkeminen ei tee mitään.
Kyseessä on siis irtomoottori. |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Sammuttimessa voi olla vikaa jos ei saa soppaa. Se on alipainetoiminen kello pumpussa. Mersun hehkureleissä on useimmiten nelinapainen pistoke... OM601 moottoria on käytetty yli kymmenen vuotta useina versioina useissa korimalleissa. Siksi pumppuja ja hehkureleitäkin on useita. Kuvat vois helpottaa arvailua. |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Sammuu imemällä. Jos ei ole alipainetta, niin ei sammu. Mutta se kello voi olla rikki jolloin se voi jumiutua sammutusasentoon. Käytä irti ja testaa imemällä liikkuuko oikein. Vipu liikkuu muistaakseni aina samaa tahtia jos kaikki on kasattu oikein. Startata voi vaikka kello kokonaan pois paikaltaan kunhan suojaat reiän jotenkin.
|
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Alda on turha vaparissa, eikä turbokoneessakaan välttämätön. Onko pumpussa kuitenki paikka sille?
Moottori ei tarvi alipainetta mihinkään. Älä kuitenkaan jää putken lähtöä suojatta jos jätät ap-pumpun paikalleen. Itse ottaisin varmaan koko pumpun pois. Sekin voi hajota ja aiheuttaa muuta tuhoa. |
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
Jukka |
#9
|
|||
|
|||
![]() Skodan prkl, etutasauspyörästö?
Soctavia scout -08, 4x4, 470tkm. Ois kannattanut vaihtaa 450tkm kohdalla pois kun ei vielä remonttia ollut tehty.. 10tkm sisällä vaihdettu kytkin, vauhtipyörä, turbo, egr, nokka-akseli+nostimet, niin ja jakopää samalla.
Nyt ilmeni ongelma johon hyviä arvauksia viasta otetaan kiitollisena vastaan: Eturenkaat jumittui ajossa lähes lukkoon asti, nilkuttaen auto talliin n. 100m metriä ja yläpää ylös. Renkaat pyörii hienosti molemmat ylhäällä, toinen eteen samalla kun toinen taakse. Mutta kun toisen tassun laskee maahan, ilmassa oleva pyörä ei enään inahdakkaan?? Mitään ylimääräisiä ääniä en ollut kuulevinani ennenku vika ilmeni. Kytkimen vaihdosta n. 10tkm ja tuon väliajan toiminut normaalisti. Tämän näkönen paketti sieltä löytyy: https://workshop-manuals.com/skoda/o...r-wheel_drive/ |
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#11
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#12
|
||||
|
||||
![]() taas mennään...
Sattuipa niin että läänille saapui SBC350, joka todnäk on itelle ylimääräinen. Ennenkuin päätetään myyntiä voisi pohtia mitäs tällaiselle voisi tehdä...
Joskus haavelin v8 lumilingosta mutta näillä talveilla ei taida olla tarvetta semmoseen täälläpäin... Mitäs muuta voisi tehdä? Varageneraattori naapurin Teslalle? olisi miehikästä... ![]() Tai miksei joku projekti missä pannu on väsynyt voisi ostaa? Kellään semmosta? (kun tämä ei ole osto osiossa niin mahdolliset tarjoukset privana niin nauretaan niille yhdessä, ja ei välttämättä edes johda mihinkään...)
__________________
ex 4wdwannabe -= In Lockers We trust! =- LeijonaEmot RY supporter http://www.noonansuomi.net/ |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2019 | JiiPee | Chit-Chat | 566 | 01.01.2020 02:43 |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2016 | Nikuzai | Chit-Chat | 791 | 28.12.2016 06:22 |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2015 | JiiPee | Chit-Chat | 1300 | 28.12.2015 18:45 |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2013 ! | SuurSyömäri | Chit-Chat | 2193 | 01.01.2014 17:02 |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan ! | SuurSyömäri | Chit-Chat | 2358 | 31.08.2012 20:55 |