Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.08.2018, 21:31
Vilbo Vilbo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.07.14
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 112
Perusasetus

Oliko tuon 2H:n kyljessä sama syöttöpumppu ahtimen lisäksi? Kaasuläpän olit varmaan jo hävittänyt tuossa vaiheessa.

Toki tuon 2H:n suurempi puristussuhde tarjoaa hieman enemmän vääntöä. Mutta onhan näissä yli puoli miljoonaa ajetuissa syöttöpumpuissa on jo yksilöerojakin havaittavissa.

__________________
Ruoste on ystävä.

Viimeksi muokannut Vilbo : 09.08.2018 21:34
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 10.08.2018, 00:31
tdi:n Avatar
tdi tdi ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 16.03.09
Sijainti: Kotipaikka
Viestit: 1.792
Perusasetus

Jep kuulostaa ettei sulla tule ahdonalaisen kellolle painetta, jos oot joutunu sen takimmaisen ruuvin pohjaan? Tai iso ahdin/pakopesä? Vakiopumpullahan ei kuuhun mennä, soppa siinä varmasti loppuu 1.2barin kohda missä epäilit että joku alkaa jarruttaa.
2h suuttimista menee aikapaljo enemmän läpi 12ht pumpulla ja siitä johtuu "huima" tehon tunnun ero.

Tässä 37" renkailla kiihytystä. Ahdot huitelee 2 bar
https://youtu.be/hB37koTLC3w
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 10.08.2018, 03:19
dartsan dartsan ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.05.16
Sijainti: siili
Viestit: 85
Perusasetus

Cooleri on isoin mitä keulaan sopii. Painetta tulee kellolle, kun mittari on samassa linjassa. Pillit on auki ja ehjät.

Veikkaan, et tuo ahtimen valinta meni nyt metsään. Kun näistä ei tajua, niin siks käännyin tuonne alan ammattilaisten puoleen. Kuuntelivat toiveet ja tekivät sen mukaan. Onhan tuolla jo ajettu pari vuotta, mutta pikkuhiljaa ois kiva saada semmonen, kun on oli tavoite.

Edittiä: Aikakirjoja muistellen. 2H:sta meni ahdin ja tuo ahdin on tehty siihen liian pienellä pakopesällä olleen tilalle. Samalla vaihdoin siihen sen 12 HT:n pumpun. Samaa heräämis ongelmaa oli siinäkin. Piti ruuvata molempia ruuveja "keulaanpäin" muistaakseni kolme kierrosta. Sillon lisäsin myös coolerin.

Tuon jälkeen vaihtui siis koko tekniikka 12HTeeks, josta orkkisahtimen möin pois ja laitoin tilalle uuden.

Eli taidanpa kysellä, josko tohon sais pienemmän pakopesän ja hukkaportinkin se varmaan tarviis.

Nyt on ajeltu päivänvalossa, niin mustaa tulee paikaltaan lähdössä niin kauan ku kiihdyttää. Alkaen heti ku ahdot nousee. Matkavauhdissa ei niinkään, mut ylämäkiin kyllä tuuppaa aika paljon savua, jos meinaa ajaa tasaista nopeutta.

Viimeksi muokannut dartsan : 10.08.2018 10:28
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 10.08.2018, 21:02
Vilbo Vilbo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.07.14
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 112
Perusasetus

Ei tuo mitoitus puhtaasti numeroiden perusteella ola mitenkään hanskassa. Mutta ainakin Patrol puolella on menestyksekkäästi käytetty TD05H ahtimessa 6 ja 8 cm pakopesiä. Toyotan CT26 ahtimista pitäisi HDT-FTE:n 7 cm pakopesä tarjota hyvin heräävän ahtimen turbiinin puolesta. Itse päädyin Taiwanin tuotteeseen kun oli tarjolla vaihtoehto jossa on tuohon CT26:n 7cm pesään sovitettu TD05H:n sisukset.
__________________
Ruoste on ystävä.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 11.08.2018, 03:39
dartsan dartsan ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.05.16
Sijainti: siili
Viestit: 85
Perusasetus

Tuossa on garretin häkkyrä. Ens viikolla vien sen kaupunkiin. Lupasivat vaihtaa pakopesän pienempään.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 14.08.2018, 10:02
dartsan dartsan ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.05.16
Sijainti: siili
Viestit: 85
Perusasetus

Nonniin. Nyt on pienempi pakopesä paikoillaan ja ne mäet mihin ennen hyydyttiin, mennään nyt kiihtyvällä nopeudella.

Nyt perussyöttö on täysin auki. Ahdonalainen minimi(tulipellin puoleinen) puol kierrosta kiinni ja ahdonalainen maksimi kiekan auki.

Vetelee ihan hyvin. Kiihytyksissä työntää sen verran mustaa, et peilistä erottaa pikitiellä. 80 nopeudessa ahtoja 0,2-0,3. Kaasulla saa nousemaan 0,5:een. 0,7 alkaa vetämään ihan tuntuvasti paremmin ja viisari pysähtyy 1,3 bariin.

Mut edelleen kaipaisin pikkusen herkkyyttä tuonne alle 2000 kierroksille. Meneekö sit jo pumpun sisältä säädettäviin seikkoihin? Vai antasko tuo ahtokellon ruuvin kiristäminen helpotusta? Ja vaikuttaako tuo säätö syötön määrään, myös ilman ahtoja? Ettei ala sit käryämään tyhjäkäynnillä ja käy paksulla ilman ahtoa tapahtuvassa ajossa.

Ja sen verran noista ruuvien säädöistä, että tässä tapauksessa ne ei ehkä ole verrattavissa tehtaan arvoihin, kun tuota on varmaan joskus jo ruuvailtu. Sinetit oli ainakin pois. Ja perussyötön säätötappi puuttui kokonaan.

Viimeksi muokannut dartsan : 14.08.2018 10:05
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 14.08.2018, 13:37
Vilbo Vilbo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.07.14
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 112
Perusasetus

Tuo kuvaan merkattu "perus syöttö" on käsittääkseni vain suojaelementti joka sammuttaa polttoaineensyötön jos kone lmpiää liikaa. En myöskään ole kuullut että kellään olisi tuo mokkula olisi kellään sammuttanut konetta joten veikkaan että on ollut jonkinlainen Japanin tieliikenne-/ajoneuvolain säädös.

Tyhjäkäyntiin voi vaikuttaa sillä kaasuvivun takana olevalla joutokäyntisäätimellä ja stoppariruuvilla jolla säädetään tyhjäkäyntikierrokset. Jos pitäisi saada lisää ns. täyskaasulla syöttöjä alakierroksille ennen ahtoja niin se tulipellin puoleinen ruuvi on ainut millä saa ulkoisesti säädettyä.

Pumpun luonnetta jos haluaa merkittävästi muutoin mulkata maksimiainemäärien osalta niin pitää avata sen kompensaattorin päällä oleva kansi. En ole vielä tosiaan ehtinyt siihen koskea, mutta manuaalin mukaan siitä saa muutettua säätökäyrää maksimisyötölle eri kierrosnopeuksilla. Sitten se guide bushing taasen vaikuttaa ainemäärän lisäyksen herkkyyteen suhteessa ahtopaineisiin.
__________________
Ruoste on ystävä.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
HJ61 SYÖTTÖPUMPUM SÄÄTÄMINEN Pierunkuori Tekniikka & Jutustelu 0 01.08.2010 19:50
Vetopyörästön säätäminen Toyotassa? ZwA Tekniikka & Jutustelu 3 08.01.2010 22:27
MIG/MAG Hitsauskoneen säätäminen jkholma Tekniikka & Jutustelu 16 14.03.2008 23:32
Ohjaustehostimen tehon säätäminen Tekniikka & Jutustelu 4 09.08.2007 21:36
Pyöränkulmat ja säätäminen Tron Vuosimallit 1984-1996 8 23.07.2003 09:21


Sivu luotu: 03:22 (GMT +2).