![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Laitoin mazdarangeriin, joka on kooltaan ja painonjakaumaltaan lähelle samaa kokoa kuin L200, Malatesta Kobra Trac NT 215/85-16:t. Tuollaiseen kevyeen laitteeseen laitoin mieluummin kapeamman renkaan kuin mitä 31x10.5 on. Kumi tuntuu olevan aika pehmoista ja siksi kai talvipitokin on ollut selvästi parempi kuin mitä edellisissä BFG:n mutiaisissa on ollut uutenakaan. Pyöreät renkaat, eikä tasapainotuksessa mennyt mitenkään erikoisen isoja painoja. Minun korvan mukaan eivät pidä ääntä sen kummemmin kuin BFG M/T:t. Kulutuskestosta ei ole kertynyt kokemuksia. Se tahtoo olla usein käänteinen pito-ominaisuuksiin verrattuna, eli voisi kuvitella näiden kuluvan nopeammin kuin kovempien vaihtoehtojen.
__________________
Jukka |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Joo itelläkin harkinnassa just noi NT:t. En huomannukkaan ennemmin että niitä oli eri versioita.
Mistä jiipee ostit ja mihin hintaan? |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Vannetukku.fi:stä. Hinta oli siinä 130€ paikkeilla kpl, ja näkyypä olevan sama vieläkin.
__________________
Jukka |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Paljonko noissa muuten on pintaa?
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Mulla oli noi kobrat 31x10.5R15 koossa Terrano II alla. Maantiekäytössä yllätyin, olivat tosi mukavat ajaa, voisin ostaa uudelleenkin. Ei mitää ongelmia. Ainoa huono puoli noissa oli että olivat tosi painavat ja se viimeinenkin herkkyyys autosta kyllä katosi noilla renkailla. Keskikulutus nousi n. 2l/100km kun iski noi malatestat alle vrt. alkuperäisiin renkaisiin eli se paino kyllä kostaantuu myös tuossa. Tuo Malatestan 31" rengas vastasi todellisuudessa lähempänä 32" tuumaista. Sen verran isommat nuo oli ja sen kyllä huomasi kun piti avartaa paikkoja että mahtuivat pyörimään vrt. pinnaamattomiin 31".
EDIT: Se piti sanoa vielä että ajoin myös talvella noilla. Kyllähän noilla selviää, mutta en kyllä uudestaan lähtis talvea noilla ajelemaan. Ovat kyllä tosi liukkaat. Viimeksi muokannut Tate : 23.03.2016 18:52 |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Minun renkaat on aika vähän ajetut. Niissä näkyi rullamitalla eri kohdista mitaten olevan 15-16mm pintaa.
Rengas on aika painavan tuntuinen. Ilmeisesti pinnoittamo on käyttänyt jotakin paku- tai kevytkuorkki-luokan runkoja. Tai sitten siinä on vaan niin paljon pintakumia kuvion allakin, että paino tulee siitä. Paremmat nämä 215/85R16 Kobrat on olleet ajaa maantiellä kuin edelliset BFG M/T 255/70R16:t.
__________________
Jukka |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Itelläkin oli cobra nt jeepissä alla. Tuntu nninku niihi olis sekotettu ratakiskoa sisään... Oli nii h#lvetin painavat gummit...
__________________
...legendaarista... |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Kuinka levee kuvio on noissa 215:ssa? Meinaan ostin talvirenkaiks Nokian lt2:set koossa 235/85/16 ja niissä ärsyttää kyllä se kun kuvio ei oo kun 18-19 cm levee. Olisin halunnu sen olevan vähän leveempi.
|
|
#9
|
|||
|
|||
|
Jos ärsyttää kuvion kapeus niin silloin pitää hakea leveämpää kumia, löytyyhän noihin mitä variaatioita vaan.
31x10x15 renkailla itse ajelin pitkäänkin mutta mitä karkeampi niin sen enemmän hakee maantiellä. Vaihtui 245x75x16 kokoon pyörät, mukavempi ajella. Karkealla renkaalla tulee ääniongelma ja epätasainen kuluminen, jos sun auto on turboton niin raskas rengas, karkea kuvio haukkaa aika paljon |
|
#10
|
|||
|
|||
|
Mikä siinä kapeammassa talvirenkaan kuviossa oikeasti ärsytti? Ulkonäkö vai jokin tekninen juttu, mikä siihen kapeuteen liittyi?
__________________
Jukka |
|
#11
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
215/85R16 Cobra kokonaisleveys kyljestä kylkeen on 215mm ja kulutuspinnan leveys on 195mm. Kuormittamaton halkaisija n. 2bar paineella, 6x16 vanteelle asennettuna on 785mm.
__________________
Jukka |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään 15/8 6x139,7 vanteet ja/tai Malatesta Cobra renkaat | m.k. | O/M/V Renkaat ja vanteet | 2 | 31.07.2015 08:35 |
| Myydään Malatesta | Mossi | O/M/V Renkaat ja vanteet | 7 | 05.11.2013 14:33 |
| Myyty Malatesta Kobra | Juihi | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 14.12.2012 21:16 |
| Myyty Malatesta Cobra 235/75/15 hiluxin vanteilla | karza | O/M/V Renkaat ja vanteet | 7 | 08.10.2011 11:03 |
| malatesta | Tolu | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 10.06.2011 19:48 |