![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Tänään tuli testattua Punkalla Transitin maastokelpoisuutta.4x4 Partsilla tehty 50mm alustankorotus helpottaa vakiorenkaillakin selkeästi epätasaisella alustalla liikkumista,ei ole etupuskuri niin helposti tökkimässä esteisiin.Maantiellä ajettavuuskaan ei tunnu heikentyneen yhtään. Kohtuullisen hyvin tuntui etenevän,vaikka renkaissa oli maantiepaineet,takana 4,5 bar! Tietysti iso koko asettaa omat rajoitteensa maasto ajeluille.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Vuonna 2009 kuvasin tämän Suomi muutoksen. Muistaakseni edessä on Jeeppi-sukuinen Dana 44. Taitaa olla tehty samalla reseptillä kuin County Transitit?
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Tämä nyt varsinaisesti tähän liity kun ei puhuta enää suorista akseleista ja oikein Transiteistakaan. Oranssi wanha transit nähty suomessa 20 vuotta sitten unimogin akseleilla.
Muilla muistikuvaa laitteesta? https://www.youtube.com/watch?v=KRgBqZx6fU8 |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Jo useamman vuoden käytössäni ollut vm.2015 AWD Transitti alkoi jurisemaan ja täristämään 50-60 km/h vauhdeissa jokunen kuukausi sitten. Ensin epäilin kardaanin tukilaakeria, joka olisi vioittunut 2" korotuksesta johtuvasta ylimääräisestä jännityksestä. Transitissa on kolmisen metriä pitkä kolme osainen kahdella tukilaakerilla tuettu kardaani taakse. Tutkittuani huomasin yhden 3x4cm. kokoisen tasapainotusliuskan irronneen. Hitsasin vastaavan kokoisen metalliliuskan kardaaniin pudonneen paikalle. Koeajolla huomasin, että tärinät ja jurinat olivat hävinneet täysin! En olisi uskonut, että näin pienestä tämäkin voi johtua!
|
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Onkos tämä nyt tuo 2011 mallin awd josta kerroit ketjun alussa? Onko linkkejä tms mistä voisi tutkailla AWD ransun toimintaa? Pitikin tehdä uusi tunnus ja rekisteröityä uudelleen kun on spostit yms vaihtunut. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
hitsi, tossahan se lukee että 2015 mallin transiitti.
Elikkä olet kai sitten vaihtanut uudempaan AWD ransuun? |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään / Vaihdetaan AWD Vinssi 12v | LöpöLassi | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 19.01.2016 15:25 |
Myydään `96 Astro AWD | Veekone | O/M/V Ajoneuvot | 5 | 27.01.2015 13:15 |
Myydään Awd vinssi 1360kg | Nappi | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 01.12.2013 21:33 |
Myydään 2kpl awd voyager | neulavuori | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 04.09.2013 18:42 |
Subaru vs Volvo AWD :) | legro | Linkit | 13 | 10.01.2007 17:29 |