![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Mistä ite säästäsit, jos palkasta napattas 10 pinnaa pois? Palveluista, autonvaihdosta, asunnon vaihdosta, suomalaisesta ruuasta jne. Markkinat sakkais, miten se auttaa valtiontaloutta?
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Jaa-a.. mistähän tuota säästäis? joka tapauksessa jostain. Ja se muutama tonni on pois minun hlökohtasesta "ostovoimasta". Että pannaan Suomi kuntoon, sipilä!
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Sitä oon tässä funtsinu, näiden talouspolitiikka- (niin kotimaa kuin Kreikan tukipakettiasiat ym) ja mamumouhoomisten aikana että miten nää hommat nyt onkin menny näin perseelle vaikka äänestittekin sankoin joukoin - tai ainakin aika moni, lopputuloksesta päätellen - vapahtajapersutkin vallan kahvaan?
Ite en ole politiikasta järin kiinnostunu mutta kaikesta vaaleja edeltävästä äijäfoorumien persuhypetyksestä päättelin että kansa ihan vakavissaan luulee heidän saavan kaikki kuntoon, tai etteivät ainakaan antaisi asioiden mennä huonompaan suuntaan.
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi (perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f) wonk.sytes.net/76s/ |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Julkisen puolen palkkoja, lomia ja muita etuja pitää leikata ja samalla vähentää väkeä vaikka eläköitymisen kautta niin ettei palkata tilalle lisää. Yksityiseltä taasen ei.
Kuulostaa epäoikeuden mukaiselta mutta näin se on. Jos solidaarisuuden nimissä leikataan saman verran yksityiseltä, se pienentää verokertymää vaan entisestään. Nyt pitää ajatella, että mistä se raha tulee tähän oravanpyörään. Ja mihin se kuluu. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Tavalliselle työntekijälle vaikutus on noin 3%
Sunnuntai/vkl työntekijälle noin 8% Se että nyt tulee muutama rosentti pienempi palkka on aikapaljon parempi vaihtoehto kuin ei palkkaa ollenkaa, työttömänäkö se ostovoima sitte paranee... Tätä tarkoitin kun sanoin että pitää nähdä vähän pidemmällä ajanjaksolla. Suomeen ei taida ihan heti lähitulevaisuudessa olla tulossa uutta nousukautta, suunta on enempi kreikan malliin missä kokonaan ulkopuoliset tahot laatii seuraavat leikkaukset. Sitä sitten odotellessa kun ei ite osata nähdä totuutta. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Tumpula Racing Team |
#8
|
||||
|
||||
![]()
No niin nyt se työministerimme sen vahvisti telkkarissa, että pienpalkkaisten SAK:n edustaja Lauri Lyly oli se henkilö joka ei suostunut neuvottelemaan yhteiskuntasopimuksesta jossa olisi voitu jakaa kurjuus tasan kaikkien palkansaajien kesken esim. lomarahaleikkauksilla. Hallitus tais näpäyttää Lylyä, kun päätti tehdä leikkaukset juuri Lylyn edustamille työntekijöille. Sai siis mitä tilasi....
Lylyä voidaanki sitten kiittää siitä, että 6.5 kariutuneiden neuvottelujen jälkeen Suomi on velkaantunut karkeesti 135pvx24hx1m€ lisää, eli 3240m€ eli 3,24 miljardia euroa. Oiskohan tuolle rahalle ollut muutakin käyttöä? Kenenköhän etuja Lyly oikeen ajaa? Pitäisköhän huomisten mielenosoittajien osoittaa sittenkin mieltä SAK:n torpan edessä Hakaniemenranta 1 A:ssa? |
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Aattelin vaan, että Lyly tuskin voi toimia muuten kuin liittojen linjaamalla tavalla ja toisaalta Persuilla on aikamoinen tarve saada joku muu syntipukiksi ![]() Jytky sulaa käsiin... Viimeksi muokannut Arska-tehtaalta : 18.09.2015 15:41 |
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tässä paistaa vain ja ainoastaan Sipilän ja eekoon kauna duunareita kohtaa joka ruokkii suorastaan narsistista koston himoa. Koska mitään muuta selitystä ei ole sille että kun ihmiset,ei siis ay liike,kieltäytyvät palkan alennuksista niin hallitus vastaa lailla joka kieltää "sopimasta" paremmista eduista. Kuulostaako länsimaiselta? No tämä on vain kliimaksi vanhalle herrasmies sopimus perinteelle koska sopimus tilanteessa niitä pitäisi olla vähintään kaksi ja nyt ne on harvassa kummallakin puolella pöytää. Ja sitten se ehdotus ettei mene pelkäksi naaman paukuttamiseksi. Julkis hallinnosta on nopeutetussa aikataulussa potkittava osa ihmisistä eläkkeelle, eikä uusia virkoja enää tilalle niin kestävyysvaje alkaa helpottamaan pikku hiljaa. Jos palkka alea meinataan niin meillä on euroopan korkeimpaan kastiin kuuluva alvi ja energiaverotus niin niitä alentamalla saadaan ostovoima pidettyä entisellään. Vahna sanonta on että keskiluokka elättää maan. Rikkaita on vain vähän eli he eivät kuluta normi kulutus tavaroihin sen enempää kuin muutkaan ja köyhät taas joutuu pihistämään kaikesta. Eli köyhdyttämällä keskiluokka, taannutetaan suomi balttian tasolle jossa tavarat maksaa saman kuin täälläkin mutta kenelläkään ei ole vara ostaa niitä. Ja se mikä hallituksen esityksestä jäi julkisuudessa pois oli se että kun palkka ale oisi saatu menemään läpi ja verotulot oisi romahtanu,niin alvia oisi korotettu vastaavasti. Eli vaikutus olisi kaksinkertainen siihen nähden mitä julkisuudessa on esitetty. Ja nimen omaan ihmisten ja varsinkin jo valmiiksi pienituloisten vahingoksi.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#11
|
|||
|
|||
![]()
Sairausloma karenssipäivä kuvastaa tämän työväenhallituksen asennetta , Ruotsissa tämä sairausloma oli oikea ongelma kun sairaspoissaolot yli 10% ja Espoo ja Helsingin kaupunkien poissaolot alle 3,5% eli politrukit hokee asioista jotka ei ole todellisia ongelmia vaan niistä "tehdään" ongelmia puolueellisten lehdistön avustamana.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Enrgia paketin tulevaisuus | H_Nietu | Chit-Chat | 0 | 22.04.2010 02:25 |
Huoltoautojen tulevaisuus? | Tekniikka & Jutustelu | 46 | 01.05.2007 15:40 | |
Tulevaisuus näyttää valoisalta. | Rudolf | Romance and Relationships | 0 | 04.12.2002 15:46 |
Maaseudun tulevaisuus! | Lars | Niilo Paasivirta - Correct Opinions | 0 | 18.12.2001 16:11 |
Tietotekniikan Tulevaisuus! | Lars | Niilo Paasivirta - Correct Opinions | 0 | 18.12.2001 15:53 |