Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.12.2017, 17:08
kenppi kenppi ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 18.08.13
Sijainti: Kajaani
Viestit: 501
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hcet Näytä viesti
Teitä suolataan kyllä ihan tarpeettomasti jatkuvasti. Paljon mukavempi ja turvallisempi olisi ajella suolaamattomilla teillä missä näkisi eteensä samalla auto kiittäisi.

Suolausta vähemmälle. Reijät tiestöstä tukkoon ja auralla liikkeelle kun oikeasti tulee lunta.
Täysin samaa mieltä. Missään ole sen mukavampi talvella ajella kuin hyvin aurattu tie jolla pieni polanne kerros.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.12.2017, 18:34
wikke:n Avatar
wikke wikke ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.048
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kenppi Näytä viesti
Täysin samaa mieltä. Missään ole sen mukavampi talvella ajella kuin hyvin aurattu tie jolla pieni polanne kerros.
Kuiva asvaltti, siinä korkeintaan pikkaisen pöllyävä tuulenpuhaltama ihan persiistä...
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.12.2017, 21:13
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.015
Perusasetus

Ehkä turvallisuuden näkökulmasta panostusta tulisi kohdentaa niille teille, joissa ajetaan yli 60 km/h ja valtaväyliin. Kyllä rekkakuskien kokemukset vakavasti on otettava.

Jos taajamassa körötellään 40 km/h, kevyellä kalustolla pitäisi pienillä nopeuksilla selvitä jos on auto ja renkaat kunnossa. Toki sellainen tienpito on tarpeen ja tarkoituksenmukainen kalusto, että hälytysajoneuvot pääsee kunnolla liikkumaan. Ehkä pienimmillä teillä olisin hälytysajoneuvojen kulkemisesta eniten huolissani.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 11.12.2017, 22:29
Tojo4wd:n Avatar
Tojo4wd Tojo4wd ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 04.07.03
Sijainti: Pirkanmaa/AKAA, Finland.
Viestit: 2.186
Perusasetus

Kyllä toi hiekotus on aika vähäistä noilla pienemmillä teillä.
Ainakin mitkä destian hoidossa.
Meillä ajetaan koulukuljetuksia pikkubusseilla ja isoilla linja-autoilla mutta onneksi työnantaja on niin fiksu että kaikissa on hyvät nastarenkaat jopa noissa isoissa joilla ajetaan koululaisia ja tilausajoja.



Ois ollut tänään aika haastavaa ilman nastoja näillä destian hoidossa olevilla teillä.
Tämä eka kuva on asvaltoitu tie kahden kaupungin välistä ja ei muruakaan hiekkaa viimeviikon lumien jälkeen maanantaina puolenpäivänaikaan.





Nämä kaksi kuvaa sorateiltä joilla voi tulla myös yhdistelmä vastaan.
Eikä niilläkään sepeliä vielä.
Ja oli muuten viime perjantaina mielenkiintoista kun niissä oli vesi pinnassa ja keli suojalla sai mäissä miettiä että vauhti riittää eikä tule rekkaa vastaan voi käydä ahtaaksi.
Itse kun liikkellä 50 paikkasella ja mukuloita kyydissä.



Sitten tämmöiselle yksityistielle jolla ei paljoa liikennettä ole niin on tosi hyvin ajettu sepeliä.
__________________
#################
Tää on ihan helpporeitti.
#################
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 11.12.2017, 22:57
wikke:n Avatar
wikke wikke ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.048
Perusasetus

Onneksi sinulla oli kuvaaja.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 12.12.2017, 06:31
savustin savustin ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 11.04.12
Sijainti: kaukana
Viestit: 681
Perusasetus

Nämät ne on paskamaisia kun on liukasta ja lunta,Nämä on sentään suoria mutta jotkut kiemurtelee kaistalta toiselle.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	IMG_0034.jpg‎
Views:	453
Size:	115,2 Kt
ID:	82694   Click image for larger version

Name:	IMG_0035.jpg‎
Views:	453
Size:	117,9 Kt
ID:	82695  
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 12.12.2017, 07:57
hunter x:n Avatar
hunter x hunter x ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.09.09
Sijainti: ironlake
Viestit: 191
Perusasetus

Teiden hoito huononee vuosi vuodelta, onhan se nähty ja koettu. Täällä kun joutuu ajeleen sorateitäkin jotka on täynnä helvetin teräviä kuoppia joiden korjaamiseksi on tuotu korkeiitaan kottikärryllinen mursketta. Joissain kohti asfalttia on niin syvät urat ettei hyvä tosikaan. Paha kolarikin sattui jo tänä talvena juuri urien vuoksi. Tien pinta aivan jäässä, ei murustakaan sorkkua saati suolaliuosta. Paketti-auto urista poikittain suoraan vastaantulevien kaistalle ja auto kylkeen. Piipaa autoa tarvittiin kiireesti. Nykyään on alettu käyttämään myös traktori aurausta. En tiedä mistä johtuu mutta ainakin täällä traktorilla aurattu tie on aikas pompottelua. Onko kalusto liian köykäistä vai onko käyttäjän vika. Kesällä paikattiin reikiä asfaltista. Kaks ukkoa oli merkkaamassa karttaan missä on reikiä. Parin päivän päästä tulee ukko paikkaan läpiä, kaveri poikkes jutulla kysymään kun oli kaks reikää vierekkäin joista toinen oli paikattu. Kysäsi paikkaajalta miksi toinen läpi on paikkaamatta. Noh, ei ollu tiemmä merkattu karttaan.....WTF..... aika uskomatonta touhua! Kiitos kun sain avautua. Lähden taas tielle kerään leipää pöytään....
__________________
--dance with the devil--
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kesäajasta luopuminen - Kansalaisaloite. TOPPAHOUSU Chit-Chat 39 30.03.2019 07:21
Kansalaisaloite eurosta äänestykseen patroltd Chit-Chat 1 16.07.2015 22:52
Ohi on - Kansalaisaloite asevelvollisuuden lakkauttamiseksi mara90 Linkit 68 05.10.2013 08:31
Järkeä tekijänoikeuslakiin, kansalaisaloite Lars Chit-Chat 2 22.07.2013 07:52
Kansalaisaloite ampumaratojen puolesta Rak Chit-Chat 20 13.07.2013 21:47


Sivu luotu: 10:59 (GMT +2).