![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
![]() ![]() ![]() Lainaus:
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Vaijerikäyttö on kaikista järkevin, tajusivat sentään WJ:hin tehdä oikein ![]()
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Millanen lie ollut KJ mallissa? Toimi erinomaisesti.
__________________
Jeep ISORY |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä se jos kunnossa on niin toimii sen mitä tarvii. Vivut taipuu ja liitokset kuluu paljolla ja/tai väärällä käytöllä ja huonolla rasvauksella herkästi, joten huonon yksilön löydettyään joutuu vaihtamaan kaikki uusiksi ja vaijerihan on silloin varma ratkaisu. Jos harvoin tarvii muuta kuin esim 4WD asentoa, niin kyllä se 4LO tipahtaa päälle helposti.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Vaijerilla tietääkseni kaikissa KJ:ssa.
Lainaus:
![]() Toi systeemi nyt vaan on paska, kääntää sitä asiaa miten päin tahansa.. ![]() Kyllä sillä toki saa kunnossa ollessaan useimmiten kaikki moodit päälle ja pois kun vähän kikkailee (mm. ihan normaalia että jo uutena piti painaa jarrua/ kaasua, tai ottaa pakkia että suostui tippumaan nelivedolta takavedolle), mutta ihan vain yksinkertaisellakin nivelistöllä homma toimii paljon paremmin ja tarkemmin. Kun tuohon monivartiseen nivelistöön lisää vielä 242:n luontaisen ominaisuuden moodien välisten vaihtojen jumimisesta ihan uudesta asti, niin vaihtotapahtuma on kaikkea muuta kuin se mitä sen pitäisi olla.. Jos välttämättä haluaa mekaanisen nivelen eikä vaijeria, niin Jeep olisi voinut hoitaa asian vaikka näin. Vaijerikäyttö vielä parempi. ![]()
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. Viimeksi muokannut Timo_L : 17.10.2017 19:00 |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Äläs ny hermostu.
![]() Odotan kovasti että pääsen ajaan 242:lla WJ:llä paitsi tästä niin siitäkin syystä, että ei tule montaa vastaan V8:lla. ![]() ![]()
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Takakardaanin yoke vaihtui ja 247:n vaihdevaijerin korvakkoon piti porata sopiva toinen reikä 242:ta varten, kun jälkikäteen purkaamosta kysytty pelti (kuvan ylempi) ei käynytkään. Mahtaa olla jostain KJ:stä tms.
Vaihdekeppi pitää vielä vaihtaa mutta ensituntuman perusteella kaikki jakiksen pykälät menee hyvin päälle auton ollessa paikallaan myös 247:n vaihdekepillä. Voimaa vain joutuu käyttämään reippaasti enemmän kuin 247:ssa. Eikä tuo ole mikään ihme, kun lootassa oleva vipu on n. puolet lyhyempi (2 1/8" vs. 4 1/8"), jotta kaikki 242:n viisi pykälää toimii samalla vaihdekepin liikevaralla kuin 247:n kolme.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Seuraavaksi vaihdekepin kimppuun ja ensin vanhaa pois.
Keppi irti ja paikat puhdistettu. Valmista tuli ja koeajo meni kuten piti. Saattaa olla Suomen ainoa V8 WJ Selec-Trackilla, mutta varmuudella ainakin tuorein valmistunut. ![]()
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Mites toi jumiminen näkyy? Keppi jää jumiin vai moodi ei vaan kytkeydy? Meinaan kun viime talvena jäin jumiin ja eri moodeja kokeilin nii en huomannut mitään eroa, edelleen se yksi pyörä suti...
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty Jeep Grand Cherokee (WJ) Limited -99, 4,0L | WinChester | O/M/V Ajoneuvot | 5 | 08.06.2016 23:16 |
Myyty Jeep WJ 4.7 V8 -99 limited | jaiksis | O/M/V Ajoneuvot | 11 | 05.01.2015 14:46 |
Ostetaan Jeep wj 99 bensa | kaukkila | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 24.11.2014 16:39 |
Ostettu Jeep Grand Cherokee WJ 99-01 Quadra-Drive | driimis | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 11.11.2013 17:30 |
Ostetaan Jeep Grand Cherokee WJ 99-04 kuramatot | Joukka | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 26.10.2013 10:03 |