![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Omassa on ainakin kuudemillin pultilla kiinni jarru kilvessä
__________________
riiseli mersedes
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Niitä on kahta eri mallia Mercedes joka on pultilla ja Perrotin joka on tuossa kuvassa, jälkimmäisen tulisi irrota vetämällä kun sokka on irroitettu.
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
603 tekee vaihteeksi painetta nestepuolelle. Ensihätään vaihdan kannentiivisteen, mutta kyllä nyt alkaa tuntua siltä että tarttee uuden koneen. Olisko se sitte 606? Ilmeisesti aika helppo istuttaa vanhan tilalle, toimii vanhan laatikon kanssa ja mekaaninen pumppu käy suoraan paikalleen? Pakosarja tarttee tehdä/ostaa, että saa holsetin kylkeen. Mitenhän öljynjäähdyttimen putket? vai pystyykö/kannattaako vanhasta koneesta laittaa koko suodatinhässäkkä? Mitä erityistä kannattaa ottaa huomioon, kun on tuommosta konetta ostamassa? Kävi mielessä 722.6 aftermarket-ohjauksella samalla, mutta tuntuu kalliillta ja työläältä eikä ne ilmeisesti aina toimi kuten pitäisi.
Vai olisko niin hurjana, että miettis cdi-konetta? Kai järkevin olis 320 suora kutonen sen omalla laatikolla? Mitenhän noista sais karsittua kaikki ylimääräiset sähköt ja egr ym. saasteenpoistolaitteet niin että kone ja laatikko vielä toimis? Peellä lienee ainaki kokemusta aiheesta. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Kyllä on.
OM606 olis kuitenkin mekaanisella pumpulla mun suositus, yksinkertaisuuden vuoks. OM613 on hieno moottori ja 722.6 hyvä laatikko, mutta mokoman jälkiasennus fiksuksi on kuitenkin kohtuu työläs projekti, ja omat epävakautensa niissäkin. Toki jos perkaa kaiken tarpeettoman pois johtosarjasta, homma ’yksinkertaistuu’ paljon, ja automaattiahan voi komentaa aftermarket tyyppisestikin ...
__________________
- Levannon We(l)ho - |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Neljästä kohtaa kansi halki. Taidanpa alkaa metsästämään 606:sta.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Nyt on elimenluovuttaja Paavo pihalla. 606 turbokoneella ja 380tkm mittarissa. Varmaan tuo kannattaa käyttää auki ja tutkia mitä se on syöny. Laakerit ja ketjut varmaan kannattaa samalla kertaa vaihtaa? Olisko glyco hyvä laakerimerkki? Vai pitääkö ostaa orkkikset? Kenen tekemiä orkkikset on? Löytyykö tuohon korjauskirjaa, josta olis hyötyä? Lähinnä kiristysmomentit tarvisin ja jos siinä on jotain muuta erikoisempaa niin olis hyvä tietää etukäteen. Ajoitusmerkit on varmaan selvästi näkyvillä, kun koneen avaa?
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Tarvikemotista saa kaiken.
Erikoistuökaluja ei tarvi, ketjun niittaus ainoa mutta sekin menee kotikonstein. Merkit näkyy helposti. Jos avaat niin kattele tarkkaan seetit, ja jos koneistat ota venttiilien päistä ina pois. Jos käy kuumana poljettuna nätisti, eikä kylmäkäynnistyksestä röhötä, ja öljynpaineet ok, ei muuta kuin vedä uus ketju sinne ja anna olla.
__________________
- Levannon We(l)ho - |
![]() |
| Luokat |
| mercedes, mersu |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Räjäytyskuvia mersusta | Larha | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 23.06.2015 07:30 |
| Huomio!!! Kaikki metsästystä/ammuntaa harrastavat offroad miehet ja naiset!!!! | TOPPAHOUSU | Chit-Chat | 87 | 26.11.2008 14:00 |
| Mersusta loppuu joustot! | Larha | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 26.02.2008 20:41 |
| Mersusta huoltoauto | MakeH | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 13.04.2006 17:24 |
| Mersusta | Masi | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 23.11.2005 18:07 |