![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Noista ohjauskulmista ja niiden vaikutuksista ajettavuuteen. ZJ:ssä on tällähetkellä 2 tuuman korotus saksalaisella trail master kitillä missä uudet jouset ja iskarit. Alatukivarret on putkimalliset rough countryt ja ylhäällä on perus vakiot uusilla puslilla. Edessä puslilla oleva säädettävä panhard ja takana alustasarjan mukana tullut panhard pudotus kitti rungon puolella. Mitenkäs jos hommaisi ylös säädettävät tukivarret? Mitäs porukka sanoo näistä onko nämä optimaaliset vai voisiko ajettavuutta vielä parantaa customoimalla kulmia?
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Lähinnä ohjaustuntumaan, ja toisaalta ajotuntumaan sekä alustan mukavuuteen alkaa vaikuttaa aika äkkiä edessä korotuksen jälkeen tukivarsien kulma. Tukivarret kun on mahd. lähellä vaakatasoa niin ollaan voiton puolella. Samoin panhardi ja välivarsi pitäisi olla mahdollisimman vaaterissa. Lainaus:
Lisäksi kannattaa muistaa, että panhardin korvakkeen pudotus rungon puolella on täysin idioottimaista. Panhardin korin puolen tiputus madaltaa myös nk. "instant center"- korkeutta, mikä siis on se piste auton pituusakselilla jonka ympäri auton kori kallistuu. Kun instant centeriä tiputtaa (= laskee korin pään kiinnityspisteen korkeutta), auton painopisteen korkeuden ja instant centerin välimatka kasvaa, jolloin kori kallistelee enemmän. Eli homma pitäisi tehdä päinvastoin: korin pää pitäisi pitää samalla korkeudella tai nostaa, ja akselin puolelta panhardin kiinnityspiste mahd. ylös. Tämä pätee niin edessä kuin takana, mutta edessä pitää toki huomioida se että välivarsi ja panhard pitäisi olla samassa kulmassa.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Elikkä korinpuoleinen pudotus bracketti pitää heivata vitoseen. Nopeasti katsottuna ei näytä olevan 2 tuuman korotukselle sopivia säädettäviä track bareja. Tälläisen akselin bracketin löysin toimisikohan tämä sitte paremmin vakio kangen kanssa? http://www.ebay.com/itm/Rear-Track-B...-/132048620200 Löyty sitten vielä tälläinen kanki http://www.roughcountry.com/forged-a...bar-10512.html Aikasempien koropalojen kanssa ei ollu mitään muutoksia taka trackbariin, mutta silloin oli vakio jouset ja iskarit. Jostain lueskelin että jos pidempien joustovarojen kanssa jättää taka panhardin muuttamatta niin ulosjoustossa se ahdistaa ja paskoo jotain sitten sieltä. Viimeksi muokannut metsuri91 : 05.03.2017 13:44 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Mitään relocation bracketejä ei kannata käyttää..
Edit: ja perustelut? Lisää hajoavia osia, lisääntynyt vääntö tehtaan orkkiskiinnikkeeseen, yms. Käytännössä nuo relocation hässäkät aiheuttaa pelkkiä ongelmia. Eli taakse ihan sellaisenaan säädettävä panhardi. Eteen jos tarvitsee järeämmän kuin orkkis, niin sitten sellainen missä tulee kokonaan uusi rungonpuolen kiinnike, ja siihen sopiva panhardi. Toisaalta pienellä korotuksella orkkispanhardi toimii edessä ihan hyvin, kun vain poraa akseliin uuden reiän ja vahvistaa reiän kohdan.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. Viimeksi muokannut Timo_L : 05.03.2017 19:17 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään / Vaihdetaan Jeep Grand Cherokee 4.0 | Jeeep | O/M/V Ajoneuvot | 6 | 02.02.2012 21:06 |
| M: JEEP GRAND CHEROKEE 5,2 -95 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 08.03.2008 13:40 | |
| Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet | O/M/V Muut | 5 | 16.12.2005 21:50 | |
| M: Jeep Grand Cherokee | O/M/V Muut | 1 | 01.11.2005 19:27 | |