Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 04.02.2016, 14:10
Häänrik:n Avatar
Häänrik Häänrik ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 31.12.10
Sijainti: PERÄseinäjoki
Viestit: 2.204
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN Näytä viesti
ai se onkin merkkiongelma, eikä malli? fordilla vissiin pieni tutkiskelun paikka, ko nuita ransitteja ja rankereita liikkuu ja vähän helevetisti nykyään joka puolella..
Luulen että ns. Tavan tallaajalle ransiitinkin luistonesto on hyvä, mutta tälläselle joka iät ja ajat on oppinu ite korjaamaan mahdolliset luistot, niin tuo ajonvakautuksen puuttuminen peliin on vain huono asia, kun siinä vähän säikähtääkin että mitä vittua tää auto ny tekee ja alkaa ite väntämään vastaan. Mersun espn kans tälläistä tilannetta ei pääse syntymään, kun niissä esp puuttuu peliin nanosekunnissa, ite kerkiää just ja just reagoida tilanteeseen. Foortti menee 10 sekkaa räkäluisua ja yks kaks esp alkaa heräilemään.

Mun mielestä toimi tuollaiset systeemit sitten miten hyvin tai huonosti, niin se on valtakunnallisesri hyvä juttu, mutta itse valitsen auton jossa tuollaista systeemiä ei ole.

Ugh

__________________
Jos sulla on vasara, mikä tahansa on naula. Jos sulla on hitsauskone, mikä tahansa on ihan mitä tahansa haluat sen olevan.
Toyota crown rs50
OmJ40 kilpuri. (Lähetään vaikka nollasta)
Plus muita romuja
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 04.02.2016, 15:49
sähköarska sähköarska ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 05.05.07
Sijainti: helsinki, Finland.
Viestit: 326
Wink

No juu mersuhan tuon ESP on aikoinaan kehittänyt.. Kun tekivät Aakkosen. Se kun piti saada pysymään pystyssä. Voin kuvitella millainen paine ollut suunnittelu puolella kun iso pomo sanonut että jumalauta teitte sitte auton ja se ei saatana pysy pystyssä.. Kyllä sieltä insinööreiltäkin alkaa tulemaan ihan fiksuja juttuja kun pannaan paineen alle.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 04.02.2016, 16:35
Raaka_Arska Raaka_Arska ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 12.04.14
Sijainti: Tikkala, Tohmajärvi
Viestit: 45
Perusasetus

No juu, viime kesänä vaihtui vanha w124 mersu vähän tuoreempaan -07 E-sarjalaiseen. Alkuun ajotyyli oli totuttelevan rauhallinen enkä edes tiedostanut ESP olemassaoloa. Pitihän sitä sitten mutkaisella soratiellä kokeilla miten uusi ajokki kulkee ja käyttäytyy...yllätys oli melkoinen kun heitin autoa kurvissa luisuun...ESP puuttui peliin ja pysäytti luisun tehokkaasti. Tässähän mittaristossa vilkuttaa keltaista kolmiota kun esp tai luistonesto toimii, mitään piippareita ei ole. Onneksi tuon saa kytkettyä napista poiskin. Ja tuohan on pakko kytkeä pos päältä jos ajaa liukkaan mudan tai ravan päällä tai syvässä lumessa jossa pito pitää etsiä vähän sutimalla.
Normiajossa tuosta ei ole pahaa sanottavaa.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
ESP toimii sittenkin Heguli Chit-Chat 8 31.01.2016 19:13
Suomen poliisi. Hyvä vai huono? tratok Chit-Chat 113 30.03.2010 16:18
O/M/V osastoiden uudistus hyvä vai huono? samisami2 Chit-Chat 28 12.07.2007 00:26
Uusi Hilu aloittelijalle - Virhe vai hyvä homma? Tekniikka & Jutustelu 52 10.07.2006 21:39
Onko raiskattu vai tuliko hyvä... Vesa Yleiset 3 29.08.2003 22:37


Sivu luotu: 02:39 (GMT +2).