![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Hyvä on meiniki ja kun nuorena oppii niin vanhana taitaa ![]()
__________________
Salon seudun OFF ROAD Ry |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Hyvä että on intoa rakennella, ja kun pitää järjen mukana niin hyvä tulee. Ja tällä tarkoitan sitä ettei ainakaan oikaise missään kohtaa mikä vaikuttaa turvallisuuteen.
Mitäs tuolla Canterilla meinasit?
__________________
Chevrolet Avalanche 8.1 Vortec 4x4 Audi A6 C7 3.0TDI QUATTRO SUZUKI KING QUAD 4x4 750 -09 varustettuna LITEFOOT telasarjalla -Dodge Ramcharger (offi-projekti) -Nissan Patrol SOA vm-88 -Scania 92RML vm-87 EX-Autokoulu "MC DONALDS" +liuta muita harraste ajoneuvoja WUOKSI OFFROAD |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jee. Hyvä meininki ja kolmen timantin ansiomerkki siitä että into riittää juuri Mitsuun...
![]() Hyvän näköiset nuo orkkis peltivanteet. Jos halajaa leveämpää kumia niin tee/teetä kokeeksi noista maltilliset levipellit. Olisi sekin piristävä poikkeus nyky JackWheeler maailmassa. Ja noita kun Näyttää tontilla olevan niin orkkis maali ja orkkisteippauksetkin alkaa olla jo aika harvinaista herkkua... Jatka samaan malliin! ![]()
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Eli seuraavaksi pukille nousee 1984 Mitsubishi Canter. Siinä on 2,3 litrainen 4d56. Tästä olisi tarkotus korjata varaosa-autojen/suurempien varaosien noutamisväline. Ei nyt ihan ole 4x4, mutta kait tästä silti saa vähä aukoa päätä.
Todettua tietoa. Tasapaino akselin remmi on mennyt poikki ja mennyt syöttöpumpun väliin siirtäen sen ajoitusta 5 hammasta. Jakohihnat ovat vaihdettu tarran mukaan joskus 19_ _ , muuta siitä ei saanu selvää. Kampiakselin hihnapyörän pultti on sormimomentissa. Eli se on hakannut kiilaurat ja kiilat väljiksi Joku s**t*n*n iriootti hävitti avaimen ja otti virtalukon pois. Tää Canteri on site nii yleinen auto et varaosia on joka nurkalla. Sitte se huligaani oli ruvennu riehumaa pellinpalojen, lasikuidun ja pakkelin kanssa, että rupee oikee kunnolla mätänemää siellä alla. Älkää piilotako ruostetta lasikuidun alle. Seuraavilla omistajilla palaa päreet. Kiitos ja anteeksi. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Harvinainen näky jo tämän korin cantteri. Viime talvena kasasin tälläsen cantterin vaihteiston sisuskalut pajeron laatikon kuoriin. Hirvee sekä sikiö siitä tuli mut välitys pieneni. Tsemppiä hitsuutteluun!
![]()
__________________
toyotia ja mersuja vain huolletaan, pajeron tankkaaminenkin on korjaamista. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Virtalukkoa tuli etittyä pitkin pitäjää. Ei mistää taho löytyä, ei romiksilta eikä varaosaliikkeistä. Yhestä kiinalaisesta verkkokaupasta se sitten löytyi. Sen siten tilasin ja oottelin viikon, netisivujen mukaa odottaa pakkaamista, laitoin kysylyä, että milloinko lähtee. Vastaus kuului, ei meil ookkaa niitä. Virtalukko on löydyttävä, jotta rattilukko saadaan toimimaan. Sen siis täytyy toimia jos halajaa leimalle.
No, Lappeenrannasta Raskoneen kautta sai tilattua jostain kaukaa suolasella hinnalla, puolet siitä mitä maksoin koko autosta... Siinä ku se sitte tuli nii se laatikko kyllä näytti siltä, että se on nähny maailmaa, oli aika rähjääntynyt. Lukon assennetuani rupesin hitsailemaan. Lämmin talli nosturilla olis nii mukava. Se tällä kertaa
__________________
............................. Kiitos ja anteeksi |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä on rakkaus lajiin huima! Kohta olis aika tehdä pikku verstas ns, sisätiloihin ni ei kiusais vesi ja tuuli. 40v tulee ikää ni ei halua edes sisällä hitsata.....mää tiedän!
__________________
Tein itse ja säästin. RASOR |
![]() |
Luokat |
korjaaminen, mitsubishi, pajero |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|